• Krátkometrážní

Páter Thomas (1980)

Paura nella citta dei morti viventi neboli rozmačkané mozky, vyblité vnitřnosti, hromada červů, provrtávání mozků a různé další nechutnosti, které jsou jen základem tohoto velkolepého díla, za jehož vznikem stojí hororová legenda a genius – Lucio Fulci. Tento film je dominantní hlavně svojí atmosférou, která vyplňuje každé místo ve filmu. Pohřeb za živa nebo vítr bičující temné ulice zaručují mrazení po celém těle. Speciální efekty (gore) a makeup jsou v tomto filmu nadprůměrné a nahánějí, v kombinaci s hudbou Fabia Frizziho, skutečnou hrůzu a odpor. Hlavním plusem filmu je i kamera opět svěřená talentovanému, kreativnímu Sergiu Salvatimu, který si citlivě pohrává s detaily a barevnými filtry. Moje oblíbená herečka Catriona MacColl si v tomto filmu střihla hlavní roli a byla to její první spolupráce s režisérem Fulcim. Vzhledem k nízkému rozpočtu dokázal režisér z ničeho vykouzlit film, který děsil a bavil spoustu generací. Opět hodnotím plným počtem, protože Fulciho filmy jsou unikátní, originální a daleko za hranicí lidského……………...chápání?

Černá kočka (1981)

Černá kočka od mistra Lucia Fulciho vznikla ve stejném roce jako jeho velké a známé horory – E tu vivrai nel terrore ! L´aldila a Quella villa accanto al cimitero. Tento (bohužel) podceňovaný horor postrádá Fulciho tradiční gore efekty, proto byl zato odsouzen k ignoraci a znevážení od určitých neobjektivních delikventů. Černá kočka se může chlubit perfektní a zajímavou kamerou, kterou opět držel zkušený a kreativní Sergio Salvati. Problematiku kolem kočky, prostředí a různých situací nádherně podkresluje dokonalá hudba z pera skladatele, kterým není nikdo jiný než Pino Donaggio. Film vládne zneklidňující a nejistou atmosférou. Na scéně se objevil i můj oblíbený herec David Warbeck, který hlavně zazářil ve Fulciho předchozím filmu – E tu vivrai nel terrore ! L´aldila. Všeobecná známost toho, že kočky se nedají vycvičit (jak psi)- je zde neuvěřitelně vyvrácena. Tento film jsem viděl mnohokrát a stále jsem nenašel důvod k nějaké kritice.

Kniha smrti (1988)

Je velice těžké tento film zhodnotit. Náplň filmu zcela vybočuje ze stereotypních hororů osmdesátých let. Je zde tedy plus za originalitu a nápaditost základní myšlenky filmu. Celou kvalitu ovšem sráží patrně malý rozpočet, který se podepsal na velice levné kameře. Pro milovníky hororu to může být hned ze začátku veliká rána, že obraz spíše připomíná amatérsko-telenovelskou tvorbu. Komu se podaří tuto slabší stránku filmu překousnout, tak určitě (v průběhu filmu) nebude zklamaný.Herecké obsazení taky není nic extra. Lenny Deluca, Kelly Sullivan nebo R. J. Walker jsou většinou herci neznámí. Většina je známa jen díky tomuto filmu. Jediným známějším hercem je Ken Sagoes, který si zahrál ve dvou dílech Noční můry a v jiných menších rolích. Sám režisér Tom Dewier se paradoxně proslavil jen tímto filmem a spíše jako herec v jiných filmech.Gore efekty v podobě upálení, vykuchání nebo explozí hlavy rozhodně potěší. Po technické stránce jsou tyto i další efekty na docela slušné úrovni. Hudba, výprava, dialogy a jiné další články filmu jsou průměrné. Vizáž hlavního záporáka, který se v celé své kráse ukáže až ke konci filmu, je už dnes k pousmání. Dokud aktéři umírají podle scénáře, tak nám film nabízí pár scén, které se jistě zaryjí do paměti. V závěrečném hodnocení se zase budu opakovat. Film je určitě originální svojí náplní a už jen proto ho stojí vidět. Bohužel druhý extrém je špatné amatérské zpracování.

Vetřelci na Zemi (1980)

Trochu netradiční provedení záporáků v podobě vajec, které při vysoké teplotě explodují a následný živý, zasažený cíl taky. Film má dobrý začátek, kde uvidíme spoustu dobrých gore efektů a na konci zajímavé odhalení celého problému. Po technické stránce je film docela dobrý. Ve slabším hereckém obsazení můžete jednoznačně poznat herce se jménem Ian McCulloch, který si zahrál v slavnějších filmech např. ZOMBI 2, ZOMBI HOLOCAUST. Mezi nedostatky filmu patří dlouhá hluchá místa v polovině filmu. Celkově je to zajímavé a netradiční dílko.

