Ant-Man a Wasp: Quantumania (2023)

5/10 | Nová fáze, staré problémy a byť pozvolný, přesto setrvalý kvalitativní sestup do komiksového suterénu. Asi to dříve nebo později přijít muselo. Aneb když nevíš kudy kam, vytáhni z rukávu osvědčené eso v podobě nového pestrobarevného světa se spoustou roztodivných tvorů a lokací (protože všemožných jiných světů, dimenzí a vesmírů je v MCU na skladě přece akutní nedostatek) a úspěch je předem zaručen. Marvel si konečně natočil vlastní kopírku SW se vším všudy a udělal to způsobem v poslední době zcela typickým. A totiž nenápaditým až odbytým a vlastně i dost nudným. | Nejen, že je tady všechno řešeno otrocky jako podle šablony z hvězdně-válečné předaleké galaxie, ale tenhle nedostižný vzor film ne moc úspěšně napodobuje i po stránce designu. Mimozemšťani, lodě, města, banda anonymních stormtrooperů k odpravení, starý parťák Lando, který nečekaně zradí (na rozdíl od Williamse jej však Murray od prvního momentu hraje jako ukázkového šmejda, takže žádné překvapení při jeho charakterové otočce se ve filmu nekoná), hnutí odporu, vězeňské cely, trůnní sál s výhledem na probíhající bitvu a všemu vévodí všemocný Palpatine ovládající neviditelnou "sílu" osobně, přičemž i na ty legendární blesky z rukou nakonec dojde:-). Koho v dnešní době pošle do kolen kdovíkolikátá variace na SW, jejíž veškerá inovace spočívá v tom, že vše je v ní jako ve SW, ale horší? | Nejvtipnější věcí na celém filmu je to neustálé oddalování identifikace hlavního záporáka a současně jeho mýtická adorace, která v průběhu filmu dosahuje pomalu až seagalovského levelu. Něco takového může fungovat v rámci minutového dialogu ve stylu Skyfallu ("Not like this. Not like him."), na ploše skoro hodiny děje už fakt ne. Nejen, že to působí směšně, ale už i trochu debilně, zvlášť když jedna z postav zná ono tajemství od úplného začátku. Majors se může snažit sebevíce, ale zatím mi Marvel postavu "největšího záporáka na příští pětiletku" absolutně neprodal. V seriálovém Lokim byl za úplného kašpara a tady je na tom jen o něco málo lépe (poražen nejmarnějším Avengerem široko daleko a hordou mravenců, to jako vážně:-)?). Marvel bude mít ještě sakra těžkou práci, aby při své současné (bídné) formě tuhle postavu dostal na úroveň "pana fialového", z něhož se stal jeden z vůbec nejlepších padouchů v celém MCU. | Pochválit tak není moc co. Snad kromě faktu, že stopáž je naštěstí jen "milosrdné" dvě hodiny a s povinnou expozicí, která po kdoví kolikáté už stejně nikoho nezajímá, se film nijak zvlášť nezdržuje a děj se přesunuje do kvantové říše už po čtvrt hodině stopáže. Plus Majors ve filmu nepůsobí jako takový tragéd, jak jsem se po trailerech původně obával a boxerská vsuvka mezi Majorsem a Ruddem, jako kdyby vystřižená z posledního Creeda:-), je docela fajn. Na zbytek je ale smutný pohled. Všechno vypadá přeplácaně, kýčovitě a uměle (StageCraft zase pro jednou jel na plno), na nějaký ten heist, což byla jedna ze silných stránek téhle značky, se sice nezapomnělo ani tentokrát, vyřešen je ovšem extrémně zkratkovitě, akce je ve filmu zastoupena překvapivě málo s čestnou výjimkou finále, které je samo o sobě jak jinak než utopené v digibordelu a celkově je zkrátka poznat, že si všichni na place jen vydělávají na nájem/důchod. | Trailery mě vůbec nepřesvědčily, protože už tam to vypadalo, že míchat dohromady monumentální pokus o Avengers 4.5 s komorním pojetím jak samotné hlavní postavy, tak obou dosavadních filmů, nebude asi ten nejlepší nápad nejen proto, že tahle postava je v MCU tak trochu do počtu (respektive hodí se jen do role vtipného sidekicka a tím to pomalu končí) a předchozí filmy jsou na tom podobně. A nepřesvědčil mě ani samotný film. Čím dál tím více je jedinou přidanou hodnotou současných komiksových značek fakt, že díky jejich produkci dostane spousty lidí nějakou práci. Ještě pár takových přešlapů a celé MCU je zralé tak akorát na restart úplně stejně, jako to nedávno udělal WB se svým DCEU. | PeZet

