District 9 (2009)

Neuvěřitelně strhující od začátku do konce. Dokumentární pojetí, stylizace... A bohužel to ukazuje lidstvo i takové jaké je. Přesně tak, jak by se zachovalo, nebo se možná už i tak chová. Nevíme jaká tajemství skrývá americká vláda v oblasti 51, upřímně mě pak chování mimozemšťanů nepřekvapuje, jestli je zkoumaj, pitvaj. Proč se pak všichni diví, že nás chtějí všechny zabít? :D Problém je v tom, že člověk chce vždycky všechno prozkoumat, zjistit podstatu věci a jde přes mrtvoly, nehledě na to, kolik utrpení způsobí. Kreveťáků mi bylo, i přes jejich vizuální stránku, poměrně líto, protože i nelidé si zaslouží humánní chování! Takže můžu jen skonstatovat, že tento akční sci-fi dokument je víc než autentický!

Dítě Bridget Jonesové (2016)

Trojka Bridget Jones není v první řadě žádným dílem do počtu. I když Renée už není potrhlá boubelka (ale jen potrhlá), překonává film veškerá očekávání a i své dva předchůdce - minimálně dvojku určitě. Jak je u Britů zvykem, servírují vtipy s nadhledem, inteligencí a neoblomnou ironií a vůbec bych se nebál říct, že třetí Bridget Jones je nejlepší komedií letošního roku a nejspíš i celé dekády. Ke konci servíruje i trochu tradiční, avšak nepřislazené romantiky a stále si zachovává takový ten autentický pocit „může se to stát i vám.“

Divergence (2014)

Teda, už hodně dlouho mě žádnej film takhle nenaštval. Ne, že bych byl nějakým skalním fandou týhle trilogie, ale opravdu nemám rád, když se film tak rapidně odlišuje od knížky. A nemyslím nijaké kosmetické úpravy nebo že se něco vypustí, ale to, že se děj upraví tak moc, že hlavní záporačka málem umře už na konci prvního dílu, ačkoliv se v knížce na tom místě ani nenacházela. Vážně mě už dlouho nic nezvedlo tak ze židle. Divergence neni bůhvíjak promyšlená literární perla, ale v knížce to aspoň dává trochu smysl. Jinak je film jak knížka přes kopírák - roztahaný, k akci dojde až na konci, ale díky bohu je to okleštěný o pubertální "twajlajt" výlevy hlavní hrdinky a o zbytečnou romantiku, díky který knížka od dystopie sklouzávala fakt ke Stmívání . Jinak je to stejně přímočaré a díky tomu poměrně svižné, na jedno zhlédnutí neurazí.

Dívka ve vlaku (2016)

Dívka ve vlaku nestojí na nijak zvlášť neotřelé předloze, ale spíš na skvělém a citlivě vybraném hereckém obsazení. Filmu také pomáhá značné zesvižnění příběhu, který byl v knize místy už trochu otravný, stejně jako postavy a jejich místy nelogické chování. Jistými nelogičnostmi disponuje sice i film, ale za to ho jen těžko lze vinit, když vychází z předem nalinkovaného příběhu. Emily Blunt odehrála jednu ze svých nejlepších rolí a ostatní jí zdárně sekundovaly. Film měl také oproti knize mnohem více hmatatelný psychologický podklad, nebo to přinejmenším jen lépe vyznělo.

Divoký anděl (1998) (seriál)

No, Natalia byla moje platonická láska a sexsymbol, když tahle telenovela běžela v televizi. Kvůli úvodní písničce jsem si jí nikdy nenechal ujít a tehdy se mi líbil i zbytek. Ale i tak by Natalia stačila na tři hvězdičky, jen když by přiběhla v bílých šatech... :D

Dlouhá cesta dolů (2014)

Říká se, že výjimka potvrzuje pravidlo, takže ne vždy musí být kniha lepší než film. A právě tak je to v tomhle případě. Předloha byla totiž strašná a nudná, neměla tah a opravdu mě těžce nebavila. Film mě oproti tomu velmi mile překvapil, i když jako komedie moc nefunguje, je to spíš takové odlehčené drama. Jak obvykle peskuju, když věci ve filmu nejsou třeba úplně tip ťop podle knihy, tak tady to naopak výrazně pomohlo. Kniha měla totiž otevřený konec, kdežto zdejší, byť naivní happyend byl mnohem lepší. Celkově se film zbavil zbytečností a zůstalo to vcelku milé jádro, které konec konců dokáže dojmout a sem tam i vyloudit úsměv - to kniha taky slibovala, ale nedodržela. Long Way Down je coby film velmi příjemná oddechovka.

Dlouhý, široký a krátkozraký (2006) (divadelní záznam)

Tohle je má naždy nejoblíbenější hra ze všech Cimrmanů! Kulturně kultovní kult kultů :D

Doba ledová 3: Úsvit dinosaurů (2009)

Na rozdíl od slabší dvojky jsem byl velice mile překvapen. Mělo to vtip, který dvojka postrádala. Opět lituji, že jsem to neviděl v 3D.

Doba ledová 4: Země v pohybu (2012)

Proč se vyplatí na tohle nijak akční a zábavné pokračování podívat? Snad kvůli veverce, která už je sice pořád stejná, ale ve výsledku stále pobaví ze všech postav nejvíc. Pak možná kvůli Sidově babičce, ale to byly asi ty nejsvěžejší postavy a okamžiky celé doby ledové 4. Tentokrát mi přišlo, že se tvůrci chtěli zavděčit hlavně dětem, protože mě humor typu "když piješ chobotem, tak polykáš nudle" vážně ani trochu nebere. Nejsem proti infantilním gagům, ale i infantilita má hranice vtipu. Naštěstí se to někdy před půlkou celkem slušně rozjelo a aspoň to nebylo tak okatě trapné, nicméně Madagaskar 3 je v souboji těchto dvou letošních animáků vítězem, což se může zdát trochu zvláštní, protože Doba ledová je pro mne jedním z prvních animáků "nové doby" a svým způsobem už dost zkultovněla. No, ale hold se někdy nabalování a nabalování dalších postav a děje nevyplatí. Nicméně už teď je jasné, že nás další díl nemine. Doba ledová už je tak zažitá a i kdyby to byla sebevětší srágora, tak lidi na tu veverku pudou, takže tvůrci si určitě nenechají uniknout ani korunu, která by nešla do jejich kapsy. Neříkám, že bych celý flm protrpěl, bavil jsem se vcelku slušně, ale očekávání byla až moc velká a doba ledová 4 jim tentokrát nestačila.

Dobrý ročník (2006)

Tento film mi byl velice blízký prostředím. Oblast Provence je vskutku nádherná a měl jsem to štěstí vidět ji na vlastní oči a za ten Londýn bych jí vyměnil hned. Krásná oblast + krásná Marion Cotillard, to mi stačí :)