• Thriller

Zelená je tráva (2005)

Priemerná komédia, kde niektoré scény sa míňajú komediálnym účinkom a pripadajú mi chaoticky. Taktiež aj forma rozprávania príbehu je veľmi televízna a videnie európskeho futbalu (aj keď odohrávajúca sa medzi deťmi) americkými očami tu skôr slúžilo len ako prostredie na vytvorenie už spomínaných nevydarených či vydarených gagov. O to viac ma prekvapuje účasť áčkových hercov, či už momentálne "in" komika Willa Ferrella alebo charizmatického filmového veterána Roberta Duvalla. Bez nich by táto nevýrazná komédia patriaca skôr pred televízne obrazovky na nedeľné upršané popoludnia bola sotva priemerná.

Obyčejní hrdinové (2004)

Zaujímavá snímka o priemernej americkej rodine a ich problémoch. Takýchto filmov bolo už neúrekom, ale tento rieši neľahké životné osudy s nadhľadom a jemným humorom, kdeždo u iných snímkov sa to zvrháva na slzopudný doják a tragickú melodrámu. Vysoko nad priemerom ho však držia predovšetkým skvelí herci.

Království nebeské (2005)

Nádherný film. Z historických faktov Scott vycuciava len to čo potrebuje k svojej realizácii historického filmu o vojnách s veľkým odkazom o posolstve mieru. A na plnom hodnotení nič nemení ani fakt, že Orlando Bloom tu síce podáva zatiaľ najlepší herecký výkon od stvárnenia Legolasa v Pánovi prsteňov, avšak dobrý herec z neho asi nikdy nebude.

Had a duha: Smrtící voodoo (1988)

Jeden z najlepších filmov Wesa Cravena. Aj keď sa jedná o béčko, je to natočené zručne so slušnou atmosférou a dobrými hercami. Realistický zombie thriller, ku koncu namočený do klišoidného hororového žánru. Ale nakoľko sa jedná vraj o skutočný príbeh, považujem ho predsa len skôr za thriller.

Trestná lavice (2005)

Také silnejšie tri hviezdičky. Príbeh je síce otrepaný (Pôvodný Longest Yard z roku 1974, Mean Machine s Vinnie Jonesom, Victory so Sylvestrom Stallonom), ale balenie je oku a uchu lahodiace. Herci síce nepredvádzajú nič moc. Sandler je typickým sympaticko-nesympatickým Sandlerom, ako takmer v každom jeho filme, čiže neviem, či sa stále jedná o herecký výkon alebo o opakovanú šablónu. Chris Rock je tak trochu v úzadí, jeho postava je takmer nezaujímavá, aj vzhľadom na jej vývoj. Štandardný James Cromwell, trochu zavadzajúci a zbytočný Burt Reynolds, ktorý tu slúži skôr ako maskot a komiksovsky vykreslené vedľajšie postavy. Je to síce komédia tváriaca sa trochu ako dráma (ten dramatický prvok je ale slabunký a nefunguje), ale v konečnom dôsledku sa pri tomto filme jedná len o čistú zábavu a nie o filozofovanie. A nudiť som sa pri nej nenudil ani chvíľu a to je hlavné. 70%.

Invaze zlodějů těl (1978)

Brilantná ukážka ako má vyzerať temný, atmosferický sci-fi horor. Nevidel som poôvodnú verziu, ale tento film vo mne zanechal trvalé stopy :-). O nekľudných večeroch po prvom zhliadnutí ani nehovoriac.

Klíč (2005)

Koktejl ANGEL HEARTu miešaný s CANDYMANom a štipkou KRUHu, výsledkom je vydarený mysteriózny thriller. Originalitu som tu síce nenašiel, ale veľmi dobrá atmosféra, hlavne v prvej polovici filmu, ma dostala a prekvapený som bol aj skvelými hereckými výkonmi, kde dominovalo "iskrenie" medzi Kate Hudson a Genou Rowlands. Kruger so Softleym dokázali, že sa dá natočiť napínavý horor aj bez zbytočných mrtvol a samoúčelnej krvi. P.S. Nechápem zaradenie filmu aj do žánru -Romantický-, lebo po nej tu niet ani stopy.

Kung-fu mela (2004)

Bláznivá komédia, paródia, kung fu film? Všetko v jednom! Bláznivá show novodobého filmového géniusa Stephena Chowa je síce miestami netradičný guláš, no napriek (alebo vďaka) tomu je to aj neskonale zábavná komédia.

Elektra (2005)

Jennifer Garner je fajn kočka, ale obávam sa, že nie je až tak dobrá herečka ako sa o nej tvrdí. Elektra je jednoducho nudná, zbytočne nastavovaná kaša k len o niečo lepšiemu Daredavilovi s necharizmatickou ústrednou postavou. Bohužiaľ.

Janghwa, hongryeon (2003)

Mysterická, poetická a hlavne skvele zahratá kórejská dráma s výraznými hororovými prvkami. A ten koniec? Nádhera. Stručne napísané a povedané - ázijský filmový klenot.