Splašený vlak (1985)

Nie je to zlý film, taký mix dobrodružnosti a trileru. Má síce pomalý rozjazd, ale s preradením na "dobrodružnú" koľaj naberá na obrátkach a graduje až do zrážky s ľudskostou (myslené v tom najnegatívnejšom zmysle). Voight nie je žiadny sympaťák (hodí sa skôr na záporné role), ale je to rodený herec. Robertsova kariéra ešte len začínala. Veľmi slušné.

Čtyři mouchy na šedém sametu (1971)

Vidieť komediálneho hromotĺka Buda Spencera i mladého Dempseyho (bez Makepeacovej) v talianskom trileri je nečakané, na kvalitu samotného filmu to však nemá väčší vplyv. Zápletka vyzerá na prvý pohľad v pohode, aj keď neoriginálne, jej príbehové prevedenia však pri bližšom pohľade zlyháva hlavne po stránke logiky. Prvok v podobe posledného záberu oka mrtvého človeka je totálne za hranicou. Chýba atmosféra, záver je spackaný a ani spätne príbeh neobstojí.

Shadow of the Hawk (1976)

Crossover hororu, indiánskych mýtov a kliatieb a dobrodružného žánru. Trochu divoký mix, ale v podstate nie zle spracovaný, so sympatickými postavami, v lone krásnej prírody a s originálnym príbehom. Ocenil by som súboje so zvieratami, hlavne s tým baribalom, ktoré aj po rokoch vyzerajú fajn a aj mnohé novšie filmy by si mohli brať príklad. Mladý Jan-Michael Vincent v podaní hlavného hrdinu tiež ušiel. Na druhej strane, vynechal by som niektoré typické dobrodružné klišé (napr. dramatický prechod lanového mostu), chýbala tiež silnejšia atmosféra a postavám rozvinutejší charakter, ale nuda rozhodne nehrozila a hlavne v závere sa dostavilo aj napätie.

Kanibalové 2 (1978)

Typický zástupca kanibalských filmov, ktoré patria do brakového trilového subžánru. Ale oproti takým Kanibalom z roku 1980 má v niečo navrch. Možno aj obsadením, Stacy Keacha by som v takomto druhu filmu určite nečakal, a možno ani bondgirl Ursulu (von der Leyenovú), tak či tak tam iba kvôli jednej vyzliekacej scéne a veľa toho neponúkla. Brutalita a gore scény sa objavia až v závere, teda keď nepočítam rozrezanie leguána ešte za živa. Príbeh obsahuje viacero nelogizmov (súboje, oštepy, gore,...) a divných chovaní postáv a to podkopáva aj akú-takú atmosféru. Nedotiahnutý záver iba podtrháva kvalitu scenára a vôbec celého snímku.

Utrpení Panny orleánské (1928)

Milé prekvapenie. Nečakal som, že nemý snímok bude tak atmosférický a pôsobivý. A to napriek tomu, že je kulisovo a kostýmovo minimalistický. Síce hrá na city divákov, keďže Jana neustále roní slzy a jej oponenti na ňu pozerajú neustále zvrchu, ale nahrádza to pôsobivou chorálnou hudbou a tiež niekoľkými dobrými nápadmi a symbolikou (kríž, vtáci, poľná tráva). Vyzdvihujem aj umiernené dialógy, kde asi pomohlo to, že pochádzajú so súdobých spisov o Janinom procese. Akurát v závere som očakával veľkolepejšie alebo silnejšie divadlo.

Poslední kanibalové (1977)

Doba, keď boli v Taliansku "in" kanibalské filmy bola síce krátka, ale zato intenzívna. Ani tento film sa nevymyká od ostatných, aj keď patrí do skupiny tých lepších. Napriek tomu je jasne povrchný, s explicitným zámerom priniesť brutalitu a iba šokovať. Také rozrezanie krokodýla je iba pre silnejšie žalúdky, horšie ale je, že sa tak deje ešte za živa. Nechýba ani boj s gumeným krokodýlom, nemilosrdná džungla so svojimi divokými zvieratami (hady, mravce) či príprava ľudského tela na paprike a s babánovými listami - delikatesa. Nelogický je viacmenej iba záver, keď kanibali nechávajú dvojicu belochov utiecť až k lietadlu. Poteší celkom pekná domorodkyňa Me Me Lai, ktorá sa producíruje nahá.

Bouře nad Asií (1928)

Ďalší z rady revolucionistickou ideológiou silne ovplyvnených sovietskych nemých filmov s pseudohistorickou zápletkou. Ku cti jej slúži aspoň to, že jeho dej je na danú dobu dostatočne akčný, hlavný hrdina (žltokožec) celkom sympaťák a kvalita spracovania tiež slušná. Zaujme aj pár nápadov, napr. stúpajúca para v pozadí hercov na vyjadrenie atmosféry. Väčšinu času však sledujeme akože poctivú prácu "imperialistických psov" v boji na ovládanie národov. Neboli by to červení, aby im v tom nezabránili. Odkaz filmu je na zvracanie, ale bohužiaľ doba bola, aká bola. Prekusnúť treba aj mnoho scén s mongólsko-budhistickými zvykmi.

Space: 1999 - The Seance Spectre (1977) (epizoda)

Akčne poňatá epizóda spojená so sabotujúcou časťou posádky. Prvotný laxný prístup veliteľstva základne má neskôr svoje nemilé následky.

Battlestar Galactica - Velkolepí válečníci (1978) (epizoda)

Slabšia epizóda odohrávajúca sa väčšinou na planéte, ktorá opäť pripomína westernové prostredie. "Bonus" tvoria tvory mixnuté prasatami. Keďže riešenie problému s tvormi je laxné a v závere dokonca trápne, najlepšie momenty tvorí humor spojený s veliteľom Galacticy a jeho problémy s nažhavenou staršou dámou.

Než nastane tma (1970)

Slušný triler (v žiadnom prípade nie horor), ktorý diváka necháva v neistote na veľmi dlhý čas a ktorý príjemne odsýpa. Hlavne odhalovanie záhady pekne postupne dávkuje a napätie tak pomaličky graduje. Nechýbajú ani typické trilerové prvky, ktoré určovali vtedajšie trilery ako napríklad prenasledovanie obete, jednoduché zvraty a ľakačky (vlastne bola iba jedna) či mysterióznosť. Práve ony nechavajú zabudnúť na to, že film už má dosť krížikov na chrbáte a preto treba občas prižmúriť očko.