Přátelé (1994) (seriál)

Dle mého asi nejlepší sitcom, jaký byl kdy na televizních obrazovkách. Nesmírně schopná šestice přátel prožívající různá a originální dobrodružství mě dostala zkrátka při každém díle - nikdy jsem nebyl zklamaný a vždycky jsem se hodně nasmál. Navíc právě Přátelé vychovali několik talentovaných herců, kteří se později uplatnili i ve filmové tvorbě.

Forrest Gump (1994)

Kdybych měl vybrat jeden film, který bych jeho kvalitou posadil na úroveň The Shawshank Redemption, byl by to právě Forrest Gump. Zemeckis si splnil svůj sen a natočil zážitek, na který se zapomenout zkrátka nedá. A výkon Toma Hankse...! Akorát je zarážející, že měl Zemeckis tu drzost, natočit si tenhle počin právě ve stejný rok, jako Shawshank a všechno mu sebrat. Sprostý!

Matrix (1999)

Matrix na mě osobně působí jako zjevení z úplně jiného světa. Film, při kterém jsem nedýchal. Geniálně vymyšlený nápad, úchvatné triky, dokonalá atmosféra. Naprostý kult! Jenom máločeho na světě lituji tolik, jako toho, že jsem si tenhle skvost nechal ujít na plátně kina.

Amadeus (1984)

Miloš Forman v jednom rozhovoru řekl, že pokud hercům na plátně diváci nevěří, je veškerá jeho i scénáristova snaha úplně zbytečná. Tímhle filmem ukázal, jak se to dělá, aby to bylo zbytečné co nejméně. Herci hrají prostě tak bombasticky, že ať děláte, co děláte, sežerete jim to všechno i s navijákem a s každým momentem budete jen kroutit hlavou nad nepopsatelnou genialitou tohohle filmu. Po všech stránkách dokonalý životopisný klenot, který musí chytnout za srdce i člověka, pro kterého je Wolfgang Amadeus Mozard úplně neznámé jméno. Zkrátka jeden z filmů mojí TOP 10.

Titanic (1997)

Velkofilm s hodně velkým V. Všichni režiséři blednou závistí, zatímco všichni diváci si užívají úžasnou katastroficko-romantickou, emocionálně vypjatou a zcela nezapomenutelnou podívanou s Leem a Kate, kteří mě dočista rozbrečeli. Kdo by tvrdil, že je Cameron jen dítě akčních scifáren, pletl by se.