The Girl Beneath (2015)

Jeden veľmi naivný nočný strážnik a jedno nemilé prekvapenie ukryté, ako inak, v pivnici. Nič extra od toho nečakajte, je to neoriginlne a plné klišé až po strop. Ale tú atmosféru Švédi jednoducho vedia. Hlavne v prvých desiatich minútach je to krásne mrazivý, ba až hororový zážitok. Potom už skôr taká menšia paródia. Ale pobavilo. 60 %!

Kmeny (2015) (seriál)

No teda musím povedať, že som od tohto konceptu čakal oveľa viac. Zdá sa mi ako by sa toho ujali nejakí neschopní amatérski režiséri, ktorí sa ocitli v pozícii, ktorá im ale vôbec nesadla. Hlavne Petr Hátle bol riadne mimo, ale ostatní mu teda skvele konkurovali. 4* som udelil len časti o Straight Edge, ktorá aj keď nijak zvlásť kvalitná mi bola paradoxne najsympatickejšia a naviac som sa aspoň niečo nové dozvedel. Ostatné časti, ktoré som mal možnosť vidieť a nevidel som ani z daleka všetky, lebo to už by bola asi naozaj strata času, boli slabučký podpriemer. Takto sa dokumenty veru netočia. 30 %!!

Narkokultura (2013)

Smutný dokument o smutnej realite života v Mexiku. V krajine, ktorú ovládajú drogové kartely a kde je smrť doslova súčasťou života. Mesto Juaréz je to najhoršie z najhoršieho. Od začiatku drogovej vojny v roku 2006 je tu ročne zabitých niekoľko tisíc osôb!! Samotná práca policajtov sa javí ako zbytočná v tomto svete, kde každý deň môže byť pre policajta ten posledný. Nerozmiem tomu prečo tam mexická vláde nevyšle nejaké špeciálne komandá a posily. Tých pár mužov zákona je pre drogové kartely malina. Na druhej strane som ostal verľmi rozčarovaný z takzvaných umelcov, ktorí sa priživujú na tomto nešťastí a z ľudí, ktorí uznávajú niečo tak nechutné a nemorálne ako sú narcocorridos. Spevák nemal dokonca žiadny problém do kamery zahlásiť, že sa mu páči násilie a vraždy. Som zvedavý ako by sa mu to páčilo, keby mu nejakí sicarios odpratali celú rodinu, pretože je v zlom čase na zlom mieste. Dokument ako celok je to však slušný materiál, ktorý má svoju výpovednú hodnotu a dotvára aspoň aký taký obraz toho čo sa v Mexiku (hlavne v jeho najnebezpečnejších lokalitách) stále deje. 70 %!!

Don't Do It! (2016)

Hovoriaca, pľúvajúca tekvica Robert s hlasom Sid Haiga sa postaví svojmu osudu byť vypreparovaná ako všetky ostatné tekvice na Halloween. Teda až na toho Sida to žiadna sláva nebola. V podstate od začiatku bolo jasné ako to skončí. Takýchto kraťasov už sme tu mali mraky. Chcelo to od talentovaného Greena niečo vtipnejšie, originálnejšie a viac vygradované. 40 %!!

American Horror Story - Murder House (2011) (série)

Murder House si dlho držal latku pomerne vysoko, ale posledné tri epizódy poslasli všetko, ako hovoria Česi, do kopru. Pravdupovediac ani predchádzajúce časti neboli nejakou extra triedou a našlo sa medzi nimi viacero slabších článkov. Vo finále mi tak prvá sezóna vychádza na rovné 3*. Tých 12 epizód sa ukázalo ako príliš a tvorcom (hlavne scénáristom) už vo finále akosi dochádzala para a dej sa stával pomerne nudným, príliš prekombinovaným a aj na dané okolnosti výrazne nelogickým. Škoda toho, byť to trochu viac nekorektné a priamočiare, mohol byť Murder House aj kultovou záležitosťou. 65 %!!

