Poslední Mohykán (1992)

Na bůhvíkolikáté shlédnutí mě to obsahově i dějově pořád baví. Jen ta do nebe vynášená hudba mě hrozně nebaví :)

Duch nad zlato (2013) (TV film)

Současný pohádkový průměr, tzn. žádný zázrak do zlatého forndu, ale ani takový průšvih, jak tady většina lidí píše. Do dalších rozborů a vyvracení se asi pouštět nebudu. Na ukázku například jedna výtka - hloupý král, to už je taková česká tradice, stereotyp jak poleno, dalo by se říct "vyjetá kolej" a pro Jana Hrušínského téměř tak zaběhlá role jako vodník Josefa Dvořáka, ale stejně tady čtu o tom, jak je to trapný. Hodnotitelé českých pohádek se totiž dostali do slepé uličky, chtějí něco starého a zároveň něco nového, něco stejného a něco jiného, a jsou tak ustrnulí a zapšklí, že je většinou všechno špatně. Koukněte na nějakou míň známou starou papundelkovku, třeba Bílá kočička, ať víte, co je strašný a utahaný.

Bílá kočička (1979) (TV film) odpad!

Jeden z mála mých "odpad!"-ů, ale tohle dílo si to zaslouží. Během celých nekonečných padesáti minut jsem vymýšlel, jaký druh fyzického utrpení by si postavy nebo spíš autoři zasloužili za to psychické, které mi způsobují. Postavy hrozné, kulisy hrozné, masky hrozné, příběh hrozný, dokonce i ty barvy byly příšerný. Mladá Herzová navíc nevypadá na svých tehdejších 18/19, ale tak na 13, takže sám o sobě úlisný Čenský vypadá jak úchylák na entou. To už nezachrání ani Ráž s básničkama.

Na vlásku (2010)

Hvězdička dolů za přemíru písniček, jinak mě to bavilo.

Dobrodružství Robinsona Crusoe, námořníka z Yorku (1981)

V mnohém bych souhlasil s komentářem uživatele Vančura. Krásné výtvarné zpracovaní je o několik kroků napřed za opravdu utahaným dějem, nesnesitelným papouškem, neidentifikovatelným zvířetem kradoucím jídlo a hlavně příšernou hudbou vhodnou spíš k první sérii Star Treku. Nechápu jak tu někdo může napsat, že to bylo svižné, naopak většina scén byl porod. Výtvarníci odvedli skvělou práci, hlavně temnější a drsnější ilustrace od Borna mě bavily, ale jako celek bohužel nic moc.

Dvanáct měsíčků (2012) (TV film)

Dostalo se mi cti být 5000. hodnotitelem této pohádky a tak jsem si řekl, že jí trochu pomůžu od ty špíny, co na ní většina místních hodnotitelů hází. Neříkám, že jsem si z ní sednul na zadek, ale byla milá, hezky udělaná se skvělými herci. Co ještě chcete? Nic vám není dost dobrý? I když si to vezme to nejlepší z pohádek, co máte rádi, tak jí to vyčtete? Jdete se bodnut nebo natočte sami něco lepšího, když jste tak chytří. Proč by hned musela hned musela vstupovat do síně slávy? Poslední dobou, díky tomu, že mám sám malé dítě, sleduju hodně pohádek a musím říct, že bylo vytvořeno spoustu daleko horších věcí a jen opravdu málo lepších. Zkuste si taky uvědomit, že ty dvacet let staré pohádky vám jsou blízké, protože jste tenkrát byli malí, svět jste vnímali jinak a když na ně koukáte, tak si na to vzpomenete. Když kouknete na novou pohádku, tak tohle kouzlo nikdy mít nebude, protože vy jste jiní, ale nutně nemusíte být starý škarohlídi, kteří plivou všude kolem sebe. Třeba pro některé děti bude tahle srdcovka, a co? Nekažte jim to.

