• Krátkometrážní

České hrady a zámky (1916)

Hodně dobrý nápad a hodně vtipné zpracování. Obzvláštní kouzlo má scéna s cigárkem.

Intolerance (1916)

"SOUTĚŽ: Sdružení kinomajitelů "Biografia" v Praze vypisuje tímto konkurs na stručné dvouřádkové vystižení geniální myšlenky amerického režiséra D. W. Griffitha v jeho slavném grandiosním filmu "Intolerance". Cenou poctěného textu užije "Biografia" jako vtipné a účelné reklamy k tomuto největšímu filmu světa. I. 1500 K II. 1000 K III. 500 K" (časopis Kinografia, č. 3/1921) Tak prosím...

Gertie the Dinosaur (1914)

Když jsem o tomhle četla v učebnicích, představovala jsem si něco trochu pionýrštějšího. Ale nevadí. Spíš než interakce animované postavičky a živého herce, která mimochodem vypadá úplně jinak, než jsem čekala, mě okouzlila sama Gertička, která je přes svou jednoduchost tak úžasně životná. Za zmínku stojí i mezititulky, které nepůsobí nadbytečně a rušivě jako v některých jiných němých filmech, ale vtipně se doplňují s obrazem.

Chaplin šťastným otcem (1914)

Chaplin uměl být vtipnější. Tady má pár dobrých fórků, ale stejně jsem se stihla nudit, což je u grotesky na pováženou.

Pomsta kameramana (1912)

Překrásné. Loutky (loutky?) brouků z roku raz dva mě rvou na kusy.

Život zabité žáby (1911)

Jako někdo, kdo pro záchranu bezprizorné žabky na rušné vozovce neváhá riskovat vlastní život, tohle opravdu neocením.

Giudice e padre (1910)

Musím napsat komentář, abych si za nějakou dobu věřila, že jsem to opravdu viděla. Tyhle archívní perličky... No, má to zápletku postavenou na touze získat dědictví bezdětného bratra. Co čert nechtěl, bratrovi se nakonec přece jen zadařilo, a tak následuje sled honiček, únosů, kšeftů s cikánskými kočovníky a nervových zhroucení. Na imdb je uveden žánr drama, u mě osobně byla témeř naplněna představa o ideální grotesce.

Smích a pláč (1898)

Pravda, je to jeden z našich prvních hraných snímků a Šváb se snažil. Ale pěkný pohled to není.

Východ z továrny (1895)

Dost mě teda zklamalo, že ti dělníci vůbec nevypadají jako dělníci.