Rychle a zběsile 6 (2013)

Co je vlastně v "šestce" za inovaci ? Čím se liší od svého velkého bratra "pětky" ? Více muskulatury nebo více sexy holek ? Tito dva zmiňovaní bratři by mohli být klidně jeden delší celovečerák. Takhle je to jen lapačka na prachy ( a že to nestálo málo). Dwayne už neví, čím zapůsobit a Michelle se ani nesvlékne. Všechny ty rychlá auta, výbuchy, rvačky a skoky na nekončící dálnici už tu prostě byly. Lin odvedl spíše podprůměrnou práci, která zabaví, ale pamatovat si z ní budete jen asi závěrečnou scénu.

Sezóna zabíjení (2013)

Hru na kočku a myš mám prostě rád. Důležité je, aby kočka chytla myš a skoncovala to s ní. Tady se sice divákovi nabízí dva pohledy - kdo je vlastně ta myš, ale nedává nám žádné odpovědi, čeho se chytit a komu fandit. A ve své podstatě si je kočka rovna s myší a to je docela špatně. A pokud mě ta přírodní scenérie pohltí víc než samotný příběh, někde asi nastala chyba.

Stalingrad (2013)

To snad není možné. A já doufal, že Rusko konečně dokáže té vyjímečné Americe konkurovat. Tentokrát se to bohužel nestalo. Nabušené trailery sice slibovaly krásně přepálenou válečnou vřavu, nakonec se však celý děj nelogicky odehrává jen v jednom baráku a jeho přilehlém okolí!. Ano, pár nádherných "věcí" se zde najde a akční scény bohužel připomínají současné videohry. Pochybuji však, že by se jednalo o záměr. Jenže všechny ty obrázky byly již v ukázkách a akce je zde na přepálenou stopáž opravdu hodně málo. Zbývají nám zde tak naprosto dementní postavy, trochu zajímavý příběh (bohužel je vykreslen úplně otřesně) a příšerné vyzdvihování ruských hodnot. Idiota, kterého navíc napadlo celé to zarámovat nesmyslnou story z Japonska, bych poslal za trest do gulagu. Bondarčuk by se měl oprostit od těch zpomalovacích sekvencí. To ať si nechá Nolan nebo Baye. Ta jedna navíc za ten trailer.

Světová válka Z (2013)

Aneb Resident Evil pro náročnější diváky. Herecky si bere celý film pro sebe Brad Pitt a s výjimkou menších výstupů Foxe a Morseho tu jinak žádnou hereckou hvězdu nehledejte. Ačkoliv je většina stopáže přehlídkou digitálních orgií, Forster nezapomíná parádní akční sekvence prokládat příběhem, ikdyž několik nezodpovězených otázek by se nakonec přeci jen našlo. Každopádně World War Z je důkazem, že zombie filmy nemusejí automaticky spadat do kategorie filmových béček, ale že mohou dávat i smysl bez logických kiksů v každé druhé scéně.

The Starving Games (2013)

Bylo jasné, že když Hunger Games celkově za moc nestály, tak jsem nepočítal s tím, že nějaký jeho parodický bráška něco změní. Spíše mi celé dění zhnusil a ty "zlomové" pasáže mě neskutečně iritovaly. Expendables a Avengers byli nejlepší částí. Respektive nejlepších pár sekund. Nebudu zrůda, ocením alespoň to malé bezvýznamné nic.

Thor: Temný svět (2013)

Veliké zklamání!!! Nic velkýho jsem nečekal, ale tohle byl opravdu výsměch. Nesmyslná dějová linka, hlavní záporák vypadá jak čertík z pohádky Čert ví proč, Anthony Hopkins viditelně unavenej, Loky vtipnej jak Tony Stark , Thorovo kladivo, už není tak těžký jak bývalo a ve spoustě scén je poznat, že je rekvizita.

Útok na Bílý dům (2013)

Chybí mi tu, že film patří také do žánru komedie. Nevadí, obsah před formou. Film si umí udělat vtípky na svůj účet, prezident opravdu zobamovatí ve filmu, chtě nechtě se od srdce zasmějete. Je to klasická Amerika akčňák, čehož jsme přesycení, to je pravda. Ale ty laviny smíchu, vytvořené z (pohrdání?) přehnaného doslazení tím amerikanismem akčních filmů, já ocenit umím. Z druhé strany, z té vážnější, konečně ucaprcatění američtí SEAL dostávají na prdel. Emmerich jak ho (ne)znáte, mě dost mile překvapil.

Útok na Wall Street (2013)

Uwe Boll se konečně nemusí tolik stydět. Nastiňuje nám atmosféru a způsob jednání amerického Wall Street (v Čechách by to bylo samozřejmě podobné). Dominic je asshole a symapaťák v jednom, takže jsem vlastně spokojen s jeho osudem. Žádná přehnaná akce, všechno je čisté a svěží. Hezký průměr.

Uzavřený kruh (2013)

Tyhle špionážní soudní tahanice mám fakt rád. Nehledě na to, kdo v nich hraje. Tahle kampan však byla spíše průměrná, které chybělo trochu té syrovosti a hloubky.

Válečná generace (2013) (seriál)

Výborný průřez německou stranou války, který ukazuje rozmanitou povahu motivace německých občanů. Jasně dá se argumentovat, že je potlačená nacistická ideologie, ale je třeba si uvědomit, že je zde zobrazen Wehrmacht, který nebyl prolezlý nacismem jako takovým, ale stál opravdu na vlastenectví a odčinění Versailleské zrady. Fanatismus Němců neprošlých frontou je zde vidět, i když to nejsou nacisté - víra v konečné vítězství, v neomylnost Vůdce. Jistě našly by se i oslí můstky a nepravděpodobné náhody, ale je to film a ne historická rekonstrukce.