Fascinující proměny přírody (2009) (seriál)

Krásné záběry jsou jenom nepatrným zlomkem toho, co tenhle seriál rozdělený na tři DVD může nabídnout

Svět přírody - Levhart sněžný (2008) (epizoda)

Irbise, jinak řečeno Levharta sněžného, jsem před pár lety pozoroval v zoologické zahradě v Jihlavě, a už tehdy mě hodně zaujal. Je skoro zázrak, že ho taková česká zoo má ve své sbírce a to nejen kvůli jeho extrémní vzácnosti, ale také kvůli jeho tajuplnosti, kterou s sebou dodnes nosí ve velkém. Je to vážně úchvatné zvíře a troufám si říct že i jedna z nejkrásnějších kočkovitých šelem, které jsou dosud známy odborníkům (netvrdím že těch neznámých je ještě mnoho, ale určitě všechny popsané a dokázané nejsou). Tento britský dokument mapuje Irbisův život trochu jinak, než jsem si představoval, a spíše než samotnou šelmu dokumentuje výpravu, která se za ní vydala. Těch informací, které z něj vyplývají, je bohužel minimum, zato ale dokonale mapuje lov tohoto zvířete a hlavně je mé velmi kladné hodnocení postaveno na barvitých a opravdu výborných záběrů z jeho života. Trochu potom zabolelo, když jsem se potom na ní díval s tím hrozným obojkem a "kolíky" na uších - sice to možná jednou zachrání populaci tohoto vzácného druhu, ale pro jednotlivce to musí být trauma, když vás zavřou na několik hodin do malé, velmi malé klece, vy nevíte totálně o co go, předtím na vás všichni šahají a nakonec vás zase pustí, aby se to celé za pár dní opakovalo.

Santa je úchyl! (2003)

Moje vánoční klasika :-) Bez ní by nebyli Vánoce jako by nebyli bez Grinche

Záhada písečného netvora (1992) (TV film)

Docela zajímavý výpravný dokument o Olgoje Chorchoje, kterého jsem dosud znal jenom z těch nejpodrobnějších knih o kryptozoologii. Tento dokument mě utvrdil v tom, že Česká republika (v tomto případě ještě Československo) dokáže natočit kvalitní dokument na toto téma, a to nejen díky velikánovi českých záhadologů Arnoštu Vašíčkovi (bezchybný Na lovu příšer, zajímavý Panoptikum podivností). Záhada písečného netvora je natočená zajímavým stylem, který mně osobně moc nesedl, ale stejně se z něj dá získat spoustu zajímavostí o písečném červovi. Výpravný příběh, který připomíná cestopisný dokument, uvolňuje tempo dokumentu a vrcholem je potom příhoda, která se stane jednomu z cestovatelů (to mě trochu znepokojilo v důvěryhodnost filmu, protože taková nehoda se jen tak nevidí). Trochu zamrzí ta krátká stopáž, já bych se klidně ještě pár minut koukal, a i smutný (ale očekávaný) nezdar tvůrců. Rozhodoval jsem se mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami, vzhledem k tomu, jak rychle to uběhlo, se však skláním k tomu lepšímu hodnocení.

Aljašské příšery a záhady (2009) (TV film)

Všechny záhadné nestvůry se nemusí nutně vyskytovat jenom v neprůstupných pralesech nebo v nejhlubších jezerech a oceánech, ale můžou se objevit i v mnohem chladnějších prostředí - v tomto případě je to Aljaška, ve které jsou ony příšery téměř dokázané. Americký dokument Monsters and Mysteries in Alaska se vydává po jejich stopách a krom dvou nestvůr, které nám představí, také zdokumentuje dvě pozorování UFO. To vše ve velmi poutavém stylu. Čekal jsem dokumentární snímek čistě kryptozoologický, ale nakonec ani ty dva příběhy o UFO, které dohromady zabraly půlku stopáže, neurazily a naopak potěšily svým skvělým rozložením a poutavostí. A to i navzdory tomu, že úplně poslední část byla také úplně nejslabší. Co se týče prvních dvou částí, které se zaměřily na dva opravdu zajímavé tvory, tak ty jsou bezchybné a budete je hltat jedna báseň. Celý dokument navíc také předkládá jemné důkazy o jejich existenci a při lovu jednoho z nich se možná i před kamerou objevil, ačkoli nebyl vidět. Prostě výborný snímek bez žádných větších chyb, snad až na jedinou - že to netrvalo ještě o něco déle.

