Falcor

Daniel Rašek

Česko

<< předchozí 1 2 3 4 6 9 11
    • 24.12.2006  00:10

Úchylně šťavnaté sousto, by se trošku morálka nažrala, ale chuť po světlé i tmavé stránce života zůstala celá.

• 19.12.2006  23:49

To jsme rádi, že jsme Češi. Jen se na nás podívejte, na naše "nejlepší", leč typické, vlastnosti. Učebnicová česká realistická tragikomedie.

• 14.12.2006  12:06

Po originální a dechberoucí testosteronové honičce v úvodu (kdo zatím neviděl, nechť sám zjistí, jsou-li dále ve filmu lepší akční momenty) jsem na plátně sledoval přerod bezcitného, však charismatikého stroje na zabíjení, agenta 00 ( neplést s ... moukou dvojnulkou) přes ideálního, leč stále krásně egoistického chlapáka s city, v dokonalého šaramantního egoistu Bonda. Jamese, tuším. A téměř celou dobu s dechem zatajeným a očima na vrch hlavy. I přes jemné skřípění zubů při Benátských pasážích mám konečně pocit luxusního uspokojení z "bondovky". Že by snad filmový návrat k přirozenosti, ke "starým dobrým" - z pozice diváka - pěstním soubojům, jemným ironickým náznakům a kouzlu osobnosti?

• 13.12.2006  15:38

Nic pro hrdé, leč netolerantní obyvatele českého Kocourkova (nacionalisté a podobná verbeš, případně každý, kdo nesnese jinou představu typického Čecho(Slováka), než že se jmenuje Pepík Nováků a celý život buduje kariéru traktoristy v Horní Dolní). Přimhouřím-li však obě oči nad drsnými "českými reáliemi", vidím hned drsnost jinou - skvostnou a neuhlazenou, onu Trierovu. A pokud je tento filmový gulášek zároveň muzikál (což jsem pochopil až po první písni, barevně a luxusně natočeném úniku hrdinky z kruté, hrubozrnné reality), najednou mi přestává neherečka Bjork jak zázrakem vadit. Od toho momentu jsem se rád oddal jejímu excentrickému, dětinsky nevyzpytatelnému a ukřičenému projevu, který na její hudbě tolik ...mám rád (jsem velký kluk, tak neřeknu "miluji", ne?). Oba Skandinávci jsou vyjímečné a svérázné osobnosti v tom, co dělají. No, a tady se jedné podařilo ukočírovat druhou tak, že se celý ten filmový přecitlivělý (chvílemi tím skoro až překořeněný) žvanec dá pozřít. A občas jsem se i olizoval.

• 13.12.2006  14:34
    Cesta domů (1999)

Jednoduché a průzračně čisté filmové vyprávění o oddané a silné životní lásce, přesněji řečeno o jejím počátku i o tom, že nakonec sice vždy zůstane jen jeden, ale vydřená, zasloužená a naplněná (přestože jeden výrazný filmový odkaz na začátku filmu hrozí předzvěstí čehosi jiného) láska nekončí smrtí, "pouze" navždy jas a krásu všech barev života přehluší teskná šeď smutku.

• 11.12.2006  13:39

Cimrmanovský humor - všem známý, leč neopakovatelný, inteligentní, bránici nebezpečný. Pár filmových ran konančům a době, kterou tak úspěšně mrvili, to již také leckdo nejednou viděl - většinou to o velké legraci nebylo. Ale vzájemná kombinace v Nejisté sezóně, to je jistota toho nejlepšího z obojího. A na své si přijdou i vyhranění fandové divadelní tvorby Smoljaka, Svěráka... Čepelky, Bruknera,.....

• 10.12.2006  22:10

Velkolepá nuda.

• 9.12.2006  19:39
    Žiletky (1994)

...ale vidět to řádně zhulenej (však nehulím - zde mimořádně dodám, že bohužel) či zkárovanej jinak, ve studentským sáčku nebo před koncertem či po koncetě Psích vojáků, zřejmě by se ještě nějaká ta hvězdička rozzářila...

• 9.12.2006  19:20

Jéé, to dětství plné kouzel, a ty písničky, ach jo, fňuk...a ty triky a ten nejen dětský humor, jenž rozřehtá i klučinu po třicítce (to jako mě). Jo jo, veselá i smutná připomínka krásné doby dávno minulé, stejně jako vzpomínka na vlastní kruté zjištění, že ALPA není až tak slastný lektvar, jak jsem se mylně důvěřivě domníval. Ale opít se po ní dalo (když člověk nebyl srab...hihi).

