• Thriller

Sejmi je všechny (2007)

S obrovským nadhľadom natočená akčná kravina, s veľkou dávkou čierneho humoru. To čo sa na plátne aj za tých slabých 80 minút dialo, ma však neraz nútilo otáčať očné buľvy s nechápavým výrazom tváre a následnym chápavým úsmevom. Charizmatický tvrďák Owen dostal rolu šitú na mieru a experimentálny záporak Giamatti tu chrlí hlášky ako Rambo nábojnice z guľometu. Po čase je to ale jednotvárne a začína nudiť. A s tými mrtvolami tu máme zrejme nový rekord, lebo môj bodycount sa zasekol niekde v polovici filmu.

Serenity (2005)

Na celovečerný debut to Whedon zvládol veľmi slušne. Hlavne zo začiatku ma film chytil, skvelé hlášky, vzhľadom na rozpočet solídná akcia a triky. Po čase ma však zamrzeli nepochopiteľne stupídné dialógy, akoby scenárista na chvíľu odskočil a niečo počas jeho chvíľkovej neprítomnosti doplnil jeho "podarený" synátor. Takisto mi záver príliš nesadol, vzhľadom k predchádzajúcemu deju vyšiel dosť nelogicky. No ktovie, seriál som nevidel, možno sa to všetko nepodarilo vsunúť do necelých 2 hodín, takže moja kritika asi nie je namieste, a tak som to zrejme ako seriálom nedotknutý divák nepochopil tak ako to tvorcovia pre fanúšikov mysleli. No, v každom prípade to celé musím hodnotiť ako lepší priemer. Čo samozrejme na projekt prakticky bez mien nie je zlé.

Sexmise (1983)

Komunistická klasika, ktorá svojho času v kinách veľmi zabávala. A bol to veľký hit!

Shutter (2004)

Tak za prvé: originalitou tento thajský hororík neoplýva, to je jasné. O fotografiách, kde sú duše (alebo duchovia) mrtvých už bolo nakrútených filmov dosť. Ale u tejto snímky som sa naozaj vskutku bál a behali mi zimomriavky po chrbte, o ľakačkách nehovoriac, tie boli doslova infarktové. A to som už preluskol stovky rádoby strašidelných hororov. Aj záver bol veľmi dobre zvládnutý. Taktiež musím pochváliť vykreslenú psychológiu postáv. No skrátka, tí šikmáci tie horory majú v krvi, neviem ako to robia, ale fungujú na 100%. Akurát znázornenie duchov, či mrtvých majú vo svojich snímkoch stále také isté. Napudrované biele tváre, vyvalené veľké oči, zlovestný pohľad. No napriek tomu bol Shutter aj tak veľmi strašidelný, strašidelnejší než Ju-On či Ringu. Bravo!

Simone (2002)

Tak o takomto filme som vždy sníval a Niccol mi môj sen splnil takmer do bodky. Komické, tragické, napínavé a hlboko ľudské. Škoda toho záveru, ale taký škrabanec ochotne odpustím tvorcom za takýto skvelý filmový darček.

Skrytá identita (2006)

Originál som nevidel, takže nebudem kvalitatívne porovnávať. Scorsese je však veľký filmár, ktorého filmy, nech boli hocaké, ma nikdy nenudili. Budem však podrobnejší pri hereckom obsadení: DiCaprio, ako v poslednej dobe Scorseseho dvorný herec je to najlepšie, čo film ponúka, no rovnako sú dobrí aj ďalší herci: príjemný Sheen, ukecaný Wahlberg, zábavne špičkujúci s Baldwinom. No výhrady som mal k Damonovi, pri ňom som si totiž za celý film nebol istý, či sa zmieta vlastnými výčitkami, alebo či nie je vypočítavý, chladnokrvný parazit. Avšak záver filmu ma utvdril, že mal byť to prvé, ale akosi som to z neho necítil. To jeho podanie -undercover in undercover- bolo akoby z iného filmu pre úplne iný charakter. Ešte väčšiu výtku mám k veľkému Jackovi Nicholsonovi. Neviem, či herectvo má už na háku a jeho kreácie vo filmoch sú viac symbolické než herecké, no v jeho prípade som vôbec nemal pocit, že by stvárňoval obávaného gangstra, aj keď s maniakálnymi, šialenými a zábavne perverznými sklonmi. Miestami a často som mal pocit, akoby som sledoval jeho Van Hornea z Čarodeníc z Eastwicku. Ale pozabudol, že tu nehrá šarmantného pekelníka, ale všetkého schopného zločinca. A scenáristické barličky, ako niekoho chladnokrvne odkrágľuje a pritom sa šklebí a vtipkuje tomu vôbec nepomáha. Takže to neraz vyznieva nieto čiernohumorne, ale parodicky a komicky. Rovnako aj postava psychologičky v podaní Very Farmigy, ktorá spí s kadekým a do konca filmu som sa nedozvedel, že prečo, je viac zbytočná ako príbehu osožná. A záverečný headshot pri výťahu bol akoby z iného filmu. Nevedel som, či sa mám pri tom smiať alebo plakať. Ale celkove to je za štyri, lebo ako som v úvode spomínal, film ma zaujal a nenudil som sa ani chvíľu.

Sledování (1993)

Na chabú dejovú kostru natiahnuté podarené hlášky v podaní dobre fungujúcich hercov.

Sliz (1988)

Klasická ukážka béčkového hororu z 80-tych rokov. Je to akčné, je to napínavé a je to zábavné.

Sloní muž (1980)

Dobová a surová atmosféra, precítené herecké výkony, Lynch ako ho nepoznáme (avšak uvítame), výstražné a zároveň nádherné posolstvo pre divákov. Žeby formálny predchodca Schindlerovho zoznamu?

Slzy slunce (2003)

Mierne sklamanie. Zaujímavý námet a dobrá réžia je strhnutá nezmyselným a tupým scenárom. Škoda.