Oz

• USA Oz
všechny plakáty
USA, (1997–2003), 54 h 37 min (Minutáž: 53–98 min)

Tvůrci:

Tom Fontana

Ernie Hudson, J.K. Simmons, Lee Tergesen, Adewale Akinnuoye-Agbaje, Harold Perrineau, Terry Kinney, Dean Winters, George Morfogen, Rita Moreno (více)

Série(6) / Epizody(56)

Americký televizní seriál napsaný a vytvořený pod taktovkou Toma Fontany. Vyšlo šest sezón v rozmezí šesti let (1997-2003). OZ je přezdívka nápravného zařízení kdesi ve státech. Mnoho příběhů se odehrává v Emerald City, kde panují podivné pravidla. Zkráceně „Em City“ je experimentální typ vězení. Příběhem nás provází Augustus Hill (Harold Perrineau) bývalý drogový dealer a feťák nyní na kolečkovém křesle. (gruvacek)

Gumi.30

Malá otázka. Co Vám vzejde z příběhu o jednom "open vězení", kde mezi sebou relativně volně žijí hispánci, Italové, árijci, afroameričane, černí muslimové a neposkupinkovaný zbytek? Odpověď zní: nejlepší seriál všech dob! Je neskutečně zajímavé sledovat vývoj "vězňů". I z úplných outsiderů se mohou stát velké ryby a naopak. Postavy se mění a nikdo si nemůže být ničim jistý. Na jejich rozhodování mají vliv, třeba aktuální situace, okolní(venkovní vlivy) nebo unáhlené rozhodnutí. Skupiny mezi sebou uzavírají dohody a koalice proti těm druhým. Seriál Vás naprosto vtáhne a udělá z Vás dalšího mukla v EM City. Můžete se přidat na stranu psychopatického agresora Adebisiho, přiklonit se na stranu lehce vyšinutého Miguela Alvareze, postupovat systematicky po vzoru sicilských rodin, stát se další ovcí "ass clenera" O' Reillyho nebo se, třeba vydat cestou spirituality a rozvahy pod dohledem duchovního Saida. K tomu se můžete těšit i na neotřelé flash backy a výstupy Augustuse Hilla. Seriál mě naprosto uhranul jen mě mrzí, že se seriál nestal takovým kultem, jakým by si zasloužil být. Bohužel to platí i o hercích, kteří se až na pár vyjímek po OZu moc neprosadili. Nejlepší/nejlíbenější postavy: Kareem Said, Tobias Beetcher, Miguel Alvares, Ryan O'Reilly, Tim Mc McManus Další zajímavé postavy: Simon Adebisi, Jefferson Keane, Peter Marie, Chris Keller, Verm Schilinger ()

Dannysek4U

Na muj vkus mozna trochu zbytecne experimentalni pojeti realismu, ani ten low budget look me prilis nebere, ale vysledek rozhodne zajimavej. Dobry znat. Stejne jako ostatni kroky, ktery vedly k dnesnimu HBO titulu krale serialovy produkce. A rozhodne je taky sranda videt tolik znamejch xichtu v mladecim provedeni:o) ()

Dan9K

Během sledování Ozu mě po celou dobu napadalo jedno slovo: kamery! Copak nemají v celém vězení ani jednu kameru? Seriál je to napínavý a snad s jedním z nejlepších pilotů vůbec. Asi nikdy jsem se nezažral do seriálu takhle rychle. Jednotlivé charaktery jsou skvělé a jejich vzájemné interakce, to člověk ani nedýchá, nebo to raději na chvilku stopne. (především trojice Beecher, Keller a Schillinger, to je trojúhelník, na který se nezapomíná). Jenže po seriálovém vrcholu, první půlce čtvrté série, přijde hluboký propad v půlce druhé a seriál se z toho až do konce nevyhrabe. Najednou začne vyplouvat na povrch mnohem více, jaká je to vlastně celkově blbost. Nic v tom seriálu nemůže skončit nijak pozitivně. Už když to vypadá, že se něco skutečně pozitivního stane, v dalším díle se stane strašný průšvih. Spory se tu řeší 5 způsoby, přičemž četnost je ve výčtu stoupající - 1. vyhrožovat, 2. zbít, 3. zabít, aby to vypadalo jako nehoda, 4. zabít tak, že uplatím bachaře, 5. zabít před zraky všech. Spousta lidí tu píše, jak je to reálné, jak je to ryzí, syrové, že to takhle ve vězení chodí. To mi přijde hodně vtipné. S průměrem 1,5 vraždy na jeden díl, jak dlouho by takové vězení asi fungovalo? Po první sérii by každé takové vězení zavřeli. V Ozu už se potom vražda ani neřeší, možná tak, když zabijí někoho skutečně důležitého, jinak je to úplně rutina. Za vraždu si sednete na pár dní na samotku a pak se jede dál. Trocha konkrétních statistik nikdy neškodí, trochu spoilery, ale žádná konkrétní jména. V prvním díle se seznámíme celkem s 18 vězni. 10 z nich v průběhu seriálu zemře násilnou smrtí, 5 z nich se dočká konce posledního dílu, 1 je popraven a 2 v průběhu vymizí a nic o nich nevíme. Statistiky reálného světa: 5 vražd v amerických věznicích na 100 000 lidí za rok, což je o 0,7 víc, než na americké svobodě. Vězení jako Oz, s takovouhle úspěšností nápravy vězňů a jejich začlenění do společnosti, není realita, je to pohádka pro dospělé a tak je to potřeba brát. Je to velká seriálová událost, nejspíš i první velký seriál HBO, spousta skvělých herců tu začla své kariéry, ale prostě jak jsem byl nejdřív nadšený, tak na konci jsem přeplněn spíše pochybnostmi. ()