• 7.12.2006  20:30

Šťavnaté sousto připravené Jakubiskem, které se přes dvě hoďky přežvykuje, převaluje se po všech chuťových pohárcích a vyplňuje celou hubu, mlaskání však nepřehluší ozvučení, jež zahlcuje slechy. Něco hutného, co jsem viděl v kině coby vysokoškolský studentík (mám dojem, že to šlo kvůli financování v ČR o rok dříve než na Slovensku) a při čem jsem měl pocit zadostiučinění, že jsem konečně viděl něco jako slovenský "velkofilm".

• 7.12.2006  19:07

To, co je sociální a společenský genius loci malé zapadlé vesničky proti významu Prahy, je Slámou nabitá víska plná bílých i černějších nul oproti malé zapadlé vesničce. Divoké včely jsou však i "formanovsky" krásné a přesto originální. Tím nemyslím ani tak politovánihodným ubožákem Michaelem Jacksonem Liškou (za pět *), ale uvěřitelnou poetikou přirozenosti, zakrnělých křídel zahnízděných neschopných nešťastníků, kteří zde zažívají své "malé", leč vážné každodenní radosti i starosti během svého přežívání na cestě odnikud nikam.

• 20.11.2006  00:40

Kampak nám zmizela lehkost i hutnost, krása i složitost, citlivost i filozofický rozměr Kundery? Že by tomu všemu bylo v tomto filmu souzeno zůstat na starém kontinentě a za moře rovněž neemigrovat?

• 20.11.2006  00:22
    Zabiják (1993)

I přes průměrné hodnocení (tím se snažím - přiznávám, že velmi těžko - vžít do role diváka, jenž nikdy neviděl luxusní Bessonovu předlohu) jde hlavně o velmi drzý otisk originálu bez ničeho inovativního. Ztratilo se zde vše surové, uvěřitelné, citlivé. Drsné i smysluplné hlášky byly nahrazeny těmi dětinsky americkými. Stejně tak se vytratila jiskra z pohledů zasloužilých US ateliérových herců, napětí i barva z akčních záběrů, na první pohled od Francouzů přesně okopírovaných. Být to originál - ojedinělý, leč jen slabě nadprůměrný, akční film. Remake - okleštěná pohádka o zabijáckém škaredém káčátku, ale bez napětí a pořádného náboje, hezky uhlazené, nemastné neslané.

• 15.11.2006  23:06

Naplněný chtíč postupného odpoutávání se od svázanosti lidského světa nudy k jemnému dráždění doteky čehosi pohádkového, slastnému ochutnávání a bažení se hlavními hrdiny, přes vzrušení nenasytné dušičky z nostalgického přesahu do dětských světů, až k rozlévající se citové rozkoši a extázi při dojemnému vyvrcholení, z něhož (většinou hodně vlhké) uvolnění odeznívá ještě dlouho, i přes pomoc uvolňujících stenů a vzlyků a osvobozujících vlnek slzavého moře nabažené slasti. - - - A nejlepší na tom je, že celý ten kouzelný vnitřní orgasmus máte bez práce. Stačí jen otevřít oči nádherným barevným obrázkům, naladit uši libé hudbě, nechat se unášet (a nakonec unést) oním světem fantazie. ... no co, dospěláci si to prostě dokáží vychutnat víc. A pak se aspoň mohou snažit nějak to okecat.

• 12.11.2006  04:56

Dvě sestřičky, jedna bez druhé ani ránu. Tajemná a strašidelná atmosféra, až na šikmé oči a rychlé střihy (občas trhy) našincovu srdci velmi přístupná forma a kamera, děj velmi napjatý, hororový, smutný, poetický, tragický.

• 12.11.2006  04:49
    Auta (2006)

Barevně nádherné, leč příliš moralizující, pixarovské dobrodružství animovaného prosťáčka, jenž ke štěstí díky staršímu sucharovi a nablýskané motorové kočičce přišel. Dokonalá grafika, několik málo míst k zasmání (pro nadšené diváky digitální filmové tvorby posledních let několik málo MÁLO nových míst k zasmání, však neviděných bažícím se okem počítačově zdegenerovaným), pro motorové fandy slastně ozvučené. Hezounky nablýskané, počítačově (co se grafiky týče) skvostné.