Star Trek: Picard - Season 3 (2023) (série)

9/10 | Fan service nerdgasm level over the top:-). Goldsman, Kurtzman a Roddenberry mě se třetí sezónou dostali přesně tam, kam chtěli, totiž na lopatky a já jim za to ještě s blaženým úsměvem a se slzou v oku v duchu poděkoval. Je to prvoplánová nostalgická citová ždímačka? Jistě. Je většina sezóny jen sice hodně zábavný, ale pořád především povinný content filler před velkolepým finále, aby vznikl nasmlouvaný počet epizod? Pochopitelně. Nebýt Goldsmithových geniálních motivů ze seriálového etalonu The Next Generation (respektive celovečerního The Motion Picture) a celovečerního First Contactu, návratu kompletní posádky Enterprise-D (neskutečný kudos za to, že se něco takového po takové době podařilo), spoustu cameo vystoupení vedlejších charakterů napříč celým ST univerzem (ať už osobně nebo jen prostřednictvím hlasu) - ukáže se tady skoro každý, na koho si vzpomenete, tuny legendárních hlášek od "make it so/engage" přes "today is a good day to die" až po "resistance is futile" a zlatého hřebu v podobě Lady E v celé její kráse a hlavně v akci, moc smysluplného by vlastně z třetí sezóny nezbylo? No jasně že ne. A hádejte co? Je mi to úplně fuk:-). | Na něco takového jsem totiž čekal od celovečerní Nemesis a po všech těch dlouhých letech a zejména po nástupu Abramse jsem už ani nedoufal, že by se ještě někdy původní posádka, na které jsem v 90s vyrostl a díky níž jsem si ST zamiloval, mohla vrátit v plné sestavě ať už do kin nebo na obrazovky. Takže třetí sezóna je v tomhle ohledu pro mě splněný (letitý) sen a jistě nejen pro mě. Goldsman s Kurtzmanem a Roddenberrym se sice nevyvarovali několika chyb (expozice trvá neúměrně dlouho, v podstatě až do závěru sezóny není vůbec jasné, o co vlastně komu jde, měňavci jsou trestuhodně nevyužiti, borgové působí jako deus ex machina, Plummer přehrává jako o život, známé vedlejší charaktery slouží jen k tomu, aby se na moment objevily v ději a byly při tom rovnou bez milosti odpraveny, zase další retcon minulosti hned několika postav, atd.), ale Stewart opět herecky naprosto vládne, z předchozích sezón zůstala jen Hurd a Ryan (za mě rozhodně plus), Stashwick tady vystřihl jednu z nejzábavnějších nových postav ve ST za hodně dlouhou dobu a Speleers dovedně trefil ten ideální balanc mezi frackovitostí a symptatičností, který ta postava nutně potřebovala. | Tohle je zkrátka v prvé řadě rozlučková párty ve velkém stylu pro starou gardu a všechny její nové i staré fanoušky a kdo hledá/čeká něco jiného, bude muset jít zklamaně zase o dům dál. Kdo hledá přesně tohle, čeká na něj dost možná nejlepší live action sezóna (spolu s první sezónou Strange New Worlds) ve ST od poslední sezóny Enterprise skoro dvacet let zpátky. Stewart, Frakes, McFadden, Dorn, Burton, Spiner a Sirtis se ve třetí a pravděpodobně poslední sezóně dočkali důstojného a opravdu dojemného rozloučení se svými postavami a já jsem moc rád, že jsem mohl být s nimi u toho:-). | PeZet

Shazam! Hněv bohů (2023)

