• Krátkometrážní

Danny Rose z Broadwaye (1984)

Poprvé jsem byla dost na rozpacích (snad to bylo jen mou otupělostí). Podruhé už jsem si zvykla na netypickou vizáž Mii Farrow a pochytila více Woodyho žertíků. No, žertíků... Řekněme si to na rovinu - válela jsem se po zemi. Jako vždy napsáno a natočeno s obrovským nadhledem a doplněno hudbou, která má náboj. Výborné dialogy a tak dále (kdo zná Allena, umí si to představit).

Blankytné hory aneb Nepravděpodobný příběh (1983)

Podle názvu (nebyl čas číst anotaci:-) ) jsem čekala nějakou milostnou poezii z nezkrotné přírody. Předfilm-hodinový dokument ještě zacloumal mou beztak napytel náladou,... Ale tenhle film byl zázrak. Připomínalo mi to Resnaisovu Prozřetelnost, Buñuela, českou novou vlnu, prostě úplně všechno a ještě něco navíc... Nádherná je hudba, atmosféra, nádherné je absurdno kombinované s přesvědčivou autentičností, chci to vidět zas a zas.

Danton (1983)

To, co mi na VFR vždy připadalo nejpřitažlivější, tedy barikády a chlapi ve vaně, tady vůbec není a vlastně až na samém konci je trochu na co koukat (gilotina). Nechci to zlehčovat. Není to totiž lehký film a není ani špatný. Akorát se v něm moc mluví. Holt ne moc adaptovaná adaptace dramatu.

Nešto između (1983)

Už hodněkrát jsem u balkánských knížek a filmů přemýšlela, jak správně pojmenovat jedno z jejich nejčastějších témat. Hledání identity? Ble. Karanović tomu říká prostě „nešto između“ (něco mezi) a neobyčejně razantně to podává prostřednictím filmového vyprávění. Toto vyprávění obsahuje spoustu metafor, které z něj však neční, jen mile pomrkávají. Nešto između je chytré, civilní drama, jehož hrdinové se ocitají nejen někde mezi Východem a Západem, ale taky mezi lidskostí a zvířeckostí, mezi přátelstvím a láskou, mezi lhostejností a nenávistí a mezi nadějí a smrtí.

Pat a Mat - Déšť (1983) (epizoda)

Pata a Mata mám ráda, ale v tomhle díle se vaří z vody.

Pat a Mat - Tělocvična (1983) (epizoda)

Jeden z nejlepších dílů. Spousta nápadů, všechno na sebe pěkně navazuje. Radost pohledět.

Prohraná sázka (1983)

Dramaturgie kina Ponrepo ráda žertuje. Anotace k tomuto filmu, kde se mimo jiné píše, že Čengićův "syrový realismus obstojí i dnes", ve mě vyvolala představu zaprášených sarajevských ulic, kde lehkovážný chlapec bezradně tápe, živoří a dostává do držky. Tedy ne že by to ve filmu nakonec nebylo. Ono je tu vlastně úplně vše: Boro Stjepanović vyskakuje ještě výš a ještě o něco ladněji než ve Vzpomínáš na Dolly Bell? (Ano, i to je možné!) Je to hrozné, ale mně se takové filmy líbí. Nepotřebuji hlavu ani patu. Stačí porouchané míchačky, halenka slečny Finky a vše s přehledem korunující závěr. Zkrátka, ač se nejedná o nic extra chytrého, několikrát jsem se málem zlomila smíchy. Uvedený žánr drama je taky dobrý joke. Podobný luxus jako např. Revue na zakázku.

Slunce, seno, jahody (1983)

Léta jsem tu měla legendární textík o krásách jihočeského venkova s pravopisnou chybou. No a teď je pryč. Stálo to jen pár slz.

Zrada (1983)

Pinterovu Zradu jsem viděla nedávno v Činoherním klubu a přes svou nezměrnou lásku k představitelům Jerryho a Roberta se musím přiznat, že mě to moc nebavilo. Oceňuji, že v Jonesově filmové verzi není vše tak důsledně zřejmé, dořečené a "doilustrované". Vlastně jsem s tím zpočátku měla problém – film na mě působil nečekaně konzervativně a nevýrazně. Ale stačilo se trochu zkoncentrovat a zvyknout si na to zvláštní herecké obsazení (hlavně na strašidelného Bena Kingsleyho).