La casa nel tempo (1989) (TV film)

Je to zase stejná písnička, kterou zná každý Fulciho fanda, že ke sklonku života legendě docházel dech a točil stále špatnější filmy. To ale vůbec neplatí o tomto méně známém filmu, který jakoby natočil v době svojí největší slávy. Film má úžasnou atmosféru, citlivou a geniální kameru. Vše je doprovázeno hudbou, která dokonale spolupracuje s tikání hodin v domě. Ve filmu se najde i pár gore chuťovek, které dokonale zpestří už tak slibně rozjetý projekt. Tento film rozhodně doporučuju. Určitě se jedná o nejlepší film ke sklonku Fulciho kariéry. Celý film můžete vidět zde - https://www.youtube.com/watch?v=LJ4HG1Dmi9w

Mravenci (1977) (TV film)

Tento film jsem viděl ještě jako dítě a musím říct, že mě tenkrát nahnal strach z mravenců. Dnes už to vnímám jako úsměvný a trochu nudný film, který si z nostalgie pár bodů zaslouží. Alternativní název v ČR – MRAVENCI. Stručný děj jsem napsal do obsahu filmu.

Brána do záhrobí (1981)

Ani pořádně nedokážu popsat můj obdiv k tomuto DÍLU. Mohl bych se rozepsat o dokonalosti a vychválit tento film do nebe (nebo pekla), ale bojím se, že by ani kapacita těchto stránek nestačila k dostatečnému ocenění tohoto filmu. Proto uzavřu tento komentář domněnkou, že se jedná o nejlepší horor, který kdy byl natočený a jehož tvůrcem byl nepřekonatelný a legendární režisér - Lucio Fulci.

Zombi 2 (1979)

Zombi 2 je neuvěřitelně inspirující zábavný a dokonalý horor, který natočil Gorefather a genius – Lucio Fulci. Jako amatérský filmař bych se mohl široce rozepsat o dokonalém makeupu a speciálních (gore) efektech, které má na svědomí G. Rossi nebo úderném smysluplném efektním a dynamickém střihu pana V. Tomassi. Také výborná kamera kladoucí důraz na detail a temnější odstíny v rukách zkušeného kameramana, kterým není nikdo jiný než Sergio Salvati . Jednoduchá hudba (Fabio Frizzi) dokonale vystihující celou problematiku kolem nemrtvých. Na filmu jde vidět nadšení celé film. skupiny, která po čtyři roky vytvářela a produkovala ty nejlepší a nejbizardnější horory. Všemi zmiňované dvě kultovní scény se žralokem a třískou jsou tak právem označovány za svou originálnost a propracovanost. Pokud někdo má rád více moderní zombie filmy…..tak rozhodně vděčí za jejich existenci právě tomuto kultovnímu filmu, který se dá považovat za jeden ze základních kamenů tohoto žánru.

Zombi 3 (1988)

Máme tu další film od největší hororové legendy Lucia Fulciho. Fulci je osobnost, kterou musí každý bezpodmínečně znát. A právě fanouška tohoto tvůrce a jeho tvorby překvapí neobvyklé odklonění od režisérského rukopisu. Je to film popírající dosavadní Fulciho styl. Příčinou byly neustálé připomínky producentů a zásahy do scénáře. Naštvaný Fulci nakonec od natáčení odstoupil. Často se tato událost připisuje špatnému zdravotnímu stavu, ale většina se přiklání k první možnosti. Po jeho odchodu nastoupil na režisérskou židli trasher a proslavený amatér Bruno Mattei (Virus, Krysy), kterému při režii pomáhal jeho přítel a kolega Claudio Fragasso (After Death). Jejich styl stál silně v opozici od prvního režiséra. Následek celé této situace můžeme pozorovat přímo na filmu, kde se až drasticky mění tempo akce, zombies a jiných dalších prvků, které teorii tří režisérů jen potvrzují. Lucio Fulci po zhlédnutí celého filmu chtěl, aby ho nadobro odstranili z titulků, ale kvůli zaručené reklamě jeho jména zůstal uváděn jako hlavní režisér. Až do své smrti prohlašoval, že se nejedná o jeho film a vůbec se k němu nechtěl znát. Očividně nebyl s výsledkem kolegů spokojen. Vzhledem k uvedeným důvodům se film odvíjí v nepravidelném tempu a je přeplněn naprosto nelogickými situacemi. Zombie střídají tempo od lehce pomalých až po sprintery. Postavy se chovají zmateně a nelogicky. Neustále sledujeme nové a nové záběry plné Matteiho trash situací, které mezi sebou dělají jen zmatek. Samotná počáteční zápletka celé problematiky je okopírovaná z filmu Return of the living dead (1985). Gore efekty a masky jsou sice na snesitelné úrovni, ale svému předchůdci (Zombi 2) nemohou konkurovat. Hudba, která už bohužel není od Frizziho se neustále opakuje a není ničím zajímavá. V celém filmu najdeme pár děsivých i komických chvilek, které se určitě zaryjí v paměti. Mezi moje oblíbené patří scéna s porodem a hlavou v ledničce. Většina lidí z hereckého obsazení se nějak zvláště ničím neproslavila. Je těžké si představit jak by film vypadal, kdyby ho celý režíroval Fulci. Takto je to směska průměrné (místy podprůměrné) hrůzy, hnusu a srandy.

Garden of the Dead (1974)

Zombie žánr byl ještě v plenkách a na to se musí brát trochu ohled. Samozřejmě mohlo být všechno o 80% lepší - herci, dialogy, makeup a různé jiné efekty. Garden of the Dead je typický horor na jedno zhlédnutí. Stručný děj jsem napsal do obsahu filmu. Tady možete vidět celý film - http://www.youtube.com/watch?v=EzB0HCMSpIc