• 14.10.2006  08:50

Chvilku mi trvalo oprostit se od zklamání, že sleduji Amélii přenesenou do období 1. sv. války. Tak jsem přimhouřil oči a nechal se vést prostinkým příběhem víry v život nenavrátivšího se (fujho, češtino) milého, stejně jako neústupnou a dlouhou poutí naděje za láskou. Když jsem hodil za hlavu vědomí nachlup stejného stylu práce jako v předešlém Jeunetově filmu, oči jsem opět na zbytek filmu otevřel, abych zjistil, že díky oněm známým, však kouzelným a efektním, hrátkám s obrazem a střihem, získal film i občasný zpestřující nádech komplikovanosti. Protože jinak to zas taková citová vydíračka není, řemeslně odvedená práce snímek hodně obohacuje, obzvlášť takto zachycené válečné běsnění (I když, zkrátit to vše o ony ty klipové hrátky, mohla vzniknout právě ta jednoduchá, ale chytlavá, citová záležitost, při které by jediné oko nezůstalo suché...no, ale to se nekoná, takže ven ze závorky). Jeunet se však opět několikrát dokázal trefil do srdce nejednoho človíčka. Třeba Mathildinou hrou na "JESTLI se stane to a to, TAK se mi splní to a to ...", kterou si i v "dospělosti" občas tajně zahraji, nemohu-li již ovlivnit nic jiného. Anebo které zamilované dívce by nezaimponovalo, kdyby její milý vytesal její jméno třeba do bijícího kostelního zvonu, coby důkaz lásky. No, není to povznášející, když máš někoho rád/a a on/a má hluboko do svého srdce vyryto: ...Tvoje jméno v nejkrásnější a nejlaskavější podobě...... ? Není to hřejivý pocit? ... že to neznáš? nebo je to zrovna teď pryč? ...Neumírá snad naděje poslední, Mathildo?

• 13.10.2006  23:21
    Poslání (2001)

Jo jo, je to génius. Jak si v každém filmu dokáže (nejen on, je to zkrátka dobře natočené) pohrávat s pocity diváka, jak chce...ehm, jak dokonce ani nechce (je to frajer, jde mu to samo) ... ehm...pocity... prostě dokonale bezelstně odkopne veškeré své trapné komično na nevěřícího, od TV se ostudně odvracejícího, diváka. Ještě že tak, protože do dalšího záběru je aspoň opět dětinsky čistý a správný, plný nehorázné drzé síly, aby se mohl bezostyšně dál zarývat do nechápavého útrpného pohledu pokrouceného diváka. Jeho chyba, neměl se zas otáčet zpět k obrazovce, měl se dál kochat smysluplným balzámem v podobě černočerné tmy pod křečovitě sevřenými víčky. Nebýt reklam (sledováno v TV - hádejte na jaké staNici?), pravděpodobně bych tu tíhu pohledů a intelektuálních hlášek hlavních hrdinů sám neunesl. Skutečně, u největšího pozitiva tohoto filmu stojí za to se na chvilku pozastavit - reklamy. Jééé, ach, vždyť on to zas tak špatný pořed není, koukám. A těch myšlenek a barviček. A žádní Belgičané... To je slast.

• 17.9.2006  11:56
    Zoufalé manželky (TV seriál) (2004)

Po pár dílech....příjemné překvapení, takže tentokrát si zkusím schválně (jo jo, ty naschvály...a vztahy...), coby kontrast ke kvalitě seriálu, zahřešit a splodím prostoduchý, bohužel formou a typem tak často vídaný, projev: "Paráda." Tak, to by asi tak k této vtipné a odpočinkové minisérii stačilo. (Po pravdě, takhle nějak si představuji kvalitního, humorem kořeněného, nástupce a ničitele současných telenovel). Kolem v komentářích neleznete vše ostatní, ne náhodou doporučuji zaměřit se na nezaujatou (ani zdaleka většinovou) dámskou část csfd.

• 9.9.2006  01:03
    Kobra 11 (TV seriál) (1996)

Za seriálovou německou kvalitu 2*, plus třetí hvězdu za to, že prý ten menší fešák je mi trochu podobný. Nevím, pochybuji, mě to sluší i bez té pistole a německého vozového parku. Hihi... I když ta oblíbená značka mého nového vozu, původem z Ingolstadtu....hmm, no....no jo, na pěkných autech je ten seriál postaven.

• 9.9.2006  00:44
    Tsunami (TV film) (2005)

No.....německá katastrofická katastrofa ...a......chvilka napětí (větší než ve filmu).... a.... JE TO ODPAD!!!

• 9.9.2006  00:27

Noiret zde hraje bezchybně, stejně jako ostatní sekundanti. Však v celkově šedé a neveselé "komedii" chybí to podstatné - Hrabalova poetika. A pochybuji, že je to jen mojí zmlsaností režisérem (pouze, stojí-li za kamerou!) Menzelem.

