Vánoční horor (2015)

Na môj vkus sú jednotlivé poviedky až príliš nevyrovnané. Extrémne ma otravoval príbeh s deckami v škole a naopak veľmi ma bavili príbehy s "Demon child" a Santom. Čo sa týka príbehu o rozhádanej rodinke, je to slabší priemer. Nebyť vynikajúcej masky Krampusa (presne takto si ja predstavujem čerta), nemalo by to nič. Ťažko sa mi teda hodnotí A Christmas Horror Story ako celok. Ale keď to vypriemerujeme vychádza mi to na pekné 3*. 65 %!!

Charlieho farma (2014)

"THE TEXAS CHAINSAW MASSACRE" THEME. Konečne poriadne hixploitation z opustenej farmy, ktoré má gule. Charlie´s farm je nadupaná vraždiaca divočina, pri ktorej si každý správny hororový fanúšik príde na svoje. Najviac sa mi páčili samotné mordy, ktoré sú tu naozaj rôznorodé. Niektoré som videl vo filme prvýkrát. Tentokrát dokážem odpustiť aj obohratú zápletku, aj hlúpe chovanie postáv, aj samoúčelné pridávanie "mäsa do mlynčeka" v podobe neočakávaného vstupovania ďalších postáv do príbehu. Hixploitation je jeden z mojich najobľúbenejších žánrov a keď sa k tomu pridá poriadny psychopat, pekné lokality a sexy ženské tak som spokojný. Plus bonus Bill Moseley, škoda že nedostal viac priestoru. Odporúčam... 80 %!!

Amnesiac (2015)

Amnesiac je až príliš priehľadný film. Podľa mňa keď už sa niekto uberá cestou otrepaného námetu s prevarenou formou, mal by priniesť do deja aspoň niečo originálne a šokujúce. Tu sa však nič nečakané nestane. Všetko ide podľa šablony, tak ako v desiatkach podobných snímkov. Divákovi sa tak nedostáva dostatok napätia a tajomna. Nemusí byť ani zvedavý čo sa stane za pár minút, veľa vecí a ualostí je už dopredu známich. Škoda lebo rozbeh nevyzeral zle + sympatický herci a pekná hudba. Aspoň za tieto klady dávam pár bodíkov. Inak strata času. 50 %!!

We Are Still Here (2015)

Tento rok je asi "ghost movies year" alebo čo, lebo ich je až abnormálne veľa. A tak keď som sa dozvedel, že aj toto bude ducharina, moc sa mi do toho nechcelo. Ale dopadlo to dobre. Pôsobivá retro atmosféra, zasnežená krajina, dom na kraji lesa s desivým tajomstom. K tomu ešte veľmi zaujímaví herci, hudba, kamera. Niektoré scény ma poriadne dostali, hlavne tie v pivnici. Korunu tomu všetkému dala záverečná splatter sekvencia, kde sa tvorcovia poriadne vybúrili. Jednoduchý horor s prevareným námetom, ale ako jednohubka pobavil. 80 !!

Na návštěvě (2015)

Najviac "creepy" horor poslednej dekády. Jednoznačne. Shyamalan je späť v horovom remesle a to vo veľkom štýle. Toľkokrát husiu kožu ako pri tomto kúsku som už veľmi dlho nemal. Všetko to odštartovala schovka pod terasou, kde som si musel TÚ scénu prehrať snáď sedemkrát, tak neuveritľne bola desivá, nechutná a dokonalá zároveň. Celý film cítiť vo vdzuchu nepríjemnú, zlú atmosféru. Divák len veľmi ťažko môže predpokladať čo sa stane a čo ho dostane do kolien. Ale potom, vždy keď prišla noc, aj keď som už po čase vedel čo asi príde, účinkovalo to aj tak. Ešte teraz som trochu vyklepaný a vydesený z niektorých scén. Všetko zásluhou jednej postavy a to divnej babičky. To ona strháva na seba väčšinu úspechu tohto hororu. Výborne vybraná, napísaná aj zahratá postava. Paradoxne, aj keď mám veľmi rád FF štýl, pri tomto filme bol viac na škodu ako úžitok. Viac by som prijal klasickú kameru s občasným vstupom "handy cam". Ale to bola len jedna malá chybička na tomto skvelom počine. Táto "Návšteva" sa veľmi vydarila a je to zatiaľ top kandidát na horor roku. 90 %!!

The Leviathan (2015)

Na ploche štyroch minút je to ohurujúce, veľkolepé a svojim spôsobom veľmi neprijemné. Ktovie, či by sa rovnako dobrý efekt podarilo tvorcom dosiahnuť aj na ploche celovečernej stopáže. S dobrým scenárom, prekvapivou pointov a schopným majstrom za kamerou by to asi šlo. Každopádne rád sa o tom presvedčím. 80 %!!

Sweet Home (2015)

Španielska hororová produkcia opäť nesklamala. Sweet home je čistokrvný home invasion thriller so všetkými kladmi aj zápormi tohto sub-subžánru. Pracuje na základe osvedčenej šablóny. Mladý pár vo veľkom opustenom dome, partia lupičov a množstvo nedorozumení a náhod, ktoré urobia z filmu pomerne akčnú hodinovú nahánačku po vysokom schodisku a opustených bytoch schátraného domu. Škoda príliš hlúpych záporákov a už typicky nelogických hlavných hrdinov. Jedných som sa vôbec nebál, s druhými som takmer vôbec nesúcitil. Ešte dobre, že asi 20 minút pred koncom sa na scéne objavil pán Veľký a šou nabrala druhý dych. Privítal by som väčši počet postáv a viac mordov. Inak spokojnosť, ako s väčšinou španielskych kúskov... 70 %!!

Hidden (2015)

Ale áno, môže byť. Rozbeh je síce trošku uťahaný a kostrbatý ale postupom času má dej čoraz väčši spád, začnú sa diať zaujímavé veci a nuda zo začiatku sa dokonale vytráca. Hidden funguje až na malé chybičky presne tak, ako má. Je to viac menej rodinná dráma s hororovými prvkami ako čistý post-apo thriller a v tejto rovine nie je filmu naozaj čo vytknúť. Možno len málo využitý exteriér zdevastovaného malomesta a niektoré logicke diery v príbehu. Inak som sa skutočne dobre bavