Den trifidů (2009) (TV film)

Kniha Johna Wyndhama je opravdu skvělá(vřele doporučuji) a patří určitě do zlatého fondu sci-fi.Tohle televizní zpracování se do zlatého fondu asi nedostane a jeho"koukatelnost"záleží na několika faktorech.Předně jde o velmi volné zpracování knihy a tudíž,kdo jí četl,moc nadšen nebude,proto doporučuji knihu přečíst až po shlédnutí,nebo na ní na chvíli zapomenout(což je opravdu těžké).Osobně si myslím,že filmy podle předlohy,se mají,aspoň v hrubých rysech předlohy držet a respektovat jí.Dále jde o dvoudílný televizní film,který je místy dost(zbytečně,ale pochopitelně)natahovaný.A je taky nutné si uvědomit,že jde o televizní zpracování a tomu odpovídá i vizuální stránka(slušná,ale na televizní úrovni-nic bombastického a extra výpravného).Na druhou stranu je atmosféra poměrně temná,ponurá a správně postapokalyptická.Herci se taky snaží a zejména trio Cox,Richardson a Priestley(který mě opravdu příjemně překvapil)působí živě a uvěřitelně.Trifidi jsou udělaní velmi slušně,jen mi trochu vadilo lovení lidí šlahouny,což mají být zřejmě kořeny,které mají mít rostliny ovšem v zemi,což tvůrcům asi uniklo.Chápu,že tak chtěli zvýšit strach a napětí z pohybu trifidů,ale na mě to působilo divně a místy směšně.Takže kolem a kolem vzato-pokud na chvíli zapomenu na knihu,přivřu obě oči a uvědomím si,že jde o televizní film-vidím to na slabších 60%.Pokud oči otevřu a připomenu si knihu,bude to slabých 40% a jen tak tak.Každý si může vybrat.P.S.Anglický seriál (šestidílný)z roku 1981 se knihy držel mnohem víc,není tak vizuálně na výši,ale celková atmosféra ii vyznění je určitě lepší i když do kvality a geniality knihy má také daleko.

Zbytečná krutost (2009)

Remake debutu bratří Coenů v Zhangových rukách,aneb jak tohle téma vidíme na východě.No,film je vlastně takovou komediální taškařicí,místy až fraškou,dokud nezačne zabíjení,pak se z něho stává husté drama,kde opravdu nic neprobíhá podle plánu.Styl vyprávění je opravdu zajímavý a zejména obrazové pojetí si zaslouží komentář-většina obrazů ve filmu působí nadmíru nadneseně,nerealisticky a místy až fantasmagoricky,což je samozřejmě schválně kvůli celkovému vyznění filmu.Tomu také pomáhájí pasáže"bez mluvení",jen se zvuky,kde se ukazuje režisérův cit pro atmosféru.Celkové pojetí mi ale přišlo příliš bizarní(což může být pro někoho klad)a herci velmi křečovití,takže humor na ,mě působil místy dost trapně a kazilo mi to celkový dojem.Taky se film poměrně dlouho rozjíždí a přestože není nijak dlouhý,tak by první půlhodina snesla ještě setkání s nůžkami střihače.Takže celkový dojem na mě chvílemi působil,jako distribuční název filmu-totiž,že je zbytečný a opravdu krutý.Naštěstí druhá polovina film trochu zachraňuje,vizuální stránka filmu je opravdu oku lahodící,protože obraz tady s divákem opravdu hodně rozmlouvá.Napětí se u mě ale nijak zvlášť nekonalo a zvraty také vyšuměly do prázdna.Nakonec ,po čínské meditaci,dávám stylových 50%,hlavně za obrazovou stylizaci filmu a způsob vyprávění.

Voda pro slony (2011)