5/10 | Jeden z posledních pohrobků předchozího vedení DC dopadl dle očekávání. Trailery slibovaly šablonovitý blockbuster od lidí jedoucích před i za kamerou na autopilota a samotný film je nepřekvapivě přesně takový. Rutinér Sandberg ani tentokrát nepřekročil svůj vlastní stín a výsledkem je znovu generická spotřebka na klíč vypadlá z pásové komiksové výroby, u které převládá pocit, že hlavním motivem všech zúčastněných bylo hlavně to všechno ve zdraví přežít a dojít si pro výplatu. Však ono to už nějak dopadne. Takže víceméně totéž co jednička, nebo loňský Black Adam (není divu, když jej měl na starosti podobný rutinér Collet-Serra), se všemi z toho plynoucími plusy a mínusy. Důvod, proč původní DCEU nakonec skončil, je produkování filmů jako je přesně tenhle. | Na otázku proč mít ve filmu nezajímavého a nudného superhrdinu (jak sebe sama hlavní postava glosuje a nelze s tím než souhlasit), hraného ještě k tomu "nýmandem", když může být nezajímavých a nudných superhrdinů ve filmu hned několik (po vzoru známého hesla "čím více, tím lépe"), si tvůrci odpověděli bohužel pro diváka kladně. Všichni vypadají stejně, všichni disponují stejnými schopnostmi a všichni jsou ve filmu vlastně jen do počtu, respektive především proto, aby generovali humor a hlavní postava je všechny s velkou slávou na konci filmu zachránila. Paradoxně "civilní" dějová linka o outsiderství, skutečném hrdinství a počínajícím románku mezi člověkem a bohyní je mnohem zajímavější než spektakulární "superhrdinská" část a možná právě proto dostala ve filmu docela velký prostor i na úkor hlavní postavy, která v průběhu děje hned několikrát ustupuje do pozadí. | Jinak je samozřejmě vše při starém. Nepostradatelný rodinný prvek v podobě dětských postav je tady stejně zábavný/otravný (dle diváckého vkusu) jako posledně, nechybí klasické příběhové klišé o síle rodiny, přátelství a potřebě zdravého sebevědomí a k tomu infantilní humor, který někdy funguje (nápad s tužkou a diktováním dopisu) a někdy zase ne (v podstatě všechno ostatní:-)). Akce je bez jakékoliv krve, nikdo nezemře a pokud náhodou ano, tak není žádný problém jej znovu oživit, hodné postavy jsou hodné od prvního pohledu nehledě na které straně stojí, zlé postavy to mají úplně stejně, nesmí se zapomenout na nějaké to slavné cameo, finále je jeden velký digibordel (šokuje to v dnešní době ještě někoho?) a stopáž je zase přes dvě hodiny (proboha proč?). | Nahoru film vytahuje, navzdory stopáži, docela svižné tempo a velké zastoupení akce (finále má solidní měřítko), vedlejší romantická linka a vybrané herecké posily. Levi, trousící rádobyvtipné hlášky na každém kroku, je podobný "neherec" jako Johnson, ale na rozdíl od Johnsona nemá charisma ani na papíře a bohužel nijak nepřekvapil. Nečekal jsem ale, že Zegler po skvělém debutu u Spielberga uvidím v něčem jako je tohle. Stalo se a nedivím se, že z celého filmu vychází asi nejlépe spolu s Mirren, která s elegancí sobě vlastní dokáže uhrát skoro cokoliv. Liu je pak skrz naskrz zlá, tváří se drsně, vyhrožuje všem bídnou smrtí a na konci je na hlavu poražena partou dětí (jaké to ponížení:-)). Nicméně na celém filmu je zdaleka nejlepší věcí zmíněné cameo a potitulkovka, což je trochu smutné. Mizerné tržby napovídají, že ani cílovka, tj. děti a nekritičtí fanoušci pláštěnek, spokojená moc nebyla a trojka na pořadu dne hned tak nebude. Jaká to ztráta:-). | PeZet

Creed III (2023)