larelay

Co viac povedat k serialu, ktory ma drzal v kresle asi dva tyzdne v kuse, kedy som si pozrela komplet vsetkych sest serii takmer na jeden hlt? Myslim, ze jedine to, rozhodne si ho nenechajte ujst, pretoze to, co vam naservirovalo HBO len tak niekde neuvidite. Neuveritelne vykreslenie postav, ich premena pocas rokov, ktore stravia v Em City, co vsetko su ochotni urobit z roznych dovodov a hlavne vztahy, ktore tam vzniknu... Tabizovany vztah muz-muz, kedy sa kamera s nicim neserie, kedy vam tvorcovia ukazu viac, ako by vam mozno bolo mile a kedy im tak strasne fandite, ze ich pady a vzlety prezivate s nimi s vreckovkou v ruke, pretoze krajsi a bizarnejsi milostny pribeh ste este nevideli. Ano, mam na mysli Tobyho a Kellera a Ryana a Gloriu... Tu nejde len o drogy, znasilnovanie, vrazdy, tu ide o ludske povahy, slzy, radost, smutok... Toto vsetko sa vam hodinu za hodinou zaziera pod kozu a zostane natrvalo, ako hakovy kriz vypaleny Beecherovi na zadnicu... No a pokial fandim takemu zmrdovi, ako je Ryan OReily a Chris Keller, tak to je uz co povedat a tvorcovia odviedli senzacnu pracu... Naozaj brilantne dielo, lepsi serial som nevidela a mam pocit, ze ani neuvidim. ()

