Zvonilka: Tajemství křídel (2012)

Poctivé, krásne a ako vždy, čarovné pokračovanie Zvonlikiných dobrodružstiev. Táto časť sa mi veľmi páčila, u mňa dokonca predbehla aj dvojku (Stratený poklad) a trojku (Záchranná výprava). Zopár nových postáv doplnilo našu obvyklú zostavu, čo samozrejme okorenilo príbeh, ktorý mimochodom je síce jednoduchší a nenáročný, ale ako oddychovka musí potešiť každého, bez rozdielu veku. Čo mňa ale najviac zarazilo, je až očividné poprenie dosť očividných faktov, ktoré nám boli prezentované ešte v prvej časti (kto má napozerané, vie) - od faktu, že v prvej časti víly nemali problém preletieť cez zimu, a zimné víly sa takisto bez problémov zúčastňovali deja aj mimo svojho zimolesa, až po asi najdôležitejšiu chybičku, že ako hlavný šéf nám nebol prezentovaný nejaký lord, ale ministerka zimy....no mne to skôr pripomínalo reboot :) zrejme si tvorcovia boli na istom, že deťom na tom bude záležať pramálo...a možno mali pravdu :) Ešte mi tu chýbalo trochu väčšie rozvitie tej malej romantickej linky, ktorá nám tu bola tak pekne prezentovaná. Inak nemám čo vytknúť, hudba opätovne chytľavá a príjemná, krásna animácia. Ešte mohli trochu obohatiť konečné titulky, tak ako to bývalo v minulých častiach, napríklad o takú Lucindu :D o ktorej sme teda veľa počuli, ale nikto ju nevidel...no, možno nás tvorcovia v ďalších častiach prekvapia :)

Zvonilka a Velké hry (2011) (TV film)

Štvrté pokračovanie dobrodružstiev víl z Hvězdné roklinky - a zámerne nevravím Zvonilky, keďže tá sa tu mihne len zopár krát, presne tak, ako jej kamarátky v predošlých častiach :) Tentokrát je to len vedľajšia postava, čo vôbec nie je na škodu, Rosetta a jej víly Zahradnice príjemne zmenili atmosféru. Dokonca by som prijala aj takýto kraťas pre každý jeden druh víly, bolo by to isto zaujímavé :) Myslím, že stopáž bola tak akurát, na také príjemné pokukáničko, téme by len ublížilo, ak by to bol znovu celovečerák, jelikož si tvorcovia vybrali nielen otrepanú tému, ale aj s otrepanými scénami a frázami, bohužiaľ :( Ale chvalabohu, krásna animácia, príjemná hudba a čarovné prevedenie to stále pekne dopĺňajú. Dokonca sa našlo miesto aj na ďalšiu príjemnú pieseň, ktorú si môžeme pospevovať :) PS: V tomto prípade odporúčam skôr anglický originál, než dabing, prídete o veľa - predsa len one for the thumb a som jednička je trochu dosť rozdiel :)

Zvonilka a velká záchranná výprava (2010)

Ďalšie, v poradí už tretie dobrodružstvo víly Zvonilky/Cililing/Tinker Bell - ako chcete :) Musím sa priznať, spočiatku som sa bála, že zapojenie sveta ľudí do deja spôsobí stratu toho krásneho kúzla, aké táto séria zatiaľ má, no chvalabohu nestalo sa tak. Práve naopak, zdá sa mi, že oproti druhej časti je to opäť tá čarovná rozprávka pre malých i veľkých, akou bola i jednotka - krásna jednoduchá a vkusná animácia, výborná hudba aj sprievodné piesne, proste sa vám chce spievať s nimi :) a čo kvitujem, opäť tu dostali viac priestoru aj vedľajšie postavy, či už víly a víliaci, ale aj rôzne zvieratká, a samozrejme ľudia. Nemám väčšiu výtku. Teším sa na ďalšiu časť.

Zvonilka a ztracený poklad (2009)

Dlhšie som váhala, či udelím tri alebo štyri hviezdičky, nakoniec som sa priklonila k tesným štyrom. Už to nie je tak absolútne čarovné ako v prvej časti, je to len...čarovné :) Vedľajšie postavy, ktoré sa nám predstavili v prvej časti, tu vidíme len tak by the way, bez vážnejšieho priestoru. Všetko sa točí okolo Zvonliky, Terínka a toho vysokonanervylezúceho Blika :) Začíname riešiť už také typické ľudské problémy - trampoty s priateľmi, lezenie si na nervy (ponorková choroba - áno, viem čo je to:), no stále je to svojím spôsobom čarovné, a už kúsok aj dobrodružné :) Veľmi sa mi páčia úvodné aj záverečné rýmy, a takisto sprievodné piesne - dúfam, že v takomto milom zvyku budeme pokračovať aj naďalej.

