Promiňte, omyl (1948)

Filmy, ktoré sa dotýkajú výdobytku techniky, starnú rýchlejšie. Aj toto je tak trochu tento prípad. Telefón - prístroj, s ktorým sa dá dorozumievať, volať o pomoc, ale aj navodiť napätie - vyzneva po rokoch archaicky a už nedokáže navodiť tú atmosféru ako v 40. rokoch. Dej je plný flešbekov, a to aj flešbekov na druhú, keď v jednom flešbeku sa objavuje flešbek ďalší a aj napriek tomu, že príbeh nie je nijako komplikovaný, sa zbytočne zamotáva do rôznych kolies, je veľmi ukecaný a hlavná linka je tak slabšie vedená. Pristihol som sa, že ma to v istých momentoch nebavilo až nudilo. Herci sú ale v pohode, mladý Lancaster, ktorému už vtedy nechýbala charizma i škaredá Stanwycková v roli samoľúbej, ctižiadostivej a otravnej paničky. Celkovo nie zlé, ale začiatok sľuboval oveľa väčšie terno, než to, čo sa dostavilo.

Vysoko v horách (1941)

Bogart v tradičnej roli drsného chlapíka a moderne pôsobiaci príbeh o zločincovi a jeho krátkom pobyte na slobode. Film má slušné tempo, preto dobre odsýpa. Amerika má v nadŕžaní zlončicom slabosť a teraz vidno, že aj tradíciu. Zaujímavé a z dnešného pohľadu komické, ako bolo v tých rokoch nepísané pravidlo, že chlap v rokoch vykráda kasy, vie si dupnúť, má vo filme hlavné role a mladí sú len bojkovia a filmoví štatisti. To platí aj o vtedy mladučkom Cornelovi Wildovi a jeho menšej vedľajšej roli.

Plynové lampy (1944)

Klasický mysteriózny filmík, ktorý stavia na atmosfére a trochu aj na napätí. Hlavne teda v závere. Od trileru to má ale trochu ďaleko. Atmosféra viktoriánskeho Londýna je výborne zvládnutá, rovnako ako mne doteraz neznámy Boyer, na ktorom síce nestojí celý film, ale dáva mu kvalitnú nadstavbu. Jeho presvedčovacie metódy a poskakovanie do kontrastných emócii je skvelo zvládnuté. A ešte k tomu jeho nepríliš dobrá angličtina - až tu sa dozvedám, že je to rodený Francúz. Bergmanová rolu pološialenej, ale krásnej mladej ženy zváda, takže celková spokojnosť.

Jezdci noci (1940)

Duo Raft a Bogart je dobrá dvojka. Práca tirákov je v podstate tiež dobre vykreslená - aj keď na môj vkus príliš chlapáckych a sarkastických rečí, všetko vyrovnávané komickými postavami. Dobrý rozjazd prechádza postupne ale do nudnejšej a viac idylickej strednej pasáže, v ktorej sa okrem vraždy v podstate nič závažné ani dramatické nedeje. Kompenzuje ho záver a súdna dráma - aj keď aj jej vyústenie by som si vedel predstaviť inak, než iba prepnutím nervov jediného svedka a tým pádom vyriešenie súdnej kauzy. V úplnom závere dostáva divák extrahappyend, v ktorom opäť dáva o sebe vedieť viac nadľahčená než dramatická stránka tohoto filmu. Film celkovo fajn, ale cítiť z neho nevyužitý potenciál viacerých dejových liniek.

Cizinec (1946)

Rozhodne zaujímavý námet - hľadaný nacista v malom mestečku ukazujúci svoju druhú tvár, akurát nie na dlho. Precízne spracovanie, pôsobivá atmosféra, fajnová dynamická kamera a početné prvky napätia. Herecké výkony sú trochu nevyrovnané - Robinsona mám radšej v záporných roliach, tu však ako dotieravý a inteligentný vyšetrovať v pohode obstál, zato Welles trochu prehráva. Charizmu má tento herec na rozdávanie, akurát na maskujúceho nacistu tam bolo z jeho strany až príliš veľa otvorených emócií, príliš to s ním hralo. Chýbala chladnokrvnosť a pokračovanie v dovtedajšom maskovaní. Inak však zdarilé a so slušným tempom, pri ktorom nuda vonkoncom nehrozí.

Hvězdná brána - Na rozcestí (2000) (epizoda)

Tealc sa nám utrhol z reťaze, zabudol na svoju ženu, syna a strmhlav sa vydáva vlastnou cestou nevidiac, že je zaslepený túžbou. Zaujímavá je zápletka o goauldovi-špiónovi i sexy Tokra - Vanessa Angel.

Man Hunt (1941)

Celý čas som si musel pripomínať, že to nie je povojnový film a že teda niektoré veci ohľadom nacistov nie sú celkom dotiahnuté, a že film je síce natočený počas vojny, ale samotný príbeh sa odohráva ešte pred jej vypuknutím. Inak, sa jedná o celkom sympatickú špionážnu drámu so sympatickými postavami, aj keď by som si vedel predstaviť menej nadľahčenú, zato viac ťaživú atmosféru a s väčším množstvom trilerových scén. Napríklad takých, ako je tá v metre. Aj z takých záporákov, ako je napr. Sanders, išlo vytrieskať viac.

Undercurrent (1946)

Dobré obsadenie, občas fungujúca atmosféra a nie nezaujímavý námet na mysterióznu drámu. Ale od trileru to malo ďaleko, keď si odmyslím záverečných 10 minút, tak vôbec. Premrštená stopáž má na svedomí zbytočne dlhé úvodné predstavovanie postáv a ich vzťahov a to podstatné sa začne diať až niekde ku koncu. Tajomný opar na celým dejom je v poriadku, občas sa podarili aj atmosferické okamihy, ale aj keď príbeh napriek značnej rozvláčnosti celkom nenudí, očakával by som od neho viac, hlavne na napínavosti a vierohodnejšej dovysvetlenosti.

Hvězdná brána - Druhá strana (2000) (epizoda)

Ďalšia z rady epizód, v ktorom sú potomkovia ľudí na technologicky vyspelejšej úrovni. A opäť sa jedná o znamenitú epizódu. Miešajú sa do nej aj nacistické prvky a morálne hodnoty. V jednej z postáv sa objavil aj charizmatický Auberjonois, známy zo serálu Star trek DS9 ako meňavec Odo.

Cry Wolf (1947)

Flynn je známy skôr v postavách dobrodružných či dôstojníckych romantikov, ale tu celkom prekvapil v svojskej a tajomnej postave, ktorá si vie poriadne dupnúť, a to aj voči ženám. Aj preto hrá nepohľadná Stanwycková iba druhé husle a divák jej postave praje iba to, aby jej už konečne niekto klepol po zvedavých a trúfalých prstíkoch. Mysteriózna príbeh pomaly odkrýva svoje tajomstvá, asi presne tak, ako divák očakáva. Preto vyvrcholenie asi nikoho neprekvapí, a to ešte žmúrim očko pri logicky vyvrátiteľných záverečných vysvetleniach. Ale mysteriózna atmosféra obohatená o nemálo trilerových prvkov je vzhľadom na 40. roky veľmi slušná.