Režisér"Já,legenda"a"Constantine"nám servíruje romantické drama z období hospodářské krize a prostředí cirkusu.Cirkus je pro většinu diváků velmi atraktivní prostředí a tady je to jeden z hlavních tahounů filmu.K tomu je tu opravdu dokonalá kamera,zvuk a střih,o výpravě ani nemluvě-je opravdu skvělá.Velká škoda,že scénář je trochu(místy více)odfláklý a režisér se taky s vyprávěním příběhu a vykreslením postav nijak zvlášť nevytáhl.O atmosféře ani nemluvě.První polovina filmu šlape opravdu slušně,zejména díky prosředí a díky hercům(trio Witherspoon-Waltz-Pattinson sem opravdu skvěle zapadá a hodně zachraňují).V druhé polovině se filmu zvolní tempo vyprávění a vypadá to,že scénarista nevěděl jak dál a to ani s příběhem,ani s postavami.Chemie mezi Robertem a Reese se kamsi vytratí(začátek vypadal věru slibně) a příběh stagnuje a neví kudy kam.Je to vlastně takový mix"Titanicu"a"Vzpomínek na Afriku",jako vystřižený ze staré školy.Škoda,že scénárista se více nesnažil a nebyl trochu nápaditější,tenhle film mohl dopadnout mnohem líp.Zase to ale nedopadlo tak špatně,protože druhou půlku zvedá opravdu skvělý záporák,jedna talentovaná slonice a velmi slušné finále.Ano,mohl to být velký příběh a je škoda,že není,protože našlápnuto na to měl.Někdo bude určitě zklamán,že se tu vlastně"skoro"nic neděje a na filmu není nic zvláštního.Na mě film působil příjemně a zajímavě,zejména díky cirkusovému prostředí a odvěkému tématu vztah člověk-zvíře.Třicátá léta jsou z filmu také příjemně cítit a myslím,že celkově vzato je to slušná rodinná a romantická podívaná.Takže u mě je to příjemně sloních 70% a jdu se mrknout,kdy k nám dorazí nějaký cirkus.

Tetro (2009)

Každý film Coppoly je už od "Kmotra"velmi očekáván.To je samo o sobě slušný tlak,ale myslím,že ve svém věku už je to Coppolovy jedno a může si točit co chce."Tetro"je další z řady neobyčejně-obyčejných počinů o cestě za hledáním minulosti a svého já.Film je zejména po technické stránce velmi precizní.Je dokonale a přesně nasvícen a každá scéna má svou hranici a smysl.Stylem vyprávění občas připomíná divadlo.Režisér při vyprávění mění barevné podání-od úplně barevného filmu až po úplně černobílý(mezitím je celá škála filtrů a tónů)a také formát samotného filmu.Vše má svůj smysl a řád.Vyznění samotného příběhu už pro mě bylo slabší-chvílemi jede silně dopředu,chvílemi přešlapuje na místě a chvílemi se úplně ztrácí.Režisér měl zřejmě velké"úmělecké"ambice,které(alespoň u mě)zůstaly nenaplněny.Po polovině filmu se vyprávění místy promění v celkem slušný chaos,kde děj prchá všemi směry,ale vlastně neví kudy kam."Tetro"je vlastně realistické drama s groteskou uvnitř sebe,jehož inspirace je všude,kam se podíváme-od černobílého filmu,přes klasiky 40,50 a 60-tých let,až po neorealismus,jako takový.Závěrečná pointa film spíše ještě kazí a taky bych film trochu zkrátil,protože některé scény jsou zbytečně dlouhé a roztahané.Je vidět,že Coppola pořád umí,ale přijmutí tohohle filmu asi nijak zvlášť příznivé u většiny nebude.Záleží na vnímání jednotlivce,stavu mysli a emotivním citění světa kolem sebe.Pro mě tam bylo pár velmi dobrých scén-zejména v první polovině,ale celkově dávám po chvilce přemýšlení lehkých 55% a jdu si prohlížet staré černobíle fotky.

Čertova nevěsta (2011)

