Thór – Legendy z Valhally (2011)

Celkom príjemný komedionálny animák, ktorý iba sčasti líže severskú mytológiu. Inak si ju upravuje do svojej podoby - do komedionálnej podoby. Animácia nie síce špičková, miestami sú postavičky nevkusné, ale cieľ - teda vtipnosť karikaturovaných postáv - spĺňa. Má to viac ako len pár dobrých fórov a príbeh je postavený hlavne na akcii, dobrodružne a humore. Dosť sa podobá dánskym alebo nórskym animákom. Celkovo spokojnosť.

Vzpomínky na lásku (2004)

Celkom vydarené spracovanie o tom, čo prinesie prvok Alzheimerovej nemoci do života mladého zamilovaného páru. Nie je to však moja šálka čaju, skôr typický romantický film pre nežnejšie pohlavie, navyše hrozne uťahaný (hoc dávno viem, že si nemám vyberať director's cut...mea culpa). Apropos, zobral by som strojček a tomu chlapovi by som ostrihal vlasy, ktoré mu prerastajú cez oči...nedalo sa naňho pozerať.

Poslední pokušení Krista (1988)

Atypický (fiktívny) biblický príbeh, v ktorom treba trochu času, aby sa v ňom divák trochu zorientoval. Mená ako Scorsese a Dafoe sú lákadlom, ktoré splnia to, čo sľubujú. Akurát zbytočne naťahovaná stopáž a chudobnejšie až 'sparťanské' kulisy a kostýmy sú to, čo by som vytkol tomuto, povedzme že experimentálnemu, snímku.

Evangelium sv. Matouše (1964)

Málokedy sa vidí, že by silné posolstvo bolo v otrasnom hábite. Veľakrát je to skôr naopak - vizuálny klenot tvorí prázdny obsah. Bohužiaľ v tomto filme sa šetrilo na všetkom, na interiéri, na kulisách, na kostýmoch - a to už čo je povedať. Hlavne v prvej polke viacero nudných, dlho naťahovaných scén. Neviem, koľko postáv tvorili herci, ale veľa ich nebude. Tupé pohľady bizardných človiečikov prezrádzajúce prázno v hlave a nabifľované monotónne monológy nech sú jasným dôkazom. Pasoliniho príbeh sa ale snaží o verné, priam doslovné vyobrazenie Nového zákona. A nepopieram, skrýva silné - sic surové - posolstvo.

Jak změřit svět (2012)

V žiadnom prípade sa nejedná o veľkolepý film, ako sa nám to distribútor snaží narozprávať. Pár scén v džungli nerobí z tohoto inak priemerného filmu vizuálnu velkoleposť. Pokojne by sa mohlo jednať o televízny snímok, pokojne aj čiste štúdiový. Pozadie je v tomto prípade nepodstatné. Jediní podstatní sú dvaja hl. predstavitelia, ktorých bohužiaľ vo filme silne karikaturovali a toto je výsledok. Obidvaja páni boli pre vedu - pre historickú vedu - neopomenuteľní a ich prínos bol veľký. Ich práca bola zaujímavá, škoda, že sa z nej do filmu dostalo iba poskromne a nie s plnou vážnosťou, ktorú by si právom zasluhovali. Nemôžem si pomôcť, ale nemecké filmy opäť dokazujú, že nevedia verne preniesť život v predchádzajúcich storočiach na obrazovky - všetko je také uhľadené, akoby to to vyšlo práve z výrobného pásu; dialógy sú divné, predbiehajúce dobu. Len kvôli téme nejdem o hviezdu nižšie.

EXODUS: Bohové a králové (2014)

Trochu rozporuplný film. Na jednej strane sa do polky filmu divák sám seba pýta - je to biblický príbeh? nie je to biblický príbeh? je Mojžíš prorok alebo generál? zhoda s originálnym námetom je čisto iba náhodná? alebo sa ho autori snažia pridržiavať? prekvapí ma scenárista aj (opäť, znova, zasa, tiež,...) pri nasledujúcej scéne? bude v tejto scéne konzervatívny tak, aby v tom divák našiel spoločné pojítka? Na druhej strane sa na to veľmi dobre pozerá, nielen veľkolepé a epické scény, ale napr. aj taká krokodília večera na Níle za svitu Luny. Bale sa však na Mojžiša nehodí.

Umučení Krista (2004)

Silný film. Osobitý v krutosti, audiovizuálne nádherný, obsadením a spracovaním priam dokonalý. "Kto má oči, nech vidí. Kto má uši, nech počuje."

Desatero přikázání (2006) (TV film)

Samozrejme, že tento televízny film nemá na svojich starších kino-bratov, ale čakal som, že aspoň svojho staršieho televízneho brata dobehne/predbehne. Nestalo sa. Zlyháva hlavne v psychológii postáv, ktorú nemá dostatočne prepracovanú, čo je vzhľadom na dosť dlhú stopáž trochu divné. Inak sa celkom verne drží predlohy, dokonca aj efekty a hercov možno pochváliť. Privítal by som aj viac známejších tvári, ako napr. Šerif, hm....teda Sharif. Škoda, že aspoň ten nedostal viac priestoru. Dokonca práve pri ňom sa vyskytne aj jediná humorná scéna. Celkovo ale film splní svoj účel, je to poctivé televízne spracovanie.

Noe (2014)

Epický fantazijný veľkofilm, ktorý sa snaží v niektorých bodoch kopírovať biblický príbeh o Noemovi. Snaží sa o to veľkolepo, audiovizuálne veľmi stimulujúco s dôrazom na dnes tak moderné klišé prvky o hlbšom význame vecí a ezoterike. Páčili sa mi však niektoré psychodramatické scény, ktoré Crowe ovláda dokonale. Niektoré ostatné prvky, ktoré tam nemali čo hľadať (padlí anjeli, praotec-bylinkár, neplodná šereda Watson, Kainovo semeno na palube Archy ako nepriateľský prvok, ktorý mal byť aj v závere filmu), trebalo bohužiaľ tiež prehltnúť. Ok, beriem; len nech niekto nepríde s Dvojkou.

Univerzální voják (1992)

Duo hviezdnych akčných hercov 80. a 90. rokov spolu, dokonca proti sebe...kto by chcel od akčňáku viac? Poriadnu porciu akcie a súbojov? Má ju mať. Nenáročnú zápletku a bombastické scény plné efektov a výbuchov? Má ju mať. Kvalitných záporákov? Síce iba jeden, ale v podstate postačí. Nejakej tej erotiky alebo aspoň sympatickú hl. hrdinku? Tak týchto sa nedočká. Nejaký ten humor? Aj toho sa tu trocha nájde. Emmerich ako vyšitý.