Star Trek: Nová generace - Odkaz (1990) (epizoda)

Začiatok so vstupom do vojnového konfliktu na nejakej planéte nevyzeral ktovieako zaujímavý, resp. nebol ničím originálny, ničím, čo tu už nebolo. Ale postupom času aj vďaka zrade ktorá visela vo vzduchu a čiastočným zameraním sa na Datu a jeho vnímania ľudí a ich emócií to dostalo správnu šťavu a dej dobre odsýpal. Nechýbalo veľa a Datu by pretiahla aj druhá sestra z rodu Yarových.

The Girl from Tomorrow - Escape from Globecorp (1993) (epizoda)

Všemožné úteky a pretrvávajúce napätia z odhalenia to stále držia na vysokej laťke a hoci pokus o krádež jadrových zbraní z 20. do 25. storočia vyznieva úsmevne, stále je to viac než fajn.

The Girl from Tomorrow - The Grandmother of Invention (1993) (epizoda)

Prichádzajú také prvoplánové spojitosti medzi rokom 2500 a 3000, ale keďže ide o rodinný žáner, idú bez problémov prekusnúť. Na druhej strane, napäté chvílky a akcia neustále pretrvávajú.

Ve jménu papeže krále (1977)

Dej filmu sa odohráva uprostred talianskych revolučných časov, aj keď Rím samotné boje ešte len čakajú. Zatiaľ tu máme mladých revolucionárov, ktorí sa snažia zvrnúť to, čo je staré. Nahliadnuť do predrevolučných časov je síce zaujímavé, ale spracovanie témy pokrivkáva. Na jednej strane mu nesvedčí odľahčené, miestami až komediálne stvárnenie cirkevného sudcu, ktorý perlí všade, kde chodí ("typický" cirkevný hodnostár), na druhej strane humor sám o sebe je vo filme asi to lepšie, čo sa vydarilo. Kritika do cirkevných radov je miestami prvoplánová a málo vierohodná - napr. keď kňaz za protislužbu žiada povýšenie do biskupského stavu a pri tej príležitosti nezabudne zmieniť, že sa takúto poctu by zaprel aj vlastnú matku.

Star Trek: Nová generace - Vzpomeň si na mě (1990) (epizoda)

Epizóda zameraná na doktorku, aj keď ona bude riešiť väčší problém ako len medicínsky. Až do vyzradenia pointy je to jednoducho magnific - ako sa postupne stráca čoraz viac postáv a nikto si ich nepamätá a ešte to zazeranie kolegov - šibnutosť visí vo vzduchu. S pointou to síce mierne klesá a už sa rieši iba ako z toho von, ale aj tak parádna jazda.

The Girl from Tomorrow - The Time Gate (1993) (epizoda)

Silverthon sa nezdá a stíha zamotať hlavy svojim nepriateľom nielen vo svojej dobe, ale aj v minulosti. Časová brána dáva seriálu nový prvok.

Příběh Adély H. (1975)

Príbeh mladej ženy pomätenej mysle so sklonom k notorickému klamaniu a voyerstvu. Ak by nešlo o dcéru známeho francúzskeho spisovateľa, nevidel by som zmysel na natočenie takéhoto príbehu, pretože samotný príbeh je dosť nezaujímavý. Navyše má nevalné tempo. Začiatok, keď mladá žena klame každému, koho stretne a vždy nejakú inú verziu, začína síce sľubnejšie, ale postupné rozkrývanie deja ma vyviedlo z omylu. Plusov je málo, možno vhodne zvolená hlavná predstaviteľka a fajn spracované prostredie 19. storočia na východnom pobreží Kanady.