• 9.9.2006  00:08

Zfilmovaný sen snad každého podnikavého diskofila, aneb kterak ze zapadlé garáže cíl nočního veselí udělati. A pobaviti se u toho. A nás, diváky, ještě víc. Trošku bláznivě, chvílemi hodně povedeně, celkově spíš příjemně odpočinkově. Vzpomínka na Velký bazar, bohužel, není úplně mimo mísu.

• 8.9.2006  23:52

Hmm.... již si ani nepamatuji, kdy mě někdo pozval na večeři.... uf.

• 8.9.2006  23:47
    Podfukáři (TV seriál) (2004)

Někteří boháči jsou potvory a vůbec si ty peníze nezaslouží. To je přeci jasné, že. Když je tedy partička šaramantních podfukářů oblafne s elegantní grácií tak, že chudák napálený "hejl" neví, kde mu z toho hlava stojí, na policii nemůže a nechápe, jak se vše vlastně seběhlo, vůbec by to nemělo vadit. O to spíš, že divák se u inteligentního a svižného anglického seriálku náramně a duchaplně pobaví.

• 8.9.2006  09:48
    Teletubbies (TV seriál) (1997)

Něco jako "Čelisti" pro dospěláky - chytnou a nepustěj. Ty menší samozřejmě. Já jsem na to asi již trochu starej. Anebo jsem do toho ještě nedospěl (plánuji tak po své osmdesátce). Těm nejmenším, dosud nerozumným (s tou mentální vyspělostí diváků zajisté celý produkční štáb kalkuloval nejvíce) capartům se to líbí, to je hlavní.

• 8.9.2006  09:41

Přetažené jak tahací harmonika, kterou však někdo prokopl, takže sotva dýchá. Počítačové mořské a přímořské obyvatelstvo, stejně jako úchvatné výjevy, si zaslouží pochvalu za dokonalé vzezření, však jejich náboj a význam jakoby rovněž tím kopancem vytekl kamsi do nějaké kaluže, kde jsem kdysi zažíval víc zábavy jako malý kluk s klacíčkem coby lodičkou a proutkem coby kormidlem, nebohá žabička v hlavní roli Krakena (pirát jsem byl, samozřejmě, já). Ale bylo to napínavější...a brutálnější...chudák Kraken.

• 8.9.2006  09:24

Pustina novodobého divokého západu protknutá nekonečnými americkými dálnicemi, na nich silná kára zběsile uhánějící vpřed v rukou závodníka - svobodomyslného rebela, s prsty jakoby přirostlými k volantu, s pohledem upřeným k horizontu či do zpětného zrcátka na majáčky policejních aut, v těle se rozpouštějící prášky proti únavě, diváci v kovbojských a šerifských kloboucích, sledující honičku v této dlouhé, osamělé, osudové a jedinečné road movie v zemi všech možností, z nichž největší je možnost uvíznout v poutech vyřvávaného a uměle vyživovaného pocitu svobody....Hlavní zbraně filmu: svobodné srdce hlavního hrdiny (nyní po letech i jeho jméno), burácení motoru, vůně nafty, nekonečné prérie a "všudybud" slepý dj a jeho adrenalinová hudba odeznívající flower generation, coby průvodce celého tohoto motorového vypjatého vzdoru.

• 23.8.2006  23:40

Jemná (však ostrá jak břitva) satira "úspěšných" dravců a králů světového byznysu a dobrovolných (sebe)trýznitelů v ledově chladných poutech konzumu a luxusu. A opět excelentní Bale, jeden z mála herců, které práce očividně baví a užívá si ji.

• 23.8.2006  22:10
    Bazén (2003)

Proklamovaný sexuální náboj zřejmě zůstal nevystřelen v ucpané hlavni některého z nadržených recenzentů, stejně jako cokoliv, co by uspokojivě oblažilo prostoduchou chlapeckou mysl (to jako moji). Holt, nejsem zřejmě neukojená stárnoucí žena.....ehm, pardon dívenky a dámy, tak totiž nějak vyznělo toto dílko mému čistě mužskému chápání. No, ale mrknu-li na komentář Desiree (hihi, máte něco proti skryté reklamě, vážení odkojenci kina a televize?), u kterého jsem, koukám, naprosto nevhodně asistoval, když jsem si tehdy konečně probojoval cestu ke svému PC, nejsem si jist, zda tyto příjemně poskládané ozvučené obrázky nabízejí nějaký podstatný smysl a uspokojení vůbec někomu jinému, než samotnému ženskému režisérovi.

<< předchozí 1 2 3 4 6 9 11