American Horror Story (2011) (seriál)

Murder House: prvé sezóna AHS si dlho držala úrovňovú latku pomerne vysoko, ale posledné tri epizódy poslasli všetko, ako hovoria Česi, do kopru. Pravdupovediac ani predchádzajúce časti neboli nejakou extra triedou a našlo sa medzi nimi viacero slabších článkov,ale predsa len to bola dosť dobrá namotávka so zaujímavými postavami a prekvapujúcimi zvratmi. Bavilo ma to a tešil som sa na každú ďalšiu časť. Vo finále mi tak prvá sezóna vychádza na rovné 3*. Tých 12 epizód sa ukázalo ako príliš a tvorcom (hlavne scénáristom) už vo finále akosi dochádzala para a dej sa stával pomerne nudným, príliš prekombinovaným a aj na dané okolnosti výrazne nelogickým. Škoda toho, byť to trochu viac nekorektné a priamočiare, mohol byť Murder House aj kultovou záležitosťou. 65 %!!

Oz (1997) (seriál)

HBO je stroj na skvelé seriály a Oz z roku 1997, o ktorom som až doteraz nič netušil, je toho jasným dôkazom. Keď som sa k nemu náhodou dostal, stačilo mi zopár komentárov a obsah aby som sa do jeho sledovania pustil takmer okamžite. A urobil som veľmi dobre. Oz je jeden z najlepších seriálov aké som mal možnosť vidieť. Teda, zatiaľ ho hodnotím len po dvoch sériách ale nepredpokladám, že by úroveň v nasledujúcich sezónach mala klesať. Ak milujete filmy z väzenského prostredia plné násilia, intríg, drog a charizmatických postáv (poväčšinou vrahov, násilníkov, a podobnej hávede) tak tu si prídete na svoje. A nie len v jednom filme ale hneď v 56 takmer hodinových epizódach. Ach, bože ako sa už teším na tretiu sériu.... 90 %!! Maximálne ma to dostalo... 1. sezóna 90 %, 2. sezóna 95 %, 3. sezóna 90 % moja závislosť na tomto seriále je definitívna. Vývoj postáv je v niektorých prípadoch neskutočný, v niektorých realisticky nepravdepodobný a v niektorých doslova čudný. Baví ma to a drží pri obrazovke celú minutáž každej epizódy. Najlobľúbenejšie postavy zatiaľ: Beecher, Schillinger, Adebisi, Tim McMannus, O´Reilly, Gloria (LaGuerta z Dextera). A keď sme pri tom teší ma, že je tu veľa postáv z neskorších úspešných seriálov a to hlavne z The Wire a Dextera. Už sa teším na príchod Davida Zayasa a Erika Kinga. 4. sezóna 80 %! V štvrtej sérii (bohužiaľ) prichádzame o množstvo hlavných postáv. Viacero dejových liniek sa uzavrie alebo odídu do stratena. Dej sa trochu spomaľuje a keďže má táto séria až 16 častí už to nie je až tak strhujúce dobrodružstvo ako v predchádzajúcich sezónach. Stále je to však vysoko nadpriemerný seriál a starý dobrý, kvalitný Oz... 5. sezóna 75 %! O chlp slabšie ako predošlé série ale stále vysoko v seriálovej hierarchii. Je až neuveriteľné ako sa tvorcom darí držať kvalitu a náboj deja, keďže sa odohráva v podstate celý čas na jednom mieste (s miernymi výnimkami). Násilných a krvavých scén je tu stále fúra a pritom nie sú nijak sprosto samoúčelné. 6. Sezóna (90 %) to všetko ukončila a mne budú títo vagabundi asi aj chýbať. Takýto dobrý seriál z väzenského prostredia sa už len veľmi ťažko objaví. Klobú dole HBO. SPOLU 90 %!!

Umshini Wam (2011)

Musím priznať, že tieto svojrázne experimentálne záležitosti na mňa príliš nefungujú. Aj na toto som narazil skôr náhodou ako cielene. Každopádne tento bizarný počin mal rozhodne niečo do seba. Hlavne hudba tu sadla ako riť na šerbel. 65 %!!

