• Thriller

Raz, dva, tři (1961)

opravdu velmi povedená komedie, která je docela smrští drobných i větších vtípků. Je s podivem, že i přes charakter humoru, který byl často na hraně politické satiry a době, která uplynula od vzniku filmu, byla většina humorných narážek stále dost aktuální a srozumitelná. Kdo se chce zasmát, ať se na tento film podívá

Apokalypsa v Hollywoodu (2013)

dost rozporuplný film, na jednu stranu příběh je vysloveně slátanina, ale ty občasný super fórky a opravdu vtipný dialogy mě zase často dostávaly, opravdu se dalo docela nasmát. Takže nakonec vlastně docela spokojenost, protože si to nehrálo na nic víc než na komedii, která má za úkol pobavit. 70%

Tváří v tvář smrti (1986)

nebylo to špatné krimi, i když mě osobně na něm nejvíc upoutal Penn v poněkud mladším vydání, než jsem ho zvyklý vídat. Je vidět, že už tehdy byl dobrý,

Tři barvy: Bílá (1994)

rak jsem viděl právě tento druhý díi trilogie a musím konstatovat, že ani tento díl za moc nestál. Herecky to sice fungovalo velmi dobře, s tímhle jsem byl spokojený. Ale nechápu, jak se někdo může rozplývat nad příběhem a dokonce ho považovat za realistický. Pokud se někdo chová jako neschopný ubožák a rohožka, těžko se jako mávnutím kouzelného proutku promění v sebevědomého podnikatele a macha. Takhle to opravdu v životě nechodí, trouba zůstane troubou. A pomsta bývalé manželce? Jen slabomyslný jedinec si může myslet, že by to takto mohlo proběhnout. Opět musím konstatovat, že celá trilogie je velmi přeceněna a katdým rokem vidím desítky lepších filmů. Přesto je to pokrok oproti prvnímu příběhu, kde hrozilo, že se člověk buď unudí k smrti nebo si po skončení vpálí kulku do hlavy. Druhý příběh nabízí mnohem lehčí látku, i když k tomu, aby se dalo hovořit o komedii přece jen něco chybí - dobrý humor. 50%

Operace E (2012)

film hezky ukazuje, že když se člověk žije na nebezpečném místě ve špatnou dobu, velmi snadno se dostane do těžko řešitelného maléru, i když dělá vše, co může. Silný příběh z exotického prostředí latinské Ameriky, plné chudoby, násilí a beznaděje. Příběh nabízí spoustu emocí a ani chvilku mě nenudil. Držel jsem palce hlavnímu hrdinovi, který dělal, co mohl a hlavně se snažil přežít a ochránit i svou rodinu. Stojí za vidění, člověk si alespoň připomene, jak se má vlastně úžasně, a to občas není na škodu si uvědomit

Divoká stvoření jižních krajin (2012)

musel jsem se hodně snažit, abych to vůbec dokoukal. Tohle byla pěkná slátanina, myšlenkově řádně vyprázdněná. O bandě tupců, žijících v alternativním světě, který spočívá v tom, že žijí v narychlo stlučených kůlnách, žerou, kde co najdou nebo co si uloví a jsou obklopeni věcmi, nalezenými někde na skládce. Většinu času jsme ve filmu vystaveni plácání nesmyslů malé Hushpuppy, která má nulovou výchovu, zato podle autora rozumí významu slova šifra. Je to poctivá porce nudy a naprosto zbytečný film o hovně. Kdyby se jednalo o studentské, půlhodinové cvičení, ještě by se to dalo tolerovat, ale takhle se dá jen říct, že je to pitomost, kterou je lepší minout

Velvet Havel (2014) (divadelní záznam)

Nutno tomu přiznat značnou originalitu. Dalším kladem pak byla postava Olgy v podání M. Spurné, tím ovšem klady končí. Ostatní herci za Spurnou výrazně zaostávali. Proč byl vybrán za představitele Václava Havla M. Konig, to mi není jasné. Stejně tak nevím, proč se postavy musely chvílemi hloupě pitvořit, i když se to vůbec nehodilo. Asi si autor myslel, že pak bude legrace. K zasmání tu ovšem nebylo prakticky nic. Zato častá a dlouhá hudební pásma - to byla příležitost k pláči, jak po textové, tak hudební stránce to byla žalostná produkce, na vypnutí televize. Dvě hvězdy je ještě shovívavé hodnocení.

Tři barvy: Modrá (1993)

řekl bych, že k nekritickému vynášení tohoto filmu do nebes není žádný důvod. Tím nechci říct, že je to špatný film, ale zase nic tak úchvatného. Zde na webu funguje častý jev, že kritiky oceňované filmy mají nadsazené hodnocení. Zjevně se spousta přispěvatelů zde domnívá, že takový film zkrátka musí adorovat. Já si ovšem ponechávám právo na vlastní názor. A viděl jsem zde řadu nedostatků, například jsem nebyl oslněn výkonem Juliette, která to celé odehrála s jedním obličejem. Stejně tak nevím, proč bych měl být odvázaný z toho, jak byla zaznamenána havárie, tedy nejdříve zvukovým efektem a pak pohledem na auto ve stromě, zjevně tedy viditelná snaha co nejvíce ušetřit. Některé pasáže filmu pak byly vysloveně nudné a použitá muzika mi taky dvakrát nesedla. Dějová linka, kdy žena po smrti manžela odkrývá jeho tajemství, to zase není dvakrát originální. Nejsilnější je film v drobnokresbě a soustředěnosti na depresi a beznaděj, kterou žena po smrti svého muže prožívá. Ovšem v té souvislosti vidím další problém, všechno se totiž točí kolem žalu ze ztráty manžela, zatímco ztráta dítěte byla pro Kieslowskiho zjevně druhotná záležitost a tak se jí nezabýval nejen on, ale ani hlavní hrdinka. Dokonce ani lékař smrt dítěte nepovažoval za důležitou a kdyby se Julie na něj nezeptala, ani by mu to nestálo za zmínku. Tím ovšem byla záležitost ztráty děcka uzavřena. Je to tedy dobrý film, ale nic víc, k dokonalosti má hodně daleko

Fair Play (2014)

vydařený film, který má své drobné mouchy, ale to hlavní nabízí. A to velmi dobrý popis tehdejší doby a systému, jaký panoval ve sportu a ve společnosti vůbec. Hrdinové a hlavně tedy hrdinky jsou stavěny před těžko řešitelná dilemata, která v normální svobodné společnosti vůbec nemohou nastat. V tomto ztvárnění je film silný. Na druhou stranu by se mi líbilo, kdyby vztahy Anny ke svým nejbližším byly méně schématické a více propracované, lépe se to povedlo například u její matky. I tak je to velmi dobrý film, patřící do absolutní špičky českých snímků roku 2014.

Zkouška (2009)

dost zajímavý film, s chytře vymyšleným dějem, který je vlastně velmi jednoduchý a vše se odehrává v jedné místnosti. Docela dobře zde byly představeny různé typy charakterů účastníků zkoušky. Jen mám výhradu k projevu ředitele firmy, mít ve filmu větší prostor, tak bych to asi předčasně vypnul. Jeho herecké ztvárnění byl dost hloupý nápad a jistě by někdo takový žádným ředitelem být nemohl. V tomto bodě to bylo hodně nepovedené. Jinak ale zajímavý nápad, který má smysl vidět. Asociaci s Kostkou ale nechápu, to srovnání kulhá na obě nohy.