Další přírůstek do mlýna Troškových pohádek,s kterým jsem byl po filmařské stránce velmi spokojen.Výprava,kamera,kostýmy a hudba jsou opravdu na vysoke úrovni a důstojně reprezentují pohádkový žánr.Z herců bych vyzdvihl skvělého Františka Němce,Báru Munzarovou a Davida Suchařípu.Malinko jsem měl problém se Sabinou Laurinovou,která potřebuje pro role královen trošku dozrát a chovala se spíše jako rozmazlená princezna.Opět tu nacházíme oblíbené Troškovy pohádkové artefakty-potrhlý čert,který obstarává většinu humoru(a chvílemi mě štval),mlýn a plnění úkolů(tím je režisér asi posedlý).Na velmi vysoké úrovni jsou triky,,které ukazují,že UPP je vyspělá společnost,srovnatelná téměř s jakoukoliv jinou na světě.Trošku pomaleji se pohádka na začátku rozjíždí,ale to není na škodu,protože divák má stále na co se dívat.Spíše bych vytkl,místy pro pohádku nevhodnou,dvojsmyslnou mluvu(řečí o ptácích je tu opravdu hodně) a vtipy,které sem opravdu nepatří.Trošičku víc také chtělo zapracovat na scénáři a oživit ho více humorem,kterého tu opravdu moc není.Jinak ale nemám vážnější připomínky a chci říct,že ačkoliv je tu zástup Troškových kritiků a všichni přesně ví,jak se to má dělat,nikdo není ochoten(a schopen?)vůbec nějakou pohádku natočit.Vím,zlatých kusů z posledních dvou desetiletí("Anděl páně","Peklo s princeznou")to nedosahuje,ale ty zlaté kusy člověk spočítá na prstech jedné ruky,takže když to srovnám,je tahle pohádka velmi slušná rodinná podívaná,s kterou bude většina spokojena,těch menších naprostá většina.Já tentokrát dávám čertovských 70% a jdu se v okolí mrknout po nějakém opuštěném mlýně.

Kazatel (2011)

Postkatastrofická akční sci-fi,střižená westernem,u které je vidět,že režisér Stewart("Legie")se nezapře a tentokrát nám naservíroval film podle korejského comicsu.Postapokalyptická vize je zpracována velmi zajímavě a vizuální stránka filmu je poměrně slušná a opravdu depresivní.Akční scény jsou dobré,je ale vidět jak režisér hodně opisoval("Matrix","Blade","Van Helsing"atd.) a místy jim chybí jakási větší propracovanost(pár výborných scén se ale najde).Konec byl trochu rychlejší,než jsem čekal,ale to je dané stopáží filmu,která není přepálená a činí 87 minut i se závěrečnými titulky,takže přijde opravdu rychle.Paul Bettany a Maggie Q své role zvládají poměrně dobře a je vidět,jak se snaží a sami film několikrát zachraňují.Karl Urban je patřičně démonický,žel nemá moc prostoru.Ostatní tvoří pouze křoví(i když slušné).Hudba je tady opravdu na vysoké úrovni a v několika místech filmu hodně pomáhá.Trochu bych pokáral střihače,který byl asi placen od počtu střihů a občas to přehání a film na některých místech působí chaoticky.Velmi chabá je taky základní linie filmu a scénář,který neoplývá žadným nápadem a je sotva průměrný,což je největší slabina filmu a je to škoda(myslím ale,že to byl od tvůrců záměr).Tím se totiž film zařadil mezi typická béčka.Taky je na něm vidět,že opravdu dlouho přicházel na svět a vystřídalo se na něm hodně jmen.Kdo ale nehledá žádné poselství a hluboké myšlenky-užije si to.Já jsem nic zvláštního nečekal a nijak zklamán jsem nebyl.S hodnocením jsem trochu váhal a nakonec dávám postapokalyptických 60%(postkatastrofické filmy mám rád,žel bohu se jich v posledních letech točí opravdu málo,tak mu možná malinko(zaslouženě)nadržuji)a jsem zvědav na pokračování.P:S.Příznivci akčních žánrovek si určitě nějaké procento připočtou.

Sanctum (2011)

Dobrodružné"survival"drama se vším,co k tomu patří.Jeskyňáři a potápěči budou určitě nadšeni a ten zbytek se bude divit,co Ty lidi k tomu vlastně vede.Někdo je bude obdivovat a někdo kroutit hlavou.U mě je to někde mezi-chvílemi je obdivuji a chvílemi kroutím hlavou.Osobně by mě nikdo do žádné takové jeskyně nedostal ani za Oscara(no...i když za Oscara....musím si to rozmyslet....).Jinak film je zcela podřízen žánru a žádné překvapení se nekoná-scénář velmi jednoduchý a lehce předvídatelný,herci jsou průměrní a někteří ani to ne(no v té vodě a jeskyni se jim vlastně ani nedivím...).Ovšem vizuální stránka filmu a zpracování je skutečná pastva pro oči(tohle je zjevně Cameronova zásluha),včetně nádherných záběrů krajiny a podvodních scén(kameraman odvedl skutečně skvělou práci).Vynikající je také hudba-skvěle mapuje děj,má patřičnou gradaci a významně příspívá k celkovému zážitku.V klidnějších pasážích(kterých opravdu moc není)film připomíná dokument National Geographic a divák se skutečně kochá krásnými záběry podzemního a podvodního světa.Kdo čekal tohle -zklamán nebude,kdo čekal nějaký horor(i když pro mě to horor je...),bude prskat a spílat.Takže kolem a kolem vzato si tenhle film na nic nehraje a je opravdu takový,jaký jsem čekal,že bude.Ještě bych tady chtěl pochválit 3D formát(opět Cameronova práce),který je tady opravdu brilantní a skvěle jsem si ho užil.Takže když to shrnu,tihle jeskyňáři to mají u mě za podvodních 65% a po žádné volné jeskyni okolo se rozhlížet v žádném případě nehodlám.

