• Krátkometrážní

Melodie světa (1929)

Cestopis, na kterém se mi líbí zajímavé využití montáže.

Vom Blitz zum Fernsehbild (1936)

Vlastně se jedná o reklamu na firmu Philips. Není to špatné, ale například naše reklamy ze třicátých let na Baťu mi přišly svižnější a nápaditější.

Šeříková brána (1957)

Jojo je v jádru hodný chlap, ovšem prázdnotu svého života nejraději utápí v alkoholu. Pro všechny – včetně jeho matky - je to budižkničemu. Jeho jediným přítelem je “Umělec“, hrající v putykách na kytaru. Fádní život dvou opuštěných mužů nabere na obrátkách, když k nim do domu jednoho dne vtrhne uprchlý vrah, který je donutí, aby ho u sebe schovali… René Clair dokázal v tomto filmu vytvořit svět, který vás vtáhne do děje, a vy se cítíte, jako byste byli mezi svými přáteli. Jeden z těch filmů, kdy skutečně lituji, že už je konec. V tom úžasném clairovském světě bych chtěl být mnohem déle než jen devadesát minut. Úžasná je scéna, kdy muž v hospodě předčítá novinový článek o uprchlém vrahovi, a kamera zabírá děti, které si na ulici hrají právě na útěk tohoto vraha. Takže místo automobilu vidíme dětskou káru a místo policejního vlčáka voříška na vycházce.

Velké manévry (1955)

Variace na Valmontovské téma. Dobré, ale pro režiséra kalibru Reného Claira spíše slabší. Libí se mi jeho typické hrátky se zvukovými možnostmi filmu – v tomto případě scény, kdy vidíme hlavní postavy, ale neslyšíme, co si říkají, zato slyšíme komentáře postav, které je z dálky pozorují.

Sabrina (1954)

Krásná připomínka časů, kdy byl Hollywood továrnou na sny (a ne továrnou na vymývání mozků). Navíc jsem se díky tomuhle filmu naučil, jak mám správně rozbíjet vejce...

Panenství (1937)

Po shlédnutí tohoto filmu si začínám uvědomovat, že český prvorepublikový film se pyšní dvěma režiséry, kteří snesou světová měřítka a u nichž se dá hovořit o něčem jako o autorském filmu (který nevězí ve scénáři, ale ve výsledném vizuálním efektu). Jedním je samozřejmě Gustav Machatý, druhým pak Otakar Vávra. Už úvodní jízda kamery v Panenství dává najevo, že tady opravdu nejde o tuctový film pro pamětníky k nedělnímu zákusku. Skvělá je scéna, kdy Lída Baarová jde za starým panem radou, aby si u něho svojí tělesnou láskou vydělala peníze, které hodlá použít pro léčbu svého milovaného. Záběry, které nám ukazují její strach a hanbu, jsou úžasné. Celý film je báječný a Baarová v něm dokazuje, že JE dobrá herečka.

Dva nesmělí (1928)

Naprosto skvělý film, při jehož sledování mě napadají jména jako J. Tati a P. Etaix. V první scéně vidíme muže, který přijde domů a bije svoji ženu. V následném soudním procesu je odsouzen na tři měsíce. Po dvou letech se coby vdovec uchází o mladou slečnu, ale tu miluje také nesmělý obhájce (který ho kdysi tak neslavně obhajoval). Slečna obhájcovu lásku opětuje, ale nesmělý mladík si bohužel netroufá požádat jejího otce o ruku (úžasná je scéna, kdy nesmělý mladík sedí přes hodinu se stejně nesmělým otcem a vůbec si netroufne ho požádat o ruku dcery). Už to vypadá, že nebohá slečna skončí coby nevěsta staršího surovce, ale nakonec to samozřejmě šťastně dopadne (scéna, kdy mladík překazí chystané vdavky, se nedá popisovat, to se musí vidět...). Neprávem opomíjený němý film, při kterém se člověk opravdu skvěle baví. (český název - Dva nesmělí)

Připoutaný balón (1967)

Film má spád a může se pochlubit pěknými záběry. Co mi ale vadí, je skutečnost, že většina dialogů, které měly být vtipné, mi přišly spíš trapné. Dále nechápu, proč balón mluví, a také ty citáty slavných mi přišly nedotažené. V hlavě mi utkvěl jeden – „Sparťané se neptají, kolik je nepřátel, ale kde jsou“ (toto se objeví na plátně při pošťuchovačce mezi obyvateli dvou vesnic… ). Námět je slibný a rozhodně z něho může vzniknout pěkný film, ale v tomto případě se to podle mě tak úplně nepovedlo. Líbila se mi závěrečná scéna – když vesničané balon po celodenním pronásledování konečně chytí, přijede policie. Její šéf se každého vesničana vyptává, co zde pohledává. Každý má jinou výmluvu a každý nakonec stejně dostane trest sto ran holí. Jen jeden začne provolávat slávu panovníkovi, a tak dostane rozkaz jít natrhat pruty…

Erotissimo (1969)

Doslova ohňostroj akce, vtipu a zajímavých vizuálních nápadů. Děj více méně žádný, ale přesto jsem se nenudil ani vteřinu. Tento film je hrubě nedoceněn !

Démantová královna (1921)

Na svoji dobu hodně nadupaná dobrodružná podívaná. I po devadesáti letech má tento film co nabídnout. Na škodu je možná celková délka, děje bych snesl klidně méně. A evidentně se nedochoval závěr filmu, což je velká škoda. "Démantová královna" je příběh dívky, jejíž otec, majitel firmy obchodující s diamanty, se vinou podlých protivníků dostává do bankrotu a spáchá sebevraždu. Dívka hodlá smrt svého otce pomstít.