Zvonilka (2008)

Tak čarovnú rozprávku som teda už naozaj dlho nevidela, a myslím tým čarovnú po všetkých stránkach. Kde sa hrabú animovaný evendžeri, nindžovia a všetky tie podobné bojachtivé stvorenia, toto je potrebné dávať pozerať deťom :) Veľmi príjemná a oku lahodiaca animácia, doprovodná hudba tak akurát, zapasovala do čarokrásneho sveta Hvězdnej roklinky. Hlavné posolstvo filmu je síce podľa mňa trochu diskutabilné (si to, čo si, kto si, patríš niekam, a nemôžeš to zmeniť), to sa dá ale celkom úspešne prekusnúť. Veľmi preveľmi sa čudujem, že toto dielko nešlo do kín, ale rovno na DVDčka, zaslúžilo by si oveľa viac pozornosti. Suma sumarum ide o prekrásnu, i keď len tak ľahunko, ale i zábavnú, čarovnú rozprávku, ktorá by mala zaujať nielen deti, ale aj dospelých.

Exhibition (2013)

Nech sa na mňa prosím nikto nehnevá, ale toto ma veľmi preveľmi nudilo. Joannu Hogg poznám z predošlých diel, videla som Unrelated aj Archipelago, ktoré boli pre mňa celkom pozerateľné, preto som viac menej vedela, čo ma čaká, ja ale na tieto multiartistické hĺbavé bežným človekom poväčšine neuchopiteľné diela zrejme nie som. Sledujeme tú kus zo života dvojice umelcov, pričom manželka je evidentne neuspokojená vo viacerých životných oblastiach, napriek tomu stoja stále pri sebe a odhodlali sa na (hlavne pre ňu) ťažký krok, a to presťahovanie sa zo svojho domu. Musím priznať, že ten ma zaujal zrejme najviac :) veľmi zaujímavo architektonicky riešený, až do posledného detailu, predpokladám, že ako hlavnú postavu mať dom, to by málokoho napadlo, a ešte menej ľudí by to poňalo týmto spôsobom, takže bod pre Joannu za originalitu. Inak ale poväčšine pozorujeme klasické, nudné výjavy a chvíle z bežného života (umývanie riadu, ideme hore schodmi, dolu schodmi, umývame zuby, a podobne), ktoré každý z nás každý deň prežíva, a ani poriadne nevníma, a práve preto mi to nesadlo - ja teda si pozriem rada kadejaké filmy, ale že by som pozerala na to, čo robím bežne, čo je obyčajným životom, ďakujem pekne, to si prežívam sama, nepotrebujem to aj vidieť na obrazovke :) no a takéto scény sa striedajú s dialógom dvoch hlavných postáv, alebo sexuálnym skúmaním hlavnej postavy, poprípade oboch. Keďže manželka je evidentne umelkyňa hrubšieho zrna, než manžel, užijeme si ju aj v takých tých typicky umeleckých uletených pózach, ktorým bežný človek nerozumie, a niekedy ani nechce. Pre mňa teda mierne sklamanie, z troch diel, ktoré som od Joanny videla, toto zatiaľ najtuctovejšie a najnudnejšie zobrazenie bežných ľudských dní, a nejakých tých bežných ľudských skúšok a zádrheľov. Nič viac nič menej.

Stars in Shorts (2012)