Superman (1978)

Na Supermana bych málem zapomněl... První díl je rozhodně výborný a položil základy všem jiným super-hrdinům, kterých je dnes hromada (a bohužel většina z nich Supermana zastínila, ačkoli je to stále nepopíratelná klasika). Už jenom proto je kultem, a když se potom ještě přičte skvělé, téměř bezchybné, herecké obsazení, úžasná hudba (John Williams) a příjemně rychlé tempo, vyjde vám snímek s minimálním počtem chyb, mezi které například patří nulová akčnost. To docela hodně zamrzí, když se přihlédne k tomu, že Superman jako takový je skoro nezranitelný a všestranně dokonalý. Potom jsou tu ještě dva (tři pokud chcete) hlavní záporáci (Gene Hackman, Ned Beatty), kteří nejsou ani trochu hrozivý a člověku jenom rozum stojí, jak přišli na to, že se Supermana musí zbavit. To jenom navazuje na další otázka, jak to že všichni lidé okamžitě uvěřili v létacího muže co zvedá helikoptéry? Prakticky řečeno to mohl být pouhý dobře naplánovaný podvrh. Ale to jen tak mimochodem, musí se to samozřejmě brát hlavně jako dětský film. A tak taky funguje na jedničku, a do toho se musí také tradičně započítávat klišé závěr, kdy všechno skončí přihlouplým HAPPY ENDEM s minimální pravděpodobností :-).

Batman se vrací (1992)

Tim Burton opět dokázal naservírovat pěkný a tajemný kousek, který se může, krom skvělého hereckého obsazení a výborné hudby pod rukou Dannyho Elfmana, také pyšnit úžasným záporákem, který se hravě vyrovnává Jokerovi z prvního (a několika dalších) dílu. Vlastně jsem i věřil, že by se mi dvojka Batmana mohla líbit více než předchozí díl, jelikož démonický zjev Dannyho DeVita a známá značka Kočičí ženy dokáže vyvolat krásné představy. A potom ještě, když první půl hodina krásně rychle odsýpá a ukazuje hlavní postavy filmu ve všech světlech, dá se tomu hodně lehce uvěřit. Samozřejmě se naskytl háček. Batmana jako komiksového hrdinu mám velmi rád, četl jsem s ním nejeden kvalitní komiks a to i navzdory tomu, že si jeho filmový svět začínám oprašovat až dnes. Bohužel nevím čím to je, ale jeho původní představitel Michael Keaton mi přijde strašně prkenný a tudíž i nezajímavý. Zásadní zvrat tudíž nastává, když se zde do hlavní role prodírá po zhruba třetině filmu Batman, a brzy na to také protivná Kočičí žena. Kladem zase na druhou stranu je, že potom se rozpoutává velmi zajímavý trojúhelník Dobro [Netopýr] - Neutrálnost [Kočka] - Zlo [Tučňák]. To hodně podporují skvělé herecké výkony Dannyho DeVita a Michelle Pfeiffer, která sice je svou rolí protivná, ale tak to asi i mělo pravděpodobně být. Dalším obrovským kladem je atmosféra, na který se film staví, a ruku na srdce, kanály pod městem a toxický odpad jsou o něco děsivější, než prostředí, ve kterém se odehrával první díl. Nebo to je alespoň můj osobní názor. Samozřejmě chápu, že se většině lidem více líbí jednička, ale zase si myslím, že kdyby tohle byl první díl a jednička by byla druhý díl, oblíbenější by byla opět jednička..

