RocknRolla (2008)

Jupíjej! Stránský dabuje Rodena! Ale jsem si jistý, že až budu mít hrózně moc času a podívám se na to v originálním znění, bude to za víc. Technicky skvělé, vypravěčsky plytké. 3/5

Star Trek: Do temnoty (2013)

O jednoho Cumberbatche lepší než předchozí díl, ale ani jeho výkon nepomohl příliš jednoduchému příběhu, který se o zajímavá dilemata jen otírá. Na "jsem na tebe hrdý" a "jsi v pořádku" jsem zřejmě příliš alergický. I přes úchvatné triky opět 3/5.

Star Trek (2009)

Výborný design, hezky zahrané (snad jen výkon obvykle spolehlivého Bany vzbuzoval rozpaky), audiovizuálně působivé, průměrně hloupé. Tušil jsem, že jedna z posledních replik bude: "Your father would be proud of you!", nicméně vzhledem k hodnocení i kritikám jsem hollywoodského sci-fi klišé čekal mnohem méně. Vím - bylo to naivní a možná taky dost nefér - ono totiž jde o technicky inovativní, naprosto čistokrevné a konzervativní hollywoodské sci-fi... zážitek z dobře odvyprávěného příběhu se však bohužel nedostavil. 3/5

Frankenstein (2011) (divadelní záznam)

Frankenstein je (stejně jako předloha) velmi silné a poměrně dost jednoduché dílo. Boyle vytvořil inscenaci, která ctí a podtrhuje "konzervativní sílu" hororu Shelleyové (scéna, lightdesign, zvuk a hudba jsou výjimečné), zdá se mi však, že námět má mnohem větší potenciál. Potřebuje dostatečnou drzost - a právě tu jsem od Boyla čekal. Líbí se mi velmi barvité obsazení, líbí se mi všemožné hrátky se scénou, z Cumberbatche (stvoření) a Millera (V. Frankenstein) jsem nadšen (ačkoliv ne překvapen), ale dekonstrukce a reinterpretace Shelleyové mohla být mnohem hrubší. Vzhledem k tomu, že adaptace nemusí být nutně dekonstruktivní (ačkoliv zrovna téhle inscenaci by to slušelo), vracím se z původně zamýšlené čtyřky na pětku. 5/5

Sherlock (2010) (seriál)

1. série: Vynikající první díl (5/5), poměrně dost slabý druhý (3/5), třetí naštěstí vrací drajv a most do druhé série je povedený (4/5). V druhé sérii se překvapivě opakovalo schéma z první, totiž první díl skvostný (5/5) - asi nejlepší z celé šestky, druhý velmi chabý (3/5) a třetí skvělý (5/5). Na "doylovské" základně nelze vyprávět realisticky a těší mě, že se scénáristé nedrží při zemi. Je to vykonstruované a nepravděpodobné, ergo zábavné, skvěle udělané a božsky zahrané. Dvojice F+C povyšují sérii vysoko nad průměr a vztah jejich postav je přitažlivější než v Ritchieho líbivých slátaninách. 5/5

Hugo a jeho velký objev (2011)

Hezky vyprtěné, velmi talentovaní dětští herci (pravda, nehrají tak úplně svůj věk) a několik působivých momentů (mnohé z nich však vyplývají už z předlohy). Jinak jde o poměrně chladný film, jehož stopáž se zdá neúměrná zážitku. 3/5

District 9 (2009)

Klenot současné „rozostřené“ kinematografie, film, kterému se podařila překvapivá žánrová syntéza s titěrným rozpočtem a ve velkém stylu. Závěr kazí asi dvě logické díry (akční scény prostě není snadné ukočírovat), objevují se schémata „klasického hollywoodu“ (hlavní sviňák a jeho osud apod.) a divák, který v úvodní pasáži přistoupí na hru dokumentární formy musí v zápětí přijmout i scény, které logicky nemohou být natáčeny žádným dokumentaristou – scény, kde se s dokumentu stává thriller (tady už nejde o výtku – právě tento nejistý balanc je velmi poutavý, ne každý se s ním však smíří). 5/5

Jen Bůh odpouští (2013)

Napsal bych, že jde o lahůdku, kdyby to v souvislosti s Refnovou suverénní, detabuizující a v mnohém zvrácenou zálibou v detailní vizualizaci násilí nebylo trochu nevhodné. Přemíra detailu v místech kde jasně přebývá je také jediná výtka tomuto dílu očividného, ale fascinujícího egomana. "Violence is like sex," říká Refn - s tím se sice rozhodně neztotožním, ale jako klíč k režisérově audiovizuálnímu šifrování takový výrok slouží skvěle. 4/5

Nouzový východ (2008)

Film, který v nejlepším slova smyslu vystihuje premisy hollywoodského dramatu a herectví. Jen více takových! 5/5