6/10 | O něco málo lepší než nezáživný předchozí díl, ale o kolik přesně vlastně nedokážu posoudit. To bych si z dvojky totiž musel pamatovat více než jen vzpomínku na to, jak se Cooglerovu náhradníkovi podařilo prokaučovat spojení "Rocky a Drago po letech zase spolu". Což se bohužel nestalo. Trojka na tom u mě bude, stran zanechaného dojmu, s odstupem času asi dost podobně, byť s ohledem na nízko nastavená očekávání se tentokrát žádné výrazné zklamání nedostavilo. Vyložené nadšení ovšem také ne. Sportovní terminologií zkrátka trochu nepřesvědčivé a relativně těsné vítězství na body a nikoliv pořádně drtivý (divácký) knockout. | Dobrou zprávou je fakt, že mé prvotní obavy se nenaplnily a celovečerně debutující Jordan zvládá řemeslo bez výraznějších problémů. Nepředvádí sice nic vysloveně extra, ale vyvaroval se zásadnějších chyb, film v jeho podání funguje a celkově odvádí slušnou práci. Dokonce si pro diváky přichystal pár zajímavých nápadů (záběry z podhledu, použití ruční kamery a záběrů přes rameno herce, nebo psycho sekvence zápolení v ringu bez publika, která docela chytře nahrazuje tradiční střihovou montáž uplynulých kol mezi úvodem zápasu a jeho rozuzlením ve finálovém kole), které jsou ovšem utopeny v banálním příběhu, nadměrné stopáži a nudné rodinné lince. Zbytek je pak standardní žánrová výplň, složená ze slow motion záběrů a rychlého švenkování kamery v zápasech, tréninkových montáží, vydatného product placementu a spousty příběhových klišé ze všech předchozích dílů (bývalý přítel, který se obrátí proti hlavní postavě, nedobrovolný návrat do ringu po konci kariéry, těžké zranění v zápase, vítězství na poslední chvíli, výpomoc při tréninku bývalým soupeřem, úmrtí blízké osoby, partnerské neshody, atd.). | Navíc ústřední konflikt mezi oběma protivníky moc nefunguje. Za celý film jsem neměl pocit, že hlavní postavě a jeho soupeři o něco skutečně jde a v ringu si sáhnou psychicky i fyzicky na dno, což následně kulminuje v dojemné "usmiřovací" scéně na konci filmu ve stylu "padouch nebo hrdina, my jsme jedna rodina", která vyloženě působí jako oslí můstek pro angažování postavy Majorse v dalších dílech. Příliš nepomáhá ani zbytečně dlouhá expozice (po úvodním zápase čeká na diváka hodina vaty, než dojde k dalšímu souboji v ringu) a kolísavé tempo (trojka je nejkratší z celé trilogie a přesto by stopáž zasloužila zkrátit alespoň o čtvrt hodiny). Film zachraňuje především ústřední herecká dvojice Jordan a Majors, která má mezi sebou slušnou chemii (byť stran vzájemné animozity na duo Rocky a Drago nebo Rocky a Lang nemají ani náhodou) a disponuje jistým charismatem. Palec nahoru za fyzickou kondici obou představitelů (zejména v případě Majorse) a finálový zápas, který s realitou asi nemá moc společného, ale vypadá drsně a efektně. Dalším plusem pak je Thompson, která sice nedostala příliš prostoru, ale možná o to více se snaží. | Trojka jasně ukazuje, že bez středobodu celé ságy, tj. postavy Rockyho, se tahle série do budoucna bez problémů obejde (ve filmu je tak trochu z povinnosti zmíněn jen jednou větou a to je vše) a zamýšlený ambiciózní Creed-verse může směle odstartovat se záplavou dalších pokračování a souvisejících spin-offů. Otázkou jen je, zda je to dobře nebo špatně. Po devíti, tu lepších, tu horších, dílech víceméně stále o tom samém (s malými obměnami) bude dost těžké přijít s něčím novým, aniž by to nějakým způsobem nevykrádalo předchozí filmy. Trojka toho budiž důkazem. | PeZet

Mission: Impossible - Národ grázlů (2015)

9/10 | McQuarrieho špionážní pecka a (prozatím) kvalitativní vrchol celé série, ve které funguje na jedničku úplně všechno od zapeklité zápletky, která svým stylem "kdo je s kým a proti komu" připomene dějovou spletitost jedničky a přinášející s sebou úžasnou (a zprvu tajemnou) novou posilu Ferguson a bohužel naposledy také Rennera, přes parádně chladnokrevného hlavního záporáka Harrise a vzájemný soutěživý vztah s Huntem, v jehož rámci se oba průběžně přetahují o to, kdo z nich je chytřejší, po skvělé akční sekvence (dostaveníčko v opeře snad ani nešlo natočit lépe, plus návrat kombinace Hunt & motorka se po letech náramně povedl) a sice trochu umírněné, ale velice chytré finále, které krásně zrcadlí začátek filmu (Hunt v závěru naloží s Lanem úplně stejně, jako Lane s Huntem v úvodu). | PeZet

Mission: Impossible - Ghost Protocol (2011)