Star Trek VI: Neobjevená země (1991)

Stylové rozloučení s původní posádkou a to v tom nejdetektivnějším provedení, na který by se Star Trek zmohl. Shatner a Kelley jsou zavřeni do jedné (ne-li nejhorší) z nejhorších věznic prospěšných prací ve vesmíru kvůli něčemu, co neudělali a zároveň udělali. Zbytek posádky se mezitím snaží nalézt atentátníka a především usvědčující důkazy, které se určitě nacházejí někde na lodi. A ačkoli je od začátku úplně jasné, kdo oním atentátníkem je (MINISPOILER a to v zatraceně sexy podobě :-) MINISPOILER), přesto jisté napětí a atmosféra ve filmu panuje. Podruhé se režie ujímá Nicholas Meyer, kterého určitě již jen kvůli stylu obou jeho dílů Star Treku poznáte - hloubka filmu sice není nijak hluboká, ale po akční stránce je film na jedničku. Určitě už jste odhadli, že jeho minulý počin byla dvojka, ale šestka se od ní velmi liší - jak kvalitami (o něco lepší), tak trochu svým stylem (čistě akční žánr vystřídala lehce akční detektivka). Další věc která se musí šestce nechat je velký pokrok v digitálních efektech a maskách (bylo na čase), ale furt to ještě není úplně ono. Herecké výkony, leč jsou stále podávány stejnými herci, se o něco od minulých dílů zhoršily, takový William Shatner se od svého Star Treku (předchozí) přestal hodně snažit a George Takei byl bohužel až k smíchu (jemu prostě role kapitána vůbec nesedla). Hudba byla lehce nadprůměrná a jinak celkově bylo všechno na dobré nebo prvotřídní úrovni. Ale Star Trek jako Star Trek už to není...

Zrození Planety opic (2011)

Vynikající film s neuvěřitelnou dávkou akce a hloubky zároveň. Rozumné poselství (mimochodem mně poselství ve filmech nevadí), které bohužel lidi nijak neovlivní.. Digitální efekty mě mile překvapily, rozhodně jsou zatím jedny z nejlepších, které jsem měl tu čest vidět. Herecké výkony byly na stoprocentní úrovni a James Franco mě už jenom utvrdil v názoru, že umí zahrát téměř všechno na naprostou jedničky (viz. 127 Hours a Spider-Man) - potom to ještě podporuje sexy Freida Pinto, která by mohla dostat trochu více prostoru. Hudba od Patricka Doyleho neměla žádnou chybu a dodávala filmu neuvěřitelnou atmosféru. Rozložení času je vynikající, až mrzí že film končí tak brzo, a přechod z až dramatické první poloviny na "nekonečnou" akční jízdu dokáže vykouzlit na tváři jenom spokojený úsměv. Prostě opravdu vydařený snímek, od kterého jsem čekal hodně a hodně jsem také dostal, se skvělým otevřeným závěrem a s prvotřídnimi opicemi. Některé scény dokážou až zamrazit na zádech. Plný počet hvězdiček si to rozhodně zaslouží

Star Trek: Nová generace (1987) (seriál)

Ačkoli jsem začal první koukat na celovečerní filmy s původní posádkou, na seriálovou "modernější" posádku jsem si zvykl poměrně rychle a i když tam původní je o něco lepší, tahle je také skvělá. Na každou epizodu se nesmírně těším, protože i když většinou pointa není dvakrát nejoriginálnější, je to podáváno v originálním balení. Všechny členové posádky mám hodně rád a jejich představitelé podávají mimořádný výkon. Speciální efekty a triky jsou sice jen něco málo přes průměr, na seriál s tolika epizodama je to ale dost dobrý. Jedna z mála věcí, který by se tu dala vytknout (a to ještě nepřímo) je hodně divný "úvod", který má jen velmi slabou hudbu a planety také nejsou zrovna kdovíjak dokonalé. K tomu potom ještě odůvodňující, leč nepodstatný komentář Patricka Stewarta. To ale samozřejmě do hodnocení nepočítám, i když by seriál měl mít dobrý úvod pro nalákání více diváků, nevztahuje se to potom na samotný obsah, který je - jak jsem již říkal - téměř bezchybný. Jenom potom ještě zamrzí nedostatek prostoru pár postav, které třeba dostaly jenom jednu epizodu z celého seriálu a potom už celou dobu dělají jenom "kulisy" (např. Denise Crosby, u které mě to mrzí nejvíc).