Oscar Wilde (1997)

Do čoho som to stúpil? Človek očakáva životopisný film o známom spisovateľovi a vzniku jeho diel, a dostane romantickú baladu o homosexuálnych chúťkach s pár gay erotickými scénami. Nechutné. Dvaja navzájom hladiaci sa a bozkávajúci muži s odhalenými zadkami - chcelo sa mi zvracať...maximálne nechutné. Nič pre normálnych, zdravých chlapov. A ešte sa to v konzervatívnom 19. storočí bralo pomaly ako normalita, ako keby sa to odohrávalo v dnešných (dekadentných) časoch. O Wildovi, ani o Fryovi som netušil, že majú túto homo-poruchu, stačilo to ale predostrieť slovne, neboli potrebné ukážky z ich spální a založiť film len o tejto stránke spisovateľovho života. Darmo bola snaha vykresliť Wilda idealizovane, so zmyslom pre ženu a rodinu. Len vďaka niektorých filmovým benefitom a dramatickému konci som nešiel v hodnotení nižšie.

Niezwykle przygody pluszowych misiów (1990)

Dlhometrážny animák z dielne lodžského štúdia Se-ma-for, ktorý vychádza zo seriálu Trzy misie, presnejšie tvoria ho pospájané epizódy 14 až 26 tohoto seriálu. Traja plyšoví mackovia sa dostávajú do rôznych problémov s lesnými zvieratkami a musia sa z nich vysekať. Stop-motion animácia sa podobá tej z Macka Uška, postavičky sú sympatické a prevedenie vkusné. Chýba silnejší príbeh, ktorý by rámcoval jednotlivé dobrodružstvá, ale to je daň za to, že to bol pôvodne "iba" večerníčkový seriál.

Space: 1999 - The Bringers of Wonder: Part 1 (1977) (epizoda)

Úvodná epizóda dvojdielu ponúka napätie, mysterióznosť i akciu - všetko v duchu potencionálneho návratu mesačnej základne na Zem - výborne navnadí na pokračovanie.

Space: 1999 - The Lambda Factor (1976) (epizoda)

Čo sa stane, keď sa spoja paranormálne megaschopnosti so žiarlivou ženou - bude to vražedná kombinácia. Páčil sa hlavne ten vyšetrovací úvod.

Mami, mluví taky slepice? (1997)

Kura me ošukala...i takéto hlášky ponúka zábavný polohraný-poloanimovaný rodinný film v hlavnej úlohe s malým dievčatkom a hovoriacou sliepkou. Zaujímavejšia je animovaná časť, snímaná podarenou stop-motion animáciou, v ktorej nie je núdza o vtipné postavičky, výpravný dej i jednoduchú rozprávkovú zápletku o víťazstve dobra nad zlom. Po čase sa dá zvyknúť aj na hranú časť, ktorá rámcuje animované "vnútro". Niektoré veci nie sú dotiahnuté, ako napr. to, že niektoré postavičky pri rozprávaní pohybujú ústami, iné zasa nie, alebo že reklama na VW Passat tretej generácie je priam neskrývaná, ale v sumári to nehrá podstatnú rolu.

Battlestar Galactica - Dlouhá hlídka (1978) (epizoda)

Výlet z galaxie a stretnutie s ľudmi s podivnými zvykmi, ktorí majú mená podľa druhu zločinu. Veľa akcie i nadľahčených situácií, ktoré nepridávajú na dramatickej linke.

Schlafes Bruder (1995)

Film plný rozporov a bohužiaľ aj s pár fantasy prvkami, čo do historického snímku vonkocom nepatrí. Je plný divne šľahnutých postáv - od hlavného hrdinu s hudobným supertalentom, ktorý uprednostňuje hudbu pred fyzickou láskou cez senilného kňaza, priateľa-buzeranta, mĺkveho ousidera, ktorý vykrikuje filozofické bláboly v kostole až po matku, ktorá vidí vo svojom synovi diabla. Ťažko si potom takýto film vychutnať, vcítiť sa do konania postáv či nebodaj sympatizovať s niektorou z nich. Aj inakosť sa dá spracovať vyberaným spôsobom...bez toho, aby nahý chlapec ležal na veľkom kameni a rozozvučoval čistinku vôkol seba, ale čo to vlastne malo byť. V drobných roliach sa občas mihnú českí herci. Nie všetko je zlé, podhorské dedinské prostredie a život obyčajných ľudí celkom fajn, ale ako celok z toho vyžaruje najmä divnota, a to napriek tomu, že sa formálne nejedná o bizardné dielo.

Bouřlivé výšiny (1998) (TV film)

Tento najznámejší román Emily Bronteovej som nikdy príliš nemusel. Priznávam, možno aj preto, že to bola jedná z kníh z literatúry tzv. Povinného čítania, ale aj preto, že sa jedná o námet, v ktorom prevláda množstvo negatívnych emócií, emočne vyšinutých postáv a neustáleho vykrikovania. Napriek zmienenému si myslím, že toto spracovanie je dosiaľ asi najlepšie z tých, čo som videl, vrátane tých s Daltonom alebo Olivierom. Od začiatku ide dej rovno na vec a zrozumiteľným spôsobom vykresľuje tragický ľúbostný trojuholník a peripetie v ňom. Herecky i obsadením iba priemer, napriek tomu nerobí hanbu britskej hereckej škole. Vyššie hodnotenie si to ale nezaslúži kvôli tomu, že záver už neprináša to dobré z prvej polovice a akosi pohasínajúco iba tak doznieva. Dopláca aj na pridlhú stopáž.

Ruské impérium: Začátek 1. (1990)

Trochu chaotické kategorizovanie na csfd. Film, seriál alebo trilógia? Hodnotím časť o cárovi Petrovi a jeho synovi Alexejovi, ktorého dal vlastný otec umučiť na smrť. Neviem, do akej miery sa drží histórie, ale filmové spracovanie nie je vôbec zlé. Začiatok je síce zbytočne naťahovaný, ale v druhej časti sa naplno rozvinú intrigy, jednak ruského cárskeho dvora, jednak cudzích kráľovstiev (tu z toho cítiť číru historickú konšpiráciu). Záver z umučením má prekvapivo silný fíling a práve on vyzvihuje celý film, či prvú časť trilógie.