Jan Žižka (1955)

Další řevolucionáři pod vedením Pana režiséra.

Jan Hus (1954)

Bylo to barevné, bylo to veledílo z české historie (i když je to Jiráskova verze "historie", dobře skloubitelná a skloubená s komunismem), ale ty proslovy a revolucionáři ne z dějin, ale z tehdejší současnosti. Brrr...

Krakatit (1948)

Těžká diktátorská atmosféra, cítěná katastrofa ve vzduchu a starostlivý hlas dobrého muže, který za to všechno může. Pardon, nejvážnější a nejlidštější vědecko-fantastický film mého mládí.

Příšerná tchyně (2005) odpad!

Nechť z nejzatuchlejších sklepení té nejzapadlejší podprůměrnosti neodvažují se ony dvě ženštiny z tohoto odpadu zvednout jediný prstík, by se ještě někdy takto připomněly.

Romance pro křídlovku (1966)

Romance –menší lyrickoepická báseň rozmanitého obsahu, nejčastěji s milostnou nebo romantickou tematikou. Zde smutné (jak jinak, ať je na co od toho Vávry koukat) několikadenní milostné vzplanutí chlapce k dívce od kolotočů. Sfouknuté, ale nezapomenutelné. Jak pro něho, tak pro nás.

Los (1997) (TV film)

Seriálové hvězdičky (i když Marshalla známe z luxusního Twin Peaks) v TV akčním filmu pro děti.

Hledám dům holubí (1985)

Kleopatra vybrala "Zamiloval se oblázek do oblázku", což je sice pěkný popěvek, ale sem se mi líbí víc: "..je je je je, není to fraška, nesnáší mě můj vlastní bráška...", pořádná rána do bicích a vyplašit hejna holubů, která se vznesou do oblak a na zem třeba spadne nějaké to holubí pírko k pohlazení nejen dětské dušičky.

Král Šumavy (1959)

Zatraceně dobře natočený film. Co však stojí za povšimnutí především, jest herecký výkon mojí matičky, která se zde na pár vteřin (tuším, že skutečně to byly dvě) mihla v pohřebním průvodu, což si, spolu s kamarádkami, tak užívala, až ji smíchem vyhrkly slzy do očí, že si je musela utírat do kapesníčku, čímž perfektně naplnila režisérovy představy o tragickém výjevu smutečního průvodu. Tím chci jen podtrhnout opravdu nevšední kvality Karla Kachyni, který dokázal dokonale těžit i z takových dobových reálií (a samozřejmě z umění herců - třeba mé mamky.... proč to nevypíchnout, že?) a vytvořil na dlouhou dobu nejráznější českou kriminálku. (A moje teta v tom filmu prý jezdila s džípem.)

Fany (1995)

Já jsem moc rozumu nepobrala, ale myslím to s každým dobře. Hlavně se zvířátkama. A s moji sestrou. A ona to se mnou taky myslí dobře. A jsem hodná. A musím se cítit dobře. K tomu moc nepotřebuju .... Excelentní Jiřina. A Jiřina.

Hra na pláč (1992)

Tak co o tom mám napsat? Pět hvězd je bez debat (klidně by ještě jednu zasloužil úžasně chytlavý - obzvlášť ve spojení s tímto filmem -, však neohratelný cajdák Boy Georgeho, který sem pasoval nachlup stejně, jako píseň Blue Velvet ve filmu...), ale co na něm bylo tak silného, že si na něj mimoděk vzpomenu x krát do roka, a to jsem ho od r. 1993 viděl jen 3x? Vícerovinový a překvapující příběh irského vojáka je tak reálný, civilní (těch několik, skoro jakoby v druhém plánu obnažených, témat jako je IRA, transvestice je přeci téměř běžným konverzační tématem prvního školního stupně) a tak uvěřitelně a dokonale zahraný. Poslední úkol pro IRU, splněný slib její oběti a jako odměna velmi zvláštní vztah i cit.