2001: Vesmírná odysea (1968)

Tak tohle je naprostá pecka, která předběhla svou dobu.Zcela nadčasové zpracování a troufám si říci že ani v dnešní době se nemusí tato sci-fi perla považovat za zastaralou a dá na frak mnohým digitálním peckám.Je to jedno z nejrealističtěji natočených sci-fi,jaké je možno vidět na filmovém plátně a které plně respektuje základní zákony fyziky a astronomie.Možná pro mnohého diváka nepochopitelné,leč nechte naplno pracovat svou fantasii a kdo ví?Třeba najdete odpovědi na otázky, které zatím nikdo nebyl schopen zodpovědět,pan Kubrick vám v tomto filmu dává obrovský prostor,stejně jako pan A.C.Clarke ve svých knihách.

Vetřelec (1979)

Nejdokonalejší atmosféra napětí a technicky skoro dokonalý(díky naprosto tichému a chladnému kosmu) filmový sci-fi horor své doby.Před třiceti léty natočený a pořád je na co koukat.Pokud mám náladu na sci-fi horor,vždy sáhnu po osvědčené značce s názvem "Alien-s´ atd.A stejně jako tenkrát ,mám pocit chvilkové paralýzy a strachu z neznámého a stále obdivuji xenomorfa a zároveň i jeho tvůrce H.R.Gigera.(Doporučuji však prodlouženou verzi.)Nikdy nebyl vytvořen elegantnější a zároveň hnusnější tvor,než je"Vetřelec". Hudební kulisa je strašidelněnapínavoúchvatná a S.Weaver,jako "Rip",je dokonalá.Od doby Jeho "zrození" nesnáším bolesti břicha a s velkou úctou tleskám rejžovi! http://www.youtube.com/watch?v=ojhGdRSkiUw#.

Indiana Jones a Poslední křížová výprava (1989)

Tomuhle se říká "dokonalá archeologická výprava".Dvojice Ford-Connery je naprosto nenapodobitelná a herecky dokonalá.Z plátna se na vás neustále valí spousta slovních přestřelek a u perfektního děje nikoho ani nenapadne pozastavit se nad nelogičností některých scén- hlavně když "náckové" dostali na frak. a k tomu jako bonus máte Hitlerův autogram.Tak takhle nějak by měl vypadat perfektní dobrodružný filmík a jen málokomu se podaří vytvořit pokračování něčeho úspěšného a stvořit ještě úspějšnější.Asi nejpovedenější filmík z Jonesovské série.

Dobyvatelé ztracené archy (1981)

S.Spielberg + G.Lucas = naprostá senzace.Indy je jedním z nejpovedenějších dobrodružných filmů na danou tématiku,který hned tak něco nepřekoná.Ve filmu neexistuje nudná pasáž a nejlepší je scéna na náměstí,kdy podle jisté verze, se měl Indy se svým protivníkem doopravdy utkat.Jelikož celý štáb sužovaly jisté zažívací potíže,vyřešil H.Ford tuto scénu velmi nápaditě a nepřekonatělně.I spousta hlášek je dílem spíše nahodilým a o to jsou suprovější.Inu i takto se dají tvořit dobré scény ve filmu.Improvizace je mnohdy solí ve scénářích.Toto mé hodnocení platí pro všechny díly Indyho,včetně té poslední o křišťálové lebce.Archeologie je krásná věda a H.Ford je naprosto báječný archeolog!!!

Strážci - Watchmen (2009)

Po prvním zhlédnutí jsem byla celkem nadšená.Nevím, asi z naprosto perfektních efektů a úchvatné hudby.Nevím proč mi vadila představa neustálé hrozby atomem,ale to byl asi syndrom doby.No a pak taky jsem byla celkem zmatena otázkou,která mi stále hrabala v hlavě- "o čem že tohle vlastně je?"Komiks jsem nikdy nečetla (a číst nebudu) a dost tězko jsem se orientovala.Nechápala jsem odkudpak mají tito lidé (vyjímka byl dr.Man..) své schopnosti?Po druhém zhlédnutí už tak nadšená nejsem.Některé postavy a megalomanské scény působí nevyváženým dojmem a daleko více jsem si všímala sociálních a politických myšlenek (móóc zbytečné politiky).Pokud uvážím tvrzení,že byl natočen nenatočitelný komiks,odvedli tvůrci dobré vizuální a futuristické dílo.Skvěle stvárněný Rorschach a záporák,který snad ani záporákem nebyl.Závěr je pro mně ale zcela jednoznačný.Koukala jsem podruhé a nadšení bylo v čudu a pořád mi to nešlo na pochopa! Mimochodem,jako P.S.-ten frňák byl dokonalý!

Pán prstenů: Společenstvo Prstenu (2001)

Kdykoliv se kdokoliv bude pokoušet natočit cokoliv "podle knihy",ztroskotá. Pro jednoho není dost podobný knižní předloze,pro druhého zase byly některé části chápány jinak,pro třetího....bla,bla,bal. Tento film je skvělá ukázka toho,že to JDE!Knihu jsem před shlédnutím filmu zatím nečetla, leč příběh samotný byl ponouknutím ke čtení a to ohromným.Mám pocit že tento film je jedním z mála,který uspokojí jak diváka nečtenáře,tak naopak.Celá trilogie je klenotem světové kinematografie (prodloužené verze jsou naprosto úchvatné) a přelomovým počinem pro ostatní tvůrce fantasy.A počet hvězdiček v hodnocení je opět nedostačující!Klaním se Pane Jackson-jste velmistr ve svém oboru !!!

Tenkrát na Západě (1968)

Proč je pouze 5*?Tenhle film je na pomyslné stupnici od 1 do 10 na 11 příčce a hudba Morriconeho má jasnou 15!

Ocelový meč (1987)

První film s Patrickem, kde mohla každá fanynka obdivovat i jeho ženu( Lisa Niemi) a zároveň osvěžení po "hříšňáku".Trochu mi vadí překlad názvu filmu do češtinyJá tento film viděla v devadesátých letech a název "Ocelový úsvit" se mi zdá daleko lepší..Další, volně navazující film byl" Red Dawn" a ten už byl přeložen správně ( Rudý úsvit).V době kdy jsem toto dílo viděla,to byla jednoznačně hitovka a Swayze ukázal že umí!Tento komentář píšu v době,kdy je Patrick moc nemocný. Je mi to velmi líto,protože už nic podobného nenatočí a alespoň v duchu mu držím palec!

Bubáci a Hastrmani (1999) (seriál)

Krása pro každou generaci.Pro moje já je Lada prostě Lada a nestrácí nic ani s věkěm.

Zelená míle (1999)

Dílo hodno Oscara,které však neosloví každého.Pro mně jeden z nezapomenutelných pokoukání a tak jako na Shawshank,tak na tento filmík se mohu podívat zase a zase....a pokaždé v závěru setřu slzu z oka a budu zatajovat dech.Není moc filmíků,které todlenc dokážou!