• Thriller

Jeho fotr, to je lotr! (2004)

Zhruba ako jednotka. Vzťahy medzi protagonistami sú rozvinutejšie, možno aj na úkor humoru, ktorý je tu trochu decentnejší(teda ak nerátam malého psíka) ako v jednotke a tým pádom scén, pred ktorými som si v jednotke zatváral oči, že čo sa zase stane (myslím tie tragikomické gagy so Stillerom) je oveľa menej. Čo znamená, že Stillerov večný smoliar Gaylord Focker neťahá príbeh a stojí trochu v úzadí. Naopak, celý film sa mi zdal sólom pre De Nira a skvele mu sekundocali Streisandová a hlavne Hoffman. Bolo zaujímavé sledovať "iskrenie" medzi Hoffmanom a De Nirom. Ale ako film neprekročil tieň jednotky, ktorý sa mi pozdával o málinko viac. Slušná jednohubka.

Jeskyně (2005) odpad!

Neveril som, že takéto "lichotivé" hodnotenie dám čo len jedinému filmu, nakoľko som milovník veľkého plátna a mám pochopenie aj pre nevydarené projekty. Avšak toto bolo aj na mňa priveľké sústo. Katastrofálni herci, neschopná réžia, scenár ako od žiaka zo základnej školy a nasadenie do kín ?! Neskutočné! Poniektorí z mocných v Hollywoode načisto stratili súdnosť, veď na toto sa nedalo pozerať. Aspoň že tie záverečné titulky zniesli aké-také kritériá.

Junior (1994)

Nápad je to síce šialený, ale film je celkom zábavný a nudí len občas. Ale od Reitmana som čakal niečo viac.

Jurský park (1993)

Veľký návrat Stevena Spielberga na filmový Everest. Popkultúrny fenomén, ktorý ani po rokoch nestarne a oživila záujem o prehistorické tvory, spustila doslova "dinomániu". Čo sa týka celej dinotrilógie, staviam sa k tomu nekriticky :-)))

Jurský park 3 (2001)

Pre mňa žiadna sinusoida ohľadom kvality tejto trilógie sa nekoná. Zábava od samého začiatku až do konca. Proste tieto jašteričky zbožňujem!

Kairo (2001)

Veľmi originálne spracovaný námet na tému "mrtví proti živým" v spirituálnej forme. Na diváka svojím pomalým tempom pôsobí dokonale deprimujúco a bezútešne. Jeden z najlepších ázijských hororov, ktoré som zhliadol, kde výrazne dominuje atmosféra. A k tomu zopár nezabudnuteľných scén, pri ktorých mi aj teraz behá mráz po chrbte. Preto so sebou všade nosím aj červenú pásku, pre istotu :-).

Klíč (2005)

Koktejl ANGEL HEARTu miešaný s CANDYMANom a štipkou KRUHu, výsledkom je vydarený mysteriózny thriller. Originalitu som tu síce nenašiel, ale veľmi dobrá atmosféra, hlavne v prvej polovici filmu, ma dostala a prekvapený som bol aj skvelými hereckými výkonmi, kde dominovalo "iskrenie" medzi Kate Hudson a Genou Rowlands. Kruger so Softleym dokázali, že sa dá natočiť napínavý horor aj bez zbytočných mrtvol a samoúčelnej krvi. P.S. Nechápem zaradenie filmu aj do žánru -Romantický-, lebo po nej tu niet ani stopy.

Klik - život na dálkové ovládání (2006)

Zábavná moralitka s mojím v poslednom čase obľúbencom Adamom Sandlerom, rozdelená na dve odlišné žánrové časti. Tá prvá sa tvári ako staré retro komédie, typu Veľký s Tomom Hanksom, tá druhá je omnoho dramatickejšia, akoby z úplne iného filmu. No v konečnom súčte to na prekvapenie celkom funguje. 70%

Klub vyděračů (2007)

Remeselne dobre natočený thriller so slušnými hercami, ale... Ale naozaj musí originalite ustúpiť zdravý rozum, páni tvorcovia? Niečo tak vykonštruovaného, nepravdepodobného a v závere nechutne pokryteckého som už dlhý čas nevidel. Hrať sa na Finchera je veľmi riskantné, hlavne, ak základ stojí na takých krehkých pilieroch, aké v tomto snímku predstavujú dej, obsah, pointa a hlavne postavy. A tak sa v závere môže divák ocitnúť v zmätenej situácii. Komu mal divák akože fandiť, kto mal byť potrestaný, kto je vinný, či ešte trefnejšie, kto je bez viny. Chjaj, taký bič na seba upliesť je zjavné umenie, a to ani nie som sexista alebo podobne mravne "skazený" ako tunajší "antihrdina". Načo sú nám úrady ako polícia, psychológovia, poradne či všelijakí právnici, keď všetko môžeme zobrať do vlastných rúk a vychutnať si sladkú pomstu? Načo? Hlavne, nech je to efektné a zo života. To že sa polarita sympatický-nesympatický hrdina až príliš relativizuje , a až okato nezámerne, je už vec druhá. Niečo tak naivného človek nevidí každý deň.

Kniha přežití (2010)

To že Denzel je kápo, vedia všetci čo sa motajú okolo filmu, to že je nezraniteľný kápo, vedia všetci jeho fanúšikovia aj odporcovia. Svet apokalyptična je tu však priam až komiksovský, ľúbivý vizuál to aj jasne podčiarkuje. Religiózne posolstvo by som v tom však za každú cenu nehľadal, skutočne tu slúži skôr len ako nástroj pre inak celkom banálny príbeh, a to aj napriek tomu, že tu spomínaná kresťanská "agitka" na mnohých pôsobí ako svätená voda na pekelníkov. Ono to však agitka vôbec nie je. Púštný obsah príbehu však kompenzujú dobre vybraní herci, ktorí výkony neflákali a pristupovali k tomu rovnako oduševnene ako farár k nedeľnej Bohoslužbe a čierni bratia opäť potvrdili že s formou si tykajú viac než s obsahom.