Červená kalina (1973)

Ruská nátura v plnej "kráse". Tak on je viacnásobne trestaný, hotový recidivista a divák očakáva, že s nájdením partnerky (jaternica by bol lepší výraz), ktorá ho z neviem akého dôvodu chce (asi že je "účtovník" alebo že obchytáva brezy), a on nie aby sa zmenil, ukázal sa, aký je šikovný, milý, pracovitý, napravený a pod. Nie, on robí presný opak, klame, tará, vykrúca sa, dokonca si zorganizuje bordel-párty, peniazmi (neviem odkiaľ ich môže basista mať) šafári hala-bala, na ulici obchytáva slečnám nohy, obtiera si hubu do budúcich svokrovcov, na šéfov v práci, ale oni po úvodnej nedôverčivosti sa aj tak všetci nakoniec prikláňajú na jeho stranu. Všetko speje k záverečnej bitke s bývalými kumpánmi, ktorá sa ani nevedno prečo naskytla. Asi mu závidia jeho dedinský život. Nuda to nie je, ale natočiť takýto podivný pohľad na (asi) napravujúceho sa basistu, by nedokázali nikde inde, len vo veľkej matičke Rusi.

Posádka v ohrožení (1979)

Asi som mal zbytočne malé očakávania. Nenaplnili sa. Som prekvapený, ako je tento sovietsky film na svoju dobu moderne poňatý, nielen svet uhladených moskovských pilotov lietajúcich na vtedajšiu socialistickú éru moderných prúdových Tupolevoch Tu-154, ale aj angličtina v hubách pilotov a letušiek, zábery z európskych veľkomiest, celkom otvorené medziľudské vzťahy či nadčasová psychológia postáv. Samozrejme, späť do socialistického sveta nás vracajú hlášky na letiskách - odlet do Baku, Taškentu, Kyjeva, Usť-Kameňogorsk - všetko svetové letoviská :-) Predstavovací úvod je nadmieru dlhý, činí oveľa viac ako zvyšná katastrofická časť, na druhú stranu ale musím podotknúť, že nenudí. Ústredné postavy sú sympatické, ich naturely majú hlavu i pätu a divák je dobre naladený, čo sa stane s ich osudmi. Katastrofická časť ma milo dostala - tie výbuchy, práca s modelmi, horiace budovy, valiaca sa horiaca ropa, rôzne špeciálne efekty na zemi či vo vzduchu - to muselo stáť hromadu rubľov. Samozrejme, nejaké chybičky, pri ktorých sa divák neubráni úškrnu, sa objavia - to keď pri daždi steká voda v strede kamery alebo občas krkolomný strih. V sumáre ide ale o poctivú filmárčinu, žiadna fušerina, a to treba oceniť.

Highlander - Band of Brothers (1993) (epizoda)

Zaujímavá nadstavba v tematike nesmrteľných, kde okrem bežných nesmrteľných máme aj ultrastarých nesmrteľných. Záporák je síce slabší, ale má to atmosféru a v závere dlhý súboj. Uvidíme, či zmena prostredia na francúzske seriálu prospeje alebo ani nie.

Highlander - Eyewitness (1993) (epizoda)

Oči svedka by mali byť oslepené. Síce sa epizóda rozbieha pomalšie, s nástupom ''nesmrteľného'' policajta postupne naberá na grádoch.

Highlander - See No Evil (1992) (epizoda)

Nie je to síce stretnutie s naozajstným zlom, iba s vyšinutým bláznom, ale má to atmosféru a zaujímavú zápletku.

Highlander - Revenge Is Sweet (1992) (epizoda)

Pomsta je síce sladká, ale je prevádzaná tak neobratne, že by jeden povedal, že tú pomstu ani nechce. Ešte k tomu mstiaca sa dáma, ktorá sa s mečom stretla iba v deň natáčania epizódy. Dobrý je ale nápad s jedovatými šatami a konečne bol vymenený aj vyšetrujúci policajt.

Highlander - The Sea Witch (1992) (epizoda)

Dávna stretávka s "kamarátom" spred polstoročia, v ktorej sa dozvedáme, že Duncan ráčil vstúpiť aj na sovietsku pôdu. Ale aspoň súbojov je relatívne dosť.

Nebeské dny (1978)

Príbeh si len tak plynie, bez silnejšieho nosného základu, bez zapamätaniahodných scén a takmer bez dramatických situácií. Viac ako milostný trojuholník či ústredné postavy v popredí ma zaujalo pozadie odohrávajúce sa na americkom vidieku 10-tych rokov, veľké parné traktory, jednoduchý život a sociálny podtext, čo nie je celkom dobrou vizitkou filmu. Samozrejme, vizuál nebol zlý, Morriconeho hudba bola podmanivá, mladšieho Gereho som na plátnach kín ešte asi nevidel, rovnako tak Sheparda, ale takmer celým filmom preskupená nuda bola silnejšia.

Poslední představení (1971)

Film mi príliš nesadol, či už kvôli čiernobielej kamere, ktorá sa hrala na viac, než to, čo naozaj ponúkla, alebo kvôli nude, ktorá sa celým filmom prehupuje. Pomalé tempo, zaostalé mestečko kde na konci texaského sveta a často sa nudiace postavy mali za následok, že som sa nudil aj ja. Dramatických situácií minimum a pamätných scén ešte menej. Áno, posledné filmové predstavenie s Waynovou Červeneou riekou na plátne s dvoma divákmi v kinosále dokonale vystihuje film. Zaujme aspoň obsadením, či už mladučkí Bridges s Randy Quaidom, ktorý sa rolí opitých buranov už asi nikdy nezbavil, samozrejme ostrieľaný Johnson a mladučká Cybill Shepherdová, ktorá za mlada nebola vôbec na zahodenie. Predsa niečo zaujalo, to keď matka vyčíta dcére-stredoškoláčke, že je ešte stále panna.

Budapešťské povídky (1977)

Podobenstvo o živote, ktorý rovnako ako opustená električka, ľudia skúšajú s cieľom, kam ich dovedie. Na ceste je mnoho nástrah i všakovakých ľudí - niekto maká, iný sa len vezie, raz je zábava, inokedy husto prší, ide sa do kopca a vtedy sa musia všetci zaťať a tlačiť, inokedy sa ide z kopca, keď nie je do čoho pichnúť, tak sú zvady o maličkostiach (číslo alebo farba električky). Filmu veľmi nie je čo vytknúť, ale na druhej strane ma ani príliš toto 'tram movie' nezaujalo, možno aj kvôli dávke absurdity.

Časové pásmo bylo změněno