Reklama

Reklama

Nejsledovanější žánry / typy / původy

  • Drama
  • Komedie
  • Krimi
  • Akční
  • Krátkometrážní

Recenze (1 127)

plakát

Krásná zajatkyně (1983) 

Moc hezká lynčovina. Film, který opravdu není pro každého.

plakát

Stávka (1925) 

"Nevěřím na kino-oko", poznamenal jednou Ejzenštejn s odkazem na heslo svého kolegy a rivala Dzigy Vertova. "Já věřím na kino-pěst". Sice jsem se u "Stávky" chvílemi nudil, ale ve své době to musela být velká událost, a montáž a tempo je parádní. Závěr je hodně hustý - zabité dítě a podřezávání krávy na jatkách.

plakát

Pasťák (1968) 

Rozhodně silné a působivé, ale přesto mám dojem, že se z této látky dalo ve zlatých šedesátých vytěžit ještě více. Velmi dobrá je Šámalova ruční kamera.

plakát

Madla zpívá Evropě (1940) 

Nádherné! Žili jsme v Protektorátu už rok, takže pláč Madly nad požárem rodné vísky tu dostává úplně nový rozměr, a rozplakal i mě. Je mi líto, že lidé podobné filmy nechápou, kdejaká sprostota tu má osmdesát procent a tohle jen padesát tři? Úpadek lidské společnosti je vskutku neuvěřitelný a obávám se, že žádný spasitel české kultury už nepřijde...

plakát

Bedřich Smetana: Hubička (1976) (TV film) 

Uvedeno dnes na ČT art při příležitosti dvoustého výročí narození Bedřicha Smetany. Až mě překvapilo, kolik melodií jsem znal, možná z hodin hudební výchovy. Muzika mě chytla hned a líbila se mi více než "Libuše" či "Braniboři". Škoda, že v divadlech je tato opera poněkud přehlížena. Neprávem.

plakát

Tarantule (1955) 

Nesnáším pavouky, jako horor je tak pro mě "Tarantule" opravdu děsivá a nepříjemná. Poprvé viděno na střední škole (v německé televizi) a zanechalo to ve mně velmi silný dojem. Jak moc jsem toužil viděl tento film ještě jednou. Včera v Aeru se mi sen splnil, pořád je to vynikající. Film je povedený i po stránce dialogové, triky jsou velmi dobré - jasná plná palba!

plakát

Neuvěřitelný zmenšující se muž (1957) 

Ohromující! Jeden z nejlepších sci-fi filmů, co znám. Dech beroucí jsou bitvy s kočkou a hlavně s pavoukem. Úzkost, které musí hlavní hrdina čelit, krásně dokresluje pochmurnou atmosféru padesátých let, kdy se lidstvo obávalo jaderného konfliktu. Moc se mi líbily obří rekvizity typu špendlík, sirka či nůžky. V roce 1981 natočil režisér Schumacher novou verzi "The incredible shrinking woman". P. S. opravdu nechápu, čemu se debilové v kině Aero neustále smáli

plakát

Četník a četnice (1982) 

Naprosto dokonalá veselohra, kterou znám tak od pěti let a viděl jsem ji... bůh ví... určitě padesátkrát. Ale i dnes, když je mi čtyřicet, se na ni v televizi hrozně těším a jsem dojat, jak tento film miluji. Je to jako návrat do dětství. Tady začala moje láska k filmu a přes Hitchcocka či Bergmana se sem zase rád vracím. Třeba zběsilá jízda jeptišky je naprosto dokonalá a strčí do kapsy všechny ty Francouzské spojky a Bullety. Vezmu-li v potaz, že Funés byl po infarktu a během natáčení zemřel režisér, tak nezbývá než smeknout klobouček. P. S. Moc lituji, že nevznikl plánovaný sedmý díl.

plakát

V moci posedlosti (1993) 

Naprosto vynikající! Zdejší hodnocení beru jako špatný pokus o vtip, tohle je prvotřídní thriller, který skýtá mnohá překvapení.

plakát

Právě začínáme (1946) 

Nádherný film. Herecký koncert pánů Marvana a Plachty snad ani nepotřebuje komentář. Režisér Slavínský mohl ve třicátých letech platit za mistra kýče, ale i v tomto období u mě platí za nadprůměr. Od Protektorátu šla křivka jeho výkonnosti ještě nahoru, viz báječné snímky "To byl český muzikant", "Nebe a dudy", "Advokát chudých" a "Zlaté dno". Po konci Druhé světové pak natočil ještě dva klenoty - "Poslední mohykán" a "Právě začínáme". Škoda, že zemřel tak brzy, i když se nabízí otázka, jak by se v padesátých letech realizoval.