Sněhurka a jak to bylo dál (1989)

Jak udělat z klasiky pakárnu snadno a rychle. Ono se od počátku devadesátých let asi nedalo čekat nic jiného. Z "obyčejných" trpasliků se staly trpaslindy, což jsou jejich frikulínské sestřenice s nadpřirozenými schopnostmi (takový animácký x-meni, resp. x-womeny), všechny mi přišly hrozný, mezi nejhoršími nevím jestli vybrat tu, co si plácá bahno do podpaždí, nebo tu, co má hlavu jak cibuli a permanentní cholerické záchvaty. Rozhodně se nedivím, že trpaslíci raději emigrovali do sousedního království, údajně do nového dolu. Nechybí ani outsiderka, o které je od začátku jasné, že se stane klíčovou postavou. Zápornou zesnulou královnu nahradil její bratr, což je takový divný patron vypadající jako klasický bad guy z mušketýrských filmů, umí se měnit v draka a hodně rozčílit. Ale celkově působí nebezpečně asi jako šmoulí Gargamel tzn. neschopný retard stejně jako jeho poskokové. Z nich nejvíc vyčnívají výr a netopýr, vtipná dvojka klasického střihu zbabělej a natvrdlej, nicméně mají být asi tak sympatičtí, že je taktéž od začátku jasné, na jaké straně skončí. Na závěr jsem si nechal postavu, která ztělesňuje to, co se mi na celém tom filmu nelíbí - Matku Přírodu. Človek by řek, že se na tom nedá nic moc zkazit, ale v tom se autoři opravdu předvedli. Chudák Matka žije uprostřed lesa, kde se buhvíjak vzaly kokosové palmy, vypadá jako něco mezi hipísandou a extravagantní pouliční pracovnicí, v obou případech dosti za zenitem. Svůj čas tráví asi převážně tím, že tvoří nepovedená kouzla a léčí si své komplexy na trpaslindách, kterým dala kouzelné schopnosti a pak neunesla to, že jednoduché tvorečky nejsou schopné naplnit její očekávání (ať už byla jakákoliv). Takže suma sumárum se z pokračování stala taková rádoby feministická tlačenka, která se totálně minula účinkem, přestože mužské postavy tam skoro nevystupují. Korunu všemu dává popkulturní pozlátko, kdy se vše zásadní v pohádce vysvětluje písničkou a to ideálně jako rap nebo jiný žánr blízký mládeži, který do pohádky sedí asi jako pěst na oko. Nejlíp z toho vyšel princ, který stráví většinu filmu v zakletí a tajně pomáhá klasicky naivní Sněhurce a jejím trpaslindám vybaveným kouzelnými schopnostmi, aby se vůbec dostali do Království Zla (bu bu bu:) a měli šanci ho zachránit.

Kirikou (1998)

Asi bych opakoval, co už tu mockrát zaznělo. Příjemný, hezký a rozhodně ne hloupý. Jen bych si dovolil poznámku, že trailer, který tu je v záložce Videa není k tomuto filmu, ale k druhému dílu, a v kombinaci s německým dabingem je to dost tragedie ;)

Tichá dohoda (1969)

Čtu tu samá hodnocení o starém železe a o lepší knížce. Naštěstí jsem si je přečetl až po shlédnutí, takže jsem se mohl bavit od začátku do konce. Někdo tu zmiňoval Americkou krásu, já v tom občas viděl i Taxikáře, Klub rváčů a kdo ví co ještě. Rozhodně stojí za shlédnutí, Douglas a Dunawayová jsou skvělí.

Alexander Veliký (2004)

Většinu času filmu (a že je ho opravdu dost) jsem hodně přemýšlel, jestli to je dobrý nebo špatný. Super nápady se střídají s urputnými scénami, kdy jsou postavy zmítány emocemi a popíráním své homosexuální orientace. Některé důležité historické okamžiky jsou opomenuty, aby mohly být nahrazeny těžkopádnými úvahami o rasové jednotě, právech žen apod. Navíc v závěrečných scénách je hysterický Alexandr s účesem člena metalové kapely z 80. let spíš na facku i s jeho prstýnkem od Hefaistiona. Ale třeba to tak bylo, kdo ví ;)