• Thriller

Geronimo (1993)

Záležitosť pre režiséra, ktorú poňal po svojom.

Brewsterovy milióny (1985)

Že Hill vie točiť aj komédie, v ktorých neodkazuje na svoju lásku k westernu, som sa presvedčil práve pri Brewsterových miliónoch. Netypická Hillovka.

Dalších 48 hodin (1990)

Horšia než jednotka, no stále zábavná, no už nemá čím vyslovene prekvapiť.

48 hodin (1982)

Klasický buddy-movie, typický pre 80te roky. Skvelo zohratá dvojka Nolte-Murphy.

Ve službách Jejího Veličenstva (1969)

Výborná bondovka s podceňovaným hlavným predstaviteľom. Telly Savalas v netradičnej úlohe, Diana Rigg nádherná, Peter R.Hunt ako debutujúci režisér uchádzajúci, no ešte nevie pracovať s hercami a najviac je to vidno na práci s rovnako debutujúcim ne/hercom Lazenbym. Mnohí sa tu rozpisujú, aký bol tragický, no mne pripadal celkom v pohode. Rozhodne mi neprekážal, a určite bol lepší než supervážny Dalton, ktorý mal hereckých skúseností rozhodne na rozdávanie. Ani Connery ma neoslovil v prvej bondovke a Lazenby by sa rozhodne lepšil v ďalších častiach. Príčinou jeho ojedinelej úlohy 007 nie je ani tak odmietavý postoj divákov, ako skôr nezhody s producentami. No, aby som sa vrátil k samotnému filmu: niektoré scény mi prišli odfláknuté, hlavne ten začiatok či prvá návšteva u Draca pôsobili dojmom, že strihač mal neurotický záchvat. No niektoré boli veľmi fajn, či už pästné súboje alebo naháňačka na lyžiach. A k tej večne omielanej údajnej vete zo začiatku filmu "To by se Connerymu nestalo.": je to len v dabingovej českej verzii, lebo v origináli je ten odkaz menej doslovný a je určite zábavnejší: Tohle se tomu druhému chlapíkovi nestalo. No uznajte, je to rozdiel, však?

Lisa a ďábel (1973)

Bizarný horor, vyznačujúci sa snovou atmosférou a podmanivou hudbou. Veľmi zvláštne a veľmi zaujímavé.

Ďábel nosí Pradu (2006)

Vkusná a pohodová komédia, ktorá ma nechala trochu nazrieť do sveta módy. Funguje ako kritika a rovnako aj ako obhajoba tejto branďže, záleží, čo si z toho divák chce vybrať, no v každom prípade sa tvorcovia nesnažia súdiť. Skvelá Meryl Streep, sympatická Anne Hathaway, ńetradične roztomilý Stanley Tucci. Nebyť toho happyendového konca, ktorý mi v tomto prípade vôbec nesadol a úprimne povediac, mierne pošramotil celkové vyznenie filmu, dal by som aj štvrtú hviezdičku.

Skrytá identita (2006)

Originál som nevidel, takže nebudem kvalitatívne porovnávať. Scorsese je však veľký filmár, ktorého filmy, nech boli hocaké, ma nikdy nenudili. Budem však podrobnejší pri hereckom obsadení: DiCaprio, ako v poslednej dobe Scorseseho dvorný herec je to najlepšie, čo film ponúka, no rovnako sú dobrí aj ďalší herci: príjemný Sheen, ukecaný Wahlberg, zábavne špičkujúci s Baldwinom. No výhrady som mal k Damonovi, pri ňom som si totiž za celý film nebol istý, či sa zmieta vlastnými výčitkami, alebo či nie je vypočítavý, chladnokrvný parazit. Avšak záver filmu ma utvdril, že mal byť to prvé, ale akosi som to z neho necítil. To jeho podanie -undercover in undercover- bolo akoby z iného filmu pre úplne iný charakter. Ešte väčšiu výtku mám k veľkému Jackovi Nicholsonovi. Neviem, či herectvo má už na háku a jeho kreácie vo filmoch sú viac symbolické než herecké, no v jeho prípade som vôbec nemal pocit, že by stvárňoval obávaného gangstra, aj keď s maniakálnymi, šialenými a zábavne perverznými sklonmi. Miestami a často som mal pocit, akoby som sledoval jeho Van Hornea z Čarodeníc z Eastwicku. Ale pozabudol, že tu nehrá šarmantného pekelníka, ale všetkého schopného zločinca. A scenáristické barličky, ako niekoho chladnokrvne odkrágľuje a pritom sa šklebí a vtipkuje tomu vôbec nepomáha. Takže to neraz vyznieva nieto čiernohumorne, ale parodicky a komicky. Rovnako aj postava psychologičky v podaní Very Farmigy, ktorá spí s kadekým a do konca filmu som sa nedozvedel, že prečo, je viac zbytočná ako príbehu osožná. A záverečný headshot pri výťahu bol akoby z iného filmu. Nevedel som, či sa mám pri tom smiať alebo plakať. Ale celkove to je za štyri, lebo ako som v úvode spomínal, film ma zaujal a nenudil som sa ani chvíľu.

Město šílenců (1997)

Taký malý herecký koncert dvoch hlavných predstaviteľov v takmer divadelne ladenom snímku.

Maratónec (1976)

Na scénu u zubára si neraz spomeniem aj teraz, a stále ma z toho mrazí. Ukážkový thriller, kde žiari predovšetkým Laurence Olivier.