Mr. Nice (2010)

Život Howarda Markse byl jistě zajímavý.Tenhle film se o to také snaží,ale úplně se mu to nedaří.Svým způsobem je to životopisné komediální drama,kde první půlka je utahaná a v druhé se rozjede celkem zajímavý mix dramatických a humorných okamžiků.Pořád si ale myslím,že materiál je tak na hodinový dokument do televize(a velmi slušný) a nikoliv dvouhodinový film pro kina.Taky mi to připadá,jako když scénarista propojil pár scének jen aby to vydalo na film.David Thewlis to naštěstí trochu zachraňuje a díky němu má divák aspoň trochu pocit,že sleduje film o obchodu z drogami a ne nějaký"nezávislý,zhulený film"pro skalní příznivce.Je tu možné najít podobnost s jinými filmy("Obchodník se smrtí",nebo třeba"Chyť mě,když to dokážeš"),ale jen velmi vzdáleně.Takže trochu zajímavé to je a pár vtipných momentů se tu najde,ale nic,na co by se člověk musel hrnout do kina,neb si může v klidu počkat,až se snímek objeví v televizi. a trochu si u toho zahulit.Takže kolem a kolem dávám průměrných 50%,protože zpracování,Thewlis a hudba si to zaslouží.

Czech Made Man (2011)

Černá komedie,která je vlastně drama,volně inspirované skutečnou postavou"made in česko",která stojí a padá s Honzou Budařem.Osobně mi do role padl a neměl jsem s ním žádný problém.Film je celkem vtipný a zábavný,ale chybí mu souvislý a slušný scénář.Takhle to vypadá,že režisér spojil několik epizodních nápadů dohromady a propojil to různými efekty a kamerovými machrovinkami(místy dost zbytečnými),takže to celé pohromadě drží jen tak tak hlavně díky výbornému Budařovi.Pokud divák jeho vyprávění a stylizaci přijme,bude se slušně bavit,pokud ne,bude se vskutku velmi nudit.Na filmu je také vidět,že vznikl velmi rychle a na nějaké(aspoň malé)přemýšlení a pilování nebyl čas.Takže je opět vidět,že pokud film nemá slušnou nosnou myšlenku,může zůstat jen v průměru,ač se tvůrci snaží sebevíc.Pro mě to jako černá komedie(zbytečně nenatahovaná)celkem ušlo a dávám(především zásluhou Budaře)trhlých 60%.

Vřískot 4 (2011)

Wes Craven se rozhodl po 11-ti letech počtvrté zavřískat a vyždímat tak ze svého děťátka maximum.Za prvé musím před režisérem smeknout,jak dokáře v 70-ti letech pracovat.Poměrně slušně napsaný scénář těží z původních tří filmů a volně na ně navazuje.Opět tu máme spoustou krve,mrtvol,parodujících hlášek a vtipných odkazů na některé legendární scény.Craven udělal velmi dobře,že scénář nechal psát někoho jiného.Přineslo to svěží vítr a slušnou a neotřelou zápletku,včetně problematiky,dnes tolik populárních,sociálních sítí.Craven si se svým žánrem perfektně rozumí a hezky s i s ním pohrává a samozřejmě dodržuje pravidla žánru tak,aby rozradostnil především své diváky.Neve Campbell i Courteney Cox křičí i po letech velmi slušně a příznivci žánru budou jistě spokojeni.Podle mého se tímhle filmem určitě podařilo překonat trojku a malinko(hlavně nápadem a zápletkou) předběhnout i dvojku.Jinak ale musím říct(neb tomuto žánru příliš neholduji),že je to pořád dokola to samé,takže celkem vzato mu vřísknu kulatých 60%.