HateBreeder

Takže, po šesti absolvovaných sériích prohlašuji, že jsem měl tu čest vidět ten nejrealističtější a nejsilnější seriál ve svém životě.........Je až neskutečné, jakým způsobem zde byl prezentován život za vězeňskými zdmi. Tady to nebylo o vyumělkovanosti, samoúčelovosti, či efektnosti. Tohle byla realita. Té uvěřitelnosti a tvrdé realitě přispíval zejména "sničímsenepachtící" způsob natáčení. Když je zapotřebí svléknout herce donaha kvůli silnější rezonaci pocitů, tak se prostě svlékne. A kamera neuhne ani o milimetr, zabere všechno i s detaily. To samé se dá říct o násilnických či znásilňovacích scénách. Tady se nehraje "jen jako", divák si nemusí nic domýšlet, tady se to prostě stane přímo před jeho zrakem. Takový způsob provedení je unikátní a i když s sebou nese jistě spousty odříkání a rovněž spousty problémů a regulací, tak každý, kdo dokáže ocenit dobrou filmařinu, teď snáší květiny díků na tvůrcovský oltář, protože tohle se prostě nedá vyjádřit pouhým slovem. To se musí vidět a zažít. Jako markantní pozitivum filmu hodnotím také tak trochu artová intermezza jednoho z hlavních herců - Harolda Perrineau, který nás tímto neotřelým způsobem provází jednotlivými epizodami, kdy každá přínáší nějaké poučení či ukazuje jak doslova vše souvisí se vším a život mukla se v mnohém neliší od života nás - svobodných občanů. Perfektní mix humoru, thrilleru, dramatu, romantiky (ano, věřte nebo ne, i té se dočkáte) a v neposlední řadě (vlastně až v té poslední :) si tvůrci pohrávají i s horrorovým žánrem. Vše do sebe zapadá, nikdy se nebudete nudit a vždy si budete jistí, že s každou přístí minutou vás dění pohltí víc a víc. Samostatnou kapitolou jsou jednotlivé charaktery. A předesílám, že postavy vytvořené v tomto seriálu patří jednoznačně k tomu nejlepšímu, co byla kdy televize schopna nabídnout. Těžce se mi vybírá můj osobní favorit, protože tady panuje taková kvalitativní vyváženost jednotlivých postav, že si na to moc netroufám. Každopádně mezi mé nejoblíbenější patří jistě úžasný Ade Aji-Agbaje coby africký psychopat Simon Adebisi, před jehož ďábelským pohledem klopí zrak i ti nejodvážnější a jehož hrůzostrašná dikce hlasu se zavrtává hluboko až do srdce. Také postava odsouzeného právníka Tobiase Beechera (Lee Tergesen) zde projde takovým vývojem, že mě osobně se ani nechtělo věřit, že šlo pořád o jednoho a toho samého herce. Takových výjimečných postav tu je spousta. Každý si zde najde to svoje, každého osloví originální pojetí jednotlivých herců a nakonec budete fandit jedné z několika frakcí, které věznice OZ nabízí. Ať už árijskému bratrstvu holých lebek libujících si ve znásilňování, nebo nestabilním hispáncům, kde nemůžete věřit ani nejlepšímu "příteli" a jakmile ze stolku zmizí břitva, čeká vás pár bezesných nocí, taliánům, kteří dodržují staré tradice a jejichž síla spočívá v organizovanosti a hierarchii, ale jen je zkuste nasrat...zkusíte jen jednou, to vám zaručuji. Můžete se přidat na stranu afro-američanů, jejichž jediným zájmem zdá se být nalezení té nejrychlejší cesty jak se nečím spráskat, ale zdání někdy klame, že? Nebo můžete zvolit cestu zdánlivě poklidného prožití pobytu v modlitbách a oslovit muslimy. A pro nevyhraněné osobnosti zdejší nápravné středisko nabzí možnost stát se sólistou a můžete se tak přidat k těm, kteří se rozhodli sami prodírat se touto nebezpečnou džunglí s lidskými bestiemi. To jiskření mezi jednolivými herci si nezadá s předními filmy a mnohdy je i předčí. Každý zde má svůj příběh, svá tajemství, své hříchy, své závislosti, své koníčky, každý má důvod zemřít a stejně tak každý má svůj důvod přežít. Na těch pár týdnů jsem se i já stal členem Oswaldské věznice s nejvyšší ostrahou a pohlcen tím vším, čeho jsem byl svědkem, objevila se u mě celá řada podnětů a důvodu k hlubšímu zamyslení se, ale o tom se tady rozepisovat nebudu. Důležitý je fakt, že seriál působí jako dokonalý očistec, divák sedící ve svém pokoji si rázem uvědomí jak křehký je lidský život a jak málo stačí k tomu, aby člověk zalhal, zradil, podvedl či zabil. Chcete vidět, jak se z nevinného člověka stane lidský odpad a kde k takovýmto přeměnám dochází každným dnem? Chcete poznat místo, kde naděje umírá před vstupními dveřmi a strach, jenž sedí na trůně si vybírá své otroky? Chcete zjistit, jak povznášející dokaže být byť jen malá špetka lidskosti jako je přátelství či láska na místě, kde se s lidskými životy obchoduje jako na masném trhu? Chcete vidět zničující touhu po lásce, pro niž je člověk (dá li se tak o něm ještě smýšlet) schopen udělat cokoliv, včetně obětování sebe a svých nejdražších? Chcete okusit peklo, ze kterého je to jen pár schodů k nebeské bráně? WELCOME TO OZ ! () (méně) (více)

• Čtvrtá série měla být původně poslední. Můžeme to poznat podle tří věcí: 1) byl ukončen pronájem budovy, kde se seriál odehrával. Tom Fontana nemohl najít nové místo pro natáčení, tak pro jistotu udělal to, že věznici na konci finální epizody nechal vybouchnout. Nakonec se našla k pronajmutí podobně vypadající budova v New Jersey. 2) pro finální epizodu byly natočeny dva různé konce. První měl být ten, že komise propustí vězně Tobiase Beechera (Lee Tergesen) na podmínku. Ve druhém konci propuštěn není. Jenomže Tom Fontana si oblíbil šťastný konec s propuštěním natolik, že to do dílu zakomponoval jako sen Beechera. 3) Finální epizoda se jmenuje „Slavná poslední slova“. (HonzysKISS)
  • Miguel Alvarez (Kirk Acevedo) má velké černobílé tetování růže na zadní straně ruky. Jeho umístění se však během průběhu seriálu střídalo mezi pozicí na pravé a levé ruce. (CRYPT)
  • Když doktorka Gloria Nathan (Lauren Vélez) říkala Ryanovi O'Reilymu (Dean Winters) o rakovinovém nádoru v jeho prsu, řekla, že hrudka se nachází pod levou prsní bradavkou. Ryan (Dean Winters) ovšem celou dobu na ošetřovně krvácel z bradavky pravé. (CRYPT)

Sirotek Thor konečně adoptovaný?

Sirotek Thor konečně adoptovaný?

29.12.2011

Nejdřív se na něj vykašlal režisér jedničky Kenneth Branagh, pak televizní tvůrce Brian Kirk a nedávno kvůli obvyklým „tvůrčím neshodám“ i Patty Jenkins (Zrůda). Následně studio Marvel oslovilo další… (více)