Šesť kraťasov (niektorých viac, iných menej krátkych) sme mali tú česť vidieť v tejto "skladbe" najrôznorodejších žánrov. Niektoré rýchle jednohubky, inokedy kvalitné čerešničky, posúďte sami: Friend Request Pending - takto by mal vyzerať poriadny kraťas. Rozumná dĺžka a príjemný pocit po dopozeraní. Pointou filmu sú dve dámy v rokoch, ktoré si veru nezavzdajú s terajšou teenagerskou mládežou, a používať Facebook a Twitter vedia lepšie než ja. Všetky ich konverzácie plné facebookovských výrazov ma úplne dostali, takisto aj priam teenagerské chovanie hlavnej postavy a netrpezlivosť, no prečo neodpisuje! Veru len tak sa nevidí, že by dáma akou je Judi Dench, používala slovíčka ako OMG a LOL :) Fakt roztomilé skrz naskrz. Tým sa tento kraťas posúva zo štandardných vôd do pevného playlistu, určite rada pozriem znova. After School Special - z tohto som nemala dobrý pocit, všeobecne, počnúc hereckými výkonmi, cez predstaviteľov, ktorí mi boli od začiatku nesympatickí, aj napriek naozaj krátkej dĺžke. Pass. Prodigal - tak toto má našliapnuté na celovečerák, len pár desiatok miliónov dolárov, a bola by to pecka. Atmosféra je, čo sa týka hereckých predstaviteľov, Morrison som rada zas videla, i keď ten jej večne zamračený kukuč :) lezie na nervy aj v takomto krátkom filmíku. Predstaviteľ otca, Travis Crim – hrozná voľba, žiadne emócie v tvári. Zato tu zažiarili dve úžasné hviezdy – ešte vtedy malá Jade Pettyjohn, ako stvorená na takúto úlohu, ju by som nevymenila ani v prípade, ak by z toho bolo niečo viac. A samozrejme, Kenneth Branagh, ten chlap asi ani nevie hrať zle, proste polovica filmíku one-man show, úžasný výkon. Sexting - one-woman show v podaní Julie Stiles, ktorá je sympatická, mám ju rada (a nielen preto, že jej dobre rozumieť:) no takýto monológ veľmi herecky neustála. Každopádne je to milé dielko, snaha sa cení, hoc hneď zo začiatku prakticky tušíme, vo co go. Steve - skvele zahrané, vtieravé, artistické, dostane sa pod kožu, mierne znepokojí, ku koncu čoraz viac. Rada by som videla aj pokračovanie. The Procession - najlepší kraťas, z celého Stars in Shorts, veselé, zábavné, a zároveň ľudské, medzi dvoma hercami v aute to skvele hralo, bavilla som sa se vším všudy :) Bohužiaľ Not Your Time som nemala tú česť vidieť, zatiaľ som to nebola schopná nájsť, ak nájdem, koment doplním.

Out of Time (2012)

Priznám sa, trochu som z tohto artistického poňatia mimo. Pointu som pochopila (snáď), ale bolo to proste príliš...krátke, neosobné a...artistické :) Ale ako snahu o niečo originálne oceňujem aspoň trochu :)

V kruhu koruny - Richard III (2016) (epizoda)

Cumberbatchov takmer monológ, tak by sa zhruba dala vystihnúť adaptácia tejto Shakespearovej hry. Richard III. nám tu prezentuje jeho najtemnejšie pohnútky, šialené stavy mysle a nenávisť, akú cíti ku všetkému a všetkým, v tej najsurovejšej podobe. Prajeme mu všetci len to najhoršie. Aj keď samozrejme dle histórie, vieme, ako kto skončí, musím podotknúť, že v posledných rokoch sa predsa len objavujú informácie, že Richard nakoniec vôbec nevyzeral tak, ako to Shakespeare prezentoval, a to dokonca nie len fyzicky, ale aj vnútorne. Toto bádanie a odkrývanie právd necháme ale na kompetentných, k tomuto dielu už len dopoviem, že Cumberbatch získal všetky ocenenia plným právom, keďže predviedol úžasný výkon. Takisto celému hereckému ansámblu nemám čo vytknúť, výprava skvelá, musím vyzdvihnúť aj vydarenú sprievodnú hudbu. Poctivé ukončenie celej série.

V kruhu koruny - Jindřich VI. (2. díl) (2016) (epizoda)

Tak v tomto dieli sme si užili krvi až až, plným priehrštím (keď sa to dá tak nazvať). Surovosť vojny a rýchlosť smrti a vymretia hoc aj celého rodu je tu ukázaná v celej svojej realite a "kráse". Je tu vidieť, že rytierskosť, chrabrosť, lojalita a túžba predovšetkým slúžiť svojej krajine sa vytratila po smrti Henryho Piateho. Moc, intrigy a túžba po korune opantáva všetkých čoraz viac, jedného zloducha strieda ďalší, ešte horší. Herecké výkony znamenité, nemám k nikomu vôbec žiadne výhrady (k Okonedo som sa vyjadrila v komentári k predošlej časti). Počet hlavných a vedľajších postáv sa pomaličky znižuje, ale tým naberajú na intenzite. Hudba bola veľmi vydarená, radosť počúvať. Teším na poslednú časť, i keď samozrejme tušíme, ako sa to skončí - reálny život veru nie je rozprávka, a história nepustí :)