8/10 | Birdův návrat značky na výsluní jak po finanční, tak kvalitativní stránce, který znamenal definitivní přerod série ke konceptu "velké akční atrakce propojené nějakou tou dějovou linkou" (přičemž do té doby to bylo naopak), častokrát v podobě šílené eskamotérské sekvence, při které se Cruise odmítá zastupovat kaskadérem a pojišťovny začínají kolabovat (a shodou okolností dorazivší ve stejném roce, ve kterém na stejný koncept naskočila svým pátým dílem série Fast And Furious), s představením Rennera jakožto potenciální Cruiseovy náhrady (což nakonec tak úplně nevyšlo), kancelářskou krysou Peggem chvályhodně "povýšeným" na regulérního členu týmu, šikovnou Patton jakožto osvěžujícím ženským elementem a skvělým Nyqvistem v roli šíleného hlavního záporáka. | PeZet

Mission: Impossible III (2006)

6/10 | Abramsova kopírka (kteroužto metodu si následně značně oblíbil) libovolné epizody Aliasu od rozpůlení finále na dvě scény a vložení první části do úvodu filmu (protože napětí), přes použití nicneříkajícího MacGuffina (zde namísto Rambaldiho rádobyvtipný "Rabbit's Foot"), na čemž série do té doby a naštěstí už nikdy potom nestála, po vtipného techguy poskoka (zde namísto Flinkmana podobně snaživý Benji), se skvělým a neústupným Hoffmanem jako hlavním záporákem, sympatickou Monaghan v roli nového Huntova romantického zájmu, středobodem celé série, totiž ústředním heistem, vyřešeným dvěma střihy (Hunt se dostává na střechu / Hunt skáče s padákem z budovy), nejslabším finále ze všech filmů a velkým přínosem do série v podobě postavy Pegga. | PeZet

Mission: Impossible II (2000)

7/10 | Woova (jak v rozhovorech sám uváděl) romance mezi špiónem a zlodějkou, dovedně maskovaná za obyčejný akčňák, s extra jednoduchým (jakožto přímý důsledek kritiky na komplikovanost děje u jedničky) a k tomu na place průběžně přepisovaným scénářem, nevýrazným Scottem jako hlavním záporákem, explozivním a v podstatě kompletně improvizovaným finále, dávajícím vzpomenout na Wooovu slavnou "heroic bloodshed" éru (a poprvé představující kombinaci Hunt & motorka, plus poprvé a naposledy Hunta v režimu střelby obouruč), úžasným Zimmerovým OST, který patří k jednomu z jeho nejlepších, nepostradatelnými holubicemi ve slow motion a překrásnou Newton, u které divák nemá problém uvěřit, že Huntovi úplně zamotala hlavu. |PeZet

Mission: Impossible (1996)

9/10 | De Palmův stavební kámen série, který položil základy všem navazujícím dílům, od hlavního highlightu každého filmu, tj. heist misi odněkud něco ukrást, přes soustředění se na Cruise jako hlavní postavu (oproti konceptu týmové práce a specializace jednotlivých postav v originální sérii i jejím pokračování), po spektakulární akční sekvence (zde při zpětném pohledu a všem, co následovalo, vcelku umírněná etuda s rychlovlakem a helikoptérou v tunelu), k němuž se režiséři pokračování odkazují dodnes jak koncepčně, tak přímo (postavou White Widow v Rouge Nation a Kittridge v Dead Reckoning Part 1&2), s neselhávajícím Rhamesem, nekompromisním Renem a svatokrádeží v podobě Phelpse, přetvořeného zde na hlavního záporáka. | PeZet

Před půlnocí (2013)

8/10 | Hawke i Delpy nezklamali ani tentokrát, právě naopak, s titulní dvojící to dobře dopadlo (no konečně:-)) a s jejich dlouhodobým vztahem celkem logicky dochází k žánrovému posunu od nenáročného romcomu ke vztahové dramedy, protože krom štěstí a radosti u partnerů přibyly i nějaké ty starosti, závazky, dávné křivdy, nenaplněné ambice a sny, nebo mylné domněnky vůči protějšku, tudíž faktor "vyřčeno vs nevysloveno" mocně leveluje na "vyřčeno nebo nevysloveno, stejně za to můžeš Ty:-)", silné stránky z minula i předminula nadále přetrvávají, šíře diskutovaných témat díky dalším postavám, přicházejícím na scénu, ještě narůstá, pomalu se vkrádající rozkol "já jsem tak šťastný vs já nejsem zase až tak šťastná", atmosféra pomalu houstne a kumulativní, citově-vztahová, bomba v závěru ("kdo za co může a proč vlastně pokračovat dál"), která by z fleku mohla představovat prequel k Marriage Story:-). | PeZet