• Thriller

Batman začíná (2005)

Skvelá prvá tretina, trošku klišé záver(pripomínajúca dvojku Spidermana), nevierohodná motivácia hlavného záporáka, trefný Bale, opäť Liam Neeson účinkujúci kvôli plateniu svojich účtov, takmer nepostrehnuteľný Ken Watanabe, plejáda ďalších známych hercov v menších či väčších roličkách, výborný tutorial pre neznalých komiksu, atmosféra, psychológia postáv = zatiaľ najlepší zo všetkých Batmanov.

Ryeong (2004)

Milujem ázijské horory. Sú iné ako americké, no v poslednom čase mám pocit, že sa formálne stále opakujú a nemajú čím prekvapiť, a jediné čo ma na nich vždy fascinuje, je atmosféra. Nie inak je tomu aj u tohoto hororu. Avšak zo začiatku pomalé tempo neskôr prechádza v strhujúcu detektívnu drámu, keď som mal miestami pocit, že sledujem Kruh strihnutý s Mementom. Moje 4 hviezdičky nie sú najpevnejšie, ale aj vďaka výbornému hereckému výkonu hlavnej predstaviteľky si myslím, že aj tento ďalší aziatský príspevok medzi horory môžem považovať za nadpriemerný.

Tajemství nesmrtelných (2002)

Pomalé rozprávanie, snová fantasy atmosféra, zaujímaví herci a v konečnom dôsledku inteligentné podanie skôr pre dospelého diváka, než pre deti, ma prinútili k dopozeraniu tohoto filmu bez jediného rušivého momentu, so zapalením pre pútavý príbeh.

Strach.com (2002)

Mizerný hororový blábol, ktorý sa tvári príliš vážne a v skutočnosti je príliš k smiechu, v prípade hororového fanúšika ako som ja až k plaču. Napriek zaujímavému hereckému obsadeniu (Natasha McElhone, Stephen Rea) som sa dočkal neskutočného paskvilu, pri ktorom prakticky nič nefunguje. Príbeh, atmosféra, napätie, ba dokonca ani herci, nič z toho. Tá jedna hviezdička čisto z milosrdenstva, a keď už tak jedine pre vizuálnu stránku.

Letec (2004)

Ničím neprekvapujúci, avšak zručne nakrútený a dobre zahraný životopisný film, po formálnej stránke pripomínajúci Scorceseho skorší počin Casino. Nejde tu ani tak o presné fakty, ako skôr o kvalitné filmové leporelo pre diváka.

Svěrací kazajka (2005)

Téma filmu chtiac či nechtiac núti k porovnávaniu s Osudovým dotykom, ale tento Mayburyho po siedmych rokoch prvý celovečerný film sa mi zdal pútavejším a zaujímavejším. Napriek tomu, že nápadom bol prvý Osudový dotyk, Zvieracia kazajka prekonáva svojho staršieho brata v hereckom obsadení, v ktorom exceluje predovšetkým Adrien Brody. Ako v každom filme o cestovaní časom, aj tu sa nájdu logické diery, avšak premísa je tu celkom vierohodná a koniec-koncov celý príbeh sme mohli vidieť dvojakým pohľadom. Pohľadom diváka, ktorý sleduje klasický psychologický thriller s logickejším prirodzeným rozuzlením či pohľadom diváka, ktorý sleduje celý príbeh ako regulárny sci-fi thriller. A je už len na samotných divákoch, čomu dajú prednosť.

Po krk v extázi (2004)

Príjemné prekvapenie! Uhladenejšie a uveritelnejšie než Podfuck, zároveň odlahčenejší než trebárs Scorseseho Mafiáni či Kasíno. Daniel Craig tu stvárňuje flegmatického, elegantného bezmenného dealera, ktorý má vlastnú filozofiu a inteligentne sa vyhýba "povýšeniu", keďže svoju budúcnosť si už v tomto fachu nepredstavuje. Avšak človek mieni a život mení. Matthew Vaughn má rozprávačský talent a Craig charisma elegantnej pumy. Nečudo, že bol tento britský herec medzi kandidátmi na nového Bonda.

Mistr zločinu (2004)

Nevidel som argentínsky "Deväť kráľovien", ktorého remakom je práve Criminal, preto som sa slušne bavil. Podvodnícky pár Reilly-Luna funguje na jednotku a záver bol tiež príjemným prekvapením.

Krvavé stopy (2004)

Spočiatku sľubné a zaujímavé, ku koncu nechcene smiešne a trapné.

Luther (2003)

Život Martina Luthera začiatkom 16.storočia, ktorý rozdelil kresťanstvo na dnešnú evanjelickú a katolickú cirkev. Jeho myšlienky, pohnútky a všetky udalosti, ktoré viedli tohoto nemeckého mnícha, filozofa a teológa k v tej dobe veľmi odvážnym rozhodnutiam sa ťažko dá vtesnať do dvoch hodín, ale vďaka výbornemu medzinárodnému obsadeniu na čele s Josephom Fiennesom je tento film z nemeckej produkcie veľmi zaujímavý a pozoruhodný a donútil ma získať si viac informáciíí o tomto z historického hľadiska významnom človeku.