Barbar Conan (1982)

Bez té hudby od BP by možná byl poloviční, ale i tak je to dokonalý fantasy nářez. Hned po Terminátorovi možná nejlepší Arnoldova role.

Divoké ulice (1984)

Vnikající kousek, z něhož přímo čiší půvab osmdesátých let minulého století. Tenkrát se prostě uměla točit ta nejkvalitnější béčka (v nejlepším slova smyslu), která i přes veškerou tu brakovitost, divné herecké výkony většiny přítomných a celkové ochotnické provedení byla patřičně cool a dokázala diváka chytit za srdce. U tohoto filmu jsem se pobavil tisíckrát víc, než u většiny současných "áček". Ostatně už fakt, že v tom hraje Linnea Quigley, třebaže jen vedlejší roli, prozrazuje mnohé.

The Crazies (1973)

Další kvalitní romerovka. Na rozdíl od jeho zombáren tentokrát nejsou hlavním zdrojem nebezpečí ani tak samotní nakažení, jako spíše jejich nemoc. Pokud by film neobsahoval takové stylové scénky, jako je například vražda pletací jehlicí, tak by to spíš než horor byl mrazivý thriller ve stylu Smrtící epidemie. Pocit neviditelného, stálého nebezpečí, projevy nemoci a neustálá přítomnost bílých ochranných mundůrů se postarají o správně mrazivou atmosféru, krvavé scénky a akční sekvence (hlavně ta se sestřelením helikoptéry) zase navozují příchuť příjemného béčka začátku sedmdesátých let. A nechybí ani nějaký ten materiál "k zamyšlení" a drobné ironické jinotaje, pro Romera typické. Takže rozhodně můžu doporučit všem milovníkům poctivé béčkové filmařiny.

Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou (1965) (TV film)

Další snímek, který by měl vidět každý, kdo ještě nevěří, že naši dávní filmaři byli skutečnými mistry oboru. Atmosféra by se dala krájet a technické zpracování, ač zjevně velmi skromné, hravě strčí do kapsy drtivou většinu filmů současné české produkce. Herecké výkony nemají chybu, zejména hlavní padouch v podání Jiřího Adamíry ( dost mi v tomto filmu připomíná Drákulu Bely Lugosiho :)).

Oni žijí! (1988)

Carpenter ve výtečné formě. Osmdesátý roky, to bylo jeho. Tento zábavný sci-fi horor říznutý béčkovou akcí se mu vážně povedl. A hlavně nesmím zapomínat na příjemnou dávku poselství a alegorií, která dodává tomuto dílku ten správný říz. Když kolem sebe vidím ty davy konzumentů, jak se cpou popcornem při sledování hollywoodských komerčních sraček, načež začnou hltat nechutné bulvární plátky, to vše na pozadí upadajícího a krizí stiženého hospodářství, tak vážně nabývám dojmu, že ONI ŽIJÍ.

Invaze obřích pavouků (1975)

Pro milovníky béček celkem zajímavý počin, moc nechápu zdejší vlnu nevole. Pavouci jsou plyšoví, ale co bysme nechtěli po béčku z půlky sedmdesátých let, zvyknout si na ně dá. Horší je to s přechytralostí hlavních postav a jejich řečma o černých dírách a jiných světech - to nemohli tvůrci zdůvodnit výskyt pavouků prostě nějakým chemickým odpadem? Jinak mě celkem bavila první polovina, kde byl hlavní postavou nechutný farmářský maloměšťák. A druhá půlka je celkem zábavná a svižná. Tento film je dle mého mnohem snesitelnější než většina současných ekohororových sraček.

Kanibalové (1980)

Takže tři hvězdičky. Je to sice nechutný brak, ale svoje kouzlo má, i když značně podpořené nostalgií. Bývaly doby, kdy mnozí tento film považovali za autentický, a já sám jsem jej tehdy viděl jenom asi do třetiny. To jsem se celý klepal v očekávání největších hrůz a pak jsem radši zdrhnul. Nyní, s odstupem času, jsem si film pořídil již s jasným vědomím, že veškeré "autentické záběry" jsou jen hrané, tedy co se masakrování lidí týče. A s určitým pocitem zklamání musím konstatovat, že to žádná pecka není, tu holku nakonec mlátí klackama jak o Velikonocích a další úmrtí taky nestojí za moc. Horší to bylo se zabitím želvy a té vačice, nebo co to bylo. Tyto záběry ve filmu vůbec nemusely být, jsou tam jenom kůli propagaci, aby o sobě film mohl hrdě hlásat že obsahuje skutečné záběry zabíjení. Kdyby se vystřihly, filmu by to dle mého prospělo, zůstal by nám tu roztomilý, a velmi záživný brak, navíc okořeněný svým morálním poselstvím a krásnou Ortolaniho hudbou.

Oči bez tváře (1960)

Vynikající thriller se silnými hororovými prvky. Sledoval jsem ho jedním dechem a pak jsem na něj ještě dlouho, dlouho myslel. Samotná zápletka ke konci trochu pokulhává, neboť je směrována do slepé uličky a poté náhle ukončena ve stylu deux ex machine, to však byl jistě záměr tvůrců. Navíc to funguje dokonale. Tento černobílý snímek je stejně působivý jako o rok mladší Psycho.

Vij (1967)

Ponurá pohádka jak má být. Za zmínku stojí hlavně ony tři noci v kostele, hlavně ta poslední, kdy se na scéně objeví celé legie originálních a dobře provedených potvor.

Slepá hrůza (1971)

Výtečný thriller, těžící hlavně z hereckého umění hlavní představitelky a taky z dokonale zpracovaného, originálního nápadu. Mia je skvělá, její postava rychle přiroste divákovi k srdci a ostatní podávají také celkem slušné výkony. Samotný film je působivý a na svoji dobu poměrně odvážný, co se brutality týče. Postava vraha je ztvárněna také znamenitě, přímo z něj čiší jeho zášť a zlovolnost, a to i přesto, že až do konce neuvidíme jeho tvář. Chybí zde však nějaké uspokojivé vysvětlení jeho jednání. Konec je dost useklý, rozhodně by mělo být ještě pár otázek zodpovězeno. Celkově je to však velice podařený, působivý thriller, který by neměl uniknout pozornosti žádného milovníka napětí. Čtyři a půl.