The Girl from Tomorrow - Kings of the Dinosaurs (1993) (epizoda)

Záverečná epizóda už nie je tak akčne nabitá, už sa viacmenej iba snaží o nápravu zlého smerovania + je doplnená o rozlúčkové a humorné momenty, ktoré ale vydarené sú.

The Girl from Tomorrow - The Great Disaster Begins (1993) (epizoda)

Keď si odmyslím nevydarene vtipnú úvodnú pasáž s pseudofilmárskou kamuflážou, tak zbytok už ide v dostatočne akčnom tempe. Záporáci sa spájajú a zasa rozchádzajú ale až príliš rýchlo.

Star Trek: Nová generace - Datův den (1991) (epizoda)

Data-u mám rád a aj humor s ním spojený. Tu je ten humor doplnený aj o analytické poznávanie sveta okom androida, čo pôsobí pre diváka pútavo a originálne. Dve "vedľajšie" linky nie sú na obtiaž, ale minimálne tá o špiónke by si zaslúžila samostatnú epizódu a tá so svatbou...vlastné tá na obtiaž bola. O'Brian v roli zamilovaného snúbenca je skoro až zlý vtip.

Jozef Mak (2021) (TV film)

Jozef Mak - človek milión. Dielo Cíger-Hronského zareznovalo na škole o niečo viac ako ostatné klasiky - práve svojou obyčajnosťou a realistickosťou. S filmom to dopadlo ale rozporuplne. Na jednej strane na televíziu kvalitné spracovanie, dobré zasadenie a relatívne dobré herecké výkony, ale aj miestami nehodiace sa pokusy o modernu (podbiehanie vkusu diváka), sex (pre školy tým pádom asi nehodiace sa) a nedomyslené obsadenie. Taký Maštalír sa so svojím zovňajškom, výškou a strihom vlasov vonkoncom nehodí na rolu, ani celkovo do starovidieckeho prostredia. Pýtalo si to dať priestor o niečo staršej, vyzretejšej generácii hercov, ktorí by viac zapasovali do daného prostredia. Na viac ako silnejšie 3 hviezdy to tak nie je. Chcel by som však pochváliť RTVS za navrátenie sa k točeniu našich klasických diel. Kiežby v tom chceli pokračovať, učiť sa z počiatočných chýb a netlačiť tak silno na pílu moderny. Klasike to nesvedčí.

Dej si pozor, La Toure! (1958)

Nie dráma, ale pohodárska dobrodružná polokomédia. S naivným dejom, kde všetko ide veľmi jednoducho. Dej fimu z hlavy vyprší rýchlo, pretože ničím nevytŕča z rady podobných kúskov tej doby. Zaujímalo by ma, čo svietilo v noci na okná, lebo vyzerali ako osvietené reflektorom.

Princezna a dráček (2018)

Animák je určený pre menšie deti, čomu je takmer všetko podriadené - od všemožných neónových farieb cez jednoduchú bezstarostnosť až po drobné postavičky, popri ktorých nesmie chýbať aj dráčik. Chýbal tu už len koník, alebo rovno poník a dievčatkovský animák by bol úplný. Pritom animácia je celkom pekná a navnadí na viac ako len jednoduché zámocké dobrodružstvo s čarami a rozprávkovým svetom skrytým v knižke. Nejak som nepochopil zmysel a konanie kráľa a záporáci v podobe kancelára a šaša sú viacmenej trápni. Humor je čisto infantilný a nestojí za väčšiu pozornosť - viacmenej iba rôzne pády a drgnutia. Celkovo beznápadité, jasne určené pre menšie deti.

Urfin Džjus i jego děrevjannyje soldaty (2017)

Nepriame pokračovanie dobrodružstva v krajine Oz, prevedené ruským štýlom a s ruským humorom. 3D animácia je v pohode, postavičky sú sympatické a niektoré aj podarene vtipné (lev). Príbeh je dostatočne originálny, miestami aj vtipný, ale pýtalo si to asi viac humoru a viac humorných postavičiek. Postráda aj na poli nápaditosti. Záverečné rozuzlenie je príliš jednoduché.

Vij (1967)

Hororovo ladená rozprávka, ktorá pre našinca pripomína inú rozprávku - Nebojsa. Tiež má prečkať 3 noci v dome, v ktorom sa dejú strašidelné veci. Musím uznať, že Vij má fakt dobrú atmsoféru, na svoju dobu podarené filmové triky a výborné masky, len škoda, že sa objavia až v závere. Samotná príšera Vij sa objaví dokonca len na pár málo sekúnd. Škoda preto záveru, ktorý akoby bol uťatý. Okrem hororových prvkov film obsahuje aj tie humorné, presne v duchu niekdajších sovietskych rozprávok. Medzi rozprávkami bude ale Vij svojou atmosférou vynikať.

The Girl from Tomorrow - In the Nik of Time (1993) (epizoda)

V tejto časti akoby narážal v logike seriál na to, že ide o rodinný žáner a tak sa postavy správajú tak, aby nedošlo k žiadnej vražde či násiliu. Ide sa aj viac do komična; skutočnej akcie ani napätia v ňom v podstate nie je. Záver s habaďúrou okolo točenia filmu bol vyslovene slabý.

Star Trek: Nová generace - Ztráta (1990) (epizoda)

Strata. Terapeuti sú najhorší pacienti...teda až po lekároch. Epizóda zameraná na Troiovú a jej stratu empatického zmyslu. Pekná paralela s dvojrozmernými "bytosťami", ktoré so sebou berú Enterprise do "lepších" zajtrajškov. Zaujímavé, že 2D rozmer má oproti 3D rozmeru navrch.