Živí mrtví (2010) (seriál)

Season 1: Veľmi dlho som odkladal túto zombie sériu od AMC, ale niektoré hodnotenia mojich obľúbených užívateľov ma predsa len presvedčili sa na to mrknúť. Prvá séria má (chválabohu) len 6 častí, takže to nebol žiadny veľký záťah. A musím povedať, že nie som nadšený, no ani sklamaný. 80 % mojej pozornosti púta hlavne veľmi dobre zvládnutý postapokaliptický svet. Tých zvyšných 20 stačí na to aby som vnímal samotný príbeh, ktorý nie je nijak sofistikovaný či zamotaný. Miestami to bohužiaľ pripomýna skôr telenovelu ako seriózny namakaný počin, ktorý by si takýto námet rozhodne zaslúžil. Zväčša nesympatické postavy vedú zreteľne papierom šuštiace dialógy o hovne, chovajú sa (ako inak) ako úplni dementi. V podsate som tu nenašiel nikoho komu fandiť... možno Micheal Rooker ako Merle, ale inak je to taká sebranka pekných pacientov, ktorý vám budú liesť na nervy už po druhej časti. A čo sa týka toho na čo som sa po post-apo scenérii tešil najviac, samotných chodcov tak sa musím až trochu začudovať. Seriál nakrúcaný v roku 2010, ale niektoré masky boli podľa mňa lepšie v Romerovom kulte zo 68-ho. Pri niektorých ksichtoch som sa musel až smiať, pretože vyzerali skôr ako nepodarené masky na študentskom maškarnom plese. Je len veľká škoda, že sa takéhoto námetu neujal niekto s väčším rozpočtom a produkčnými schopnosťami, ako napríklad HBO alebo Netflix. Vyzará to tak, že AMC bude seriál viesť aj naďalej v zavedených koľajách telenovely na pozadí zombie apokalypsy a nijak viac prepracovaného deja sa asi nedočkám. Bodaj by som sa ale mýlíl. Dám tomu ešte jednu šancu v druhej sezóne a uvidím. Možno prekvapí. Najlepšia epizóda: s01e01 Days Gone Bye. 60 %!! SESON 2. Tak som nakoniec rád, že som dal tomuto seriálu ešte jednu šancu. Druhá séria, aj keď rozťahanejšia ako prvá, bola ale zaujímavejšia, krvavejšia a hlavne akčnejšia. Dej sa presunul na farmu, kde sa udialo množstvo pamätihodných udalostí (studňa, stodola, finálny nájazd "hordy"). Postáv nám najprv rapídne pribudlo ale v posledných častiach série mnoho ubodlo. Škoda však aj napriek veľkej snahe len minimálneho postupu v deji. Od nejakého happy endu sme ešte veľmi ďaleko, ak je vôbec nejaký v pláne. Teraz však aspoň môžem s radosťou vyhlásiť, že sa teším na ďalšiu sériu... 75 %!! Najlepšia časť: E07 Pretty Much Dead Already. SEASON 3: Zatiaľ jednoznačne najlepšie sezóna. Všetko šlapalo na plné gule a ja som sa bavil ako kráľ. Rick je kurva BOH!! 80%!! Začína to dostávať už poriadne grády. SEASON 4: Štvrtá sezóna je ešte lepšia ako tretia a ja mám pocit, že Chodiaci mŕtvi zrejú ako víno /kurva to znie dosť divne/... Hlavne konečne to chytilu takú poriadnu hororovú, bezútešnú a drsnú atmosféru. Nikto sa tu s nikým nesere a ľudia vedia byť väčšie svine ako tie mäsožravé kurvy. Skvele sa nám to rozbehlo. Sem s "päťkou"!! 85 %!! SEASON 5: Po skvelej predcházajúcej sezóne je to síce kvalitatívne mierne nižšie, ale tie 4* si to bez problémov ustráži. 75 %!!

2AM: The Smiling Man (2013)

Áno áno, záver bol očakávaný, ale kurva ja som 3 minúty skoro nedýchal... A tie kroky počujem v hlave doteraz. 80 %!