Jasnozřivá (1994)

Priznám sa, očakával som oveľa viac. Morová epidémia a osamotené dieťa uprostred pustej a nemilosrdnej krajiny. Viacmenej nevyužitý potenciál, kde väčšie pozitívum vidím iba v krásnej severskej prírodnej scenérii s využitím ľadovcov. Ani s historickou dobou 12. storočia sa tvorcovia nijako nevyhrali - osamelé domčeky a chudobne oblečení dedinskí ľudia je menej ako štandart. Dievča sprvu neustále huláka, aby následne (nevysvetlené z akého dôvodu) na istý čas prestalo rozprávať. Neustále vidí svoje nedávne spomienky a prežíva cestu vo svojom detskom svete, to však diváka viacmenej iba nudí. Tým netvrdím, že dievčatko hralo zle, alebo že by bolo zle obsadené. Jednoducho som čakal oveľa viac.

Jutský princ (1994)

Civilnejšia verzia Hamleta, pardón Amleta, kde odpadajú Shakespearove veršovačky a divadelný prednes, čo mne vyhovovalo. Začiatok príjemne nabudí aj svojím surovejším stvárnením, aj tým, že sa ide od začiatku na vec, ale v priebehu filmu príbeh akosi vyprcháva. Prvok pomsty si pýtal vyšpičkovanie. Škoda, že vizuál pôsobí skôr televízne a napriek zaujímavému obsadeniu ani herecké výkony neboli z kategórie tých lepších, možno s výnimkou Byrneho. Helen Mirrenová sa ani v 49-rokoch nehanbila za svoje telo a ukáže sa hore bez - stále to bola kosť. Zato Kate Beckinsalová bola ako tínedžerka dosť nezaujímavá. Celkovo slušná historická dráma, ale miestami nedotiahnutá. S väčším rozpočtom by to mohlo byť o niečom inom.

Diamanty (1969)

Slušný mierne akčný eurotriler, ktorý má zaujímavý príbeh a tiež zaujímavé zasadenie do amerického Juhozápadu. Bitka o diamanty, neustále špekulovanie a drsné postavy, ktoré nikomu inému neveria. Nie všetko je vierohodné, nestačí totiž použiť púšť, americké autá a zbrane a čakať, že to bude vyzerať ako "amerika", už len z dôvodu typických eurohereckých ksichtov a dialógov. Bývalá tanečnica ovládajúca pušku či drsnú komunikáciu je tiež trochu cez. Nesadol mi ani záver. Ale film rozhodne nenudí a ukáže aj pár drsnejších scén.

La morte non ha sesso (1968)

Film drží nad vodou predovšetkým skvelý Mills v hlavnej úlohe. Jeho postava však viac ako na vyšetrovanie prípadu myslí na osobné problémy s nevernou manželkou. Až sa mu divím, keď vidím po jeho boku iba pehatú babu s hrdzavými vlasmi. Miluje ju a zároveň nenávidí tak, že ju nechá odrovnať hľadaným vrahom, čo vyznieva dosť nevierohodne. Situácia sa zamotáva a z priemernej kriminálky sa aspoň v závere stáva trilerové divadlo. Celkovo neurazí.

Una sull'altra (1969)

Väčšinou nudný triler, ktorý naberá na obrátkach až po uväznení hlavnej postavy. Navyše obsahuje logické chyby, z ktorých najväčšia je tá, že si manžel nepozná vlastnú manželku (len s inou parochňou a inými šošovkami), ani keď sa s ňou vyspí. To je taká absurdnosť, až to bolí. Trochu umiernenej nahoty a bohužiaľ fádne, nezaujímavé postavy. Napriek tomu jeden z lepších kúskov známeho brakového režíséra Fulciho, aj vďaka lepšiacemu sa záveru a zasadeniu do amerického prostredia.

Derviš a smrt (1974)

Zaujímavé historické i exteriérové zasadenie, hradby v meste, mosty, vyvýšeniny, kamenné múry. Taká exotika vrámci Európy. Chvíľu trvalo, kým som sa v tituloch a menách zorientoval, predsalen oslovenia derviš, mufti, kádí a ďalšie našincovi veľa hovoriť nebudú. Po počiatočnej predstavovačke sa ale príbeh rozbieha a sleduje zaujímavú hru osudu, ktorá zo služobníka robí vrchnosť. Kolo osudu sa však točí ďalej. Na môj vkus zbytočne často a schématicky retrospektívne, pýtalo si to väčšiu výpravu a nejakú tú akciu, ale napriek tomu a aj vďaka zaujímavému (moslimskému) filozofovaniu a intrigám dobre sledovateľné.

Večera na chutore bliz Dikaňki (1961)

Trochu zvláštna rozprávka z vidieckeho prostredia, v ktorom sa vyskytujú fantazijné bytosti (čert) i tie reálne (cárovna Katarína). Taký rôznorodý guláš to je. Atypickou postavou je matka (v noci akási bosorka) hlavného hrdinu Kozákov, ktorá je stará rajda obšťastňujúca snáď polovicu dediny. Milljar mi v roli čerta s prasacím ňufákom tentoraz príliš nesadol a početne sa vyskytujúci humor zafungoval iba občas. Rozprávka však napriek tomu a aj vďaka kratšej stopáži nenudí.

Aladinova lampa (1966)

Orientálna rozprávka na iný spôsob. Krásne južanské scenérie - snehobiele domy a modrá obloha, ale aj porcia vtipu a odľahčenosti. Jednu z postáv hrá opäť aj koza. Vcelku príjemné. Najväčšiu výtku vidím v tom, že pôvodny príbeh z Rozprávok tisíc a jednej noci je takmer celý zmenený. Po čase sa ale dá na neho zvyknúť. Druhou výtkou je rozmaznaná 16-ročná sultánova princezná, ktorú by som najradšej prehol cez koleno a vysekal jej 5 a 20 na holý zadok.

Závěť doktora Mabuse (1933)

Na medzivojnovú éru solídne krimi so zaujímavou mysterióznou atmosférou, v ktorom Lang ukazuje svoju kvalitnú réžisérsku prácu. Vlastne ide o jeho druhý zvukový film. Väčšinou má slušné tempo, dokonca v závere aj akciu. Dôjde aj na 'westernovú' prestrelku. Akurát, že film je príliš dlhý a ukecaný. Teraz už tak neosloví, roky času nezastavíš, ale vo svojej dobe musel budiť oprávnenú pozornosť.

Straszydla (1984)

Animák o strašidlách a ich hrade na taký modernejší spôsob. Občas nudí, občas pobaví: "Ak v tom hrade nestraší, otáčame autobus." Jednoduchá animácia, pripomínajúca viac o 20-30 rokov staršie snímky, a jednoduchý príbeh, ktorý síce príliš nezaujme, ale ani neurazí. Taký všedný priemer.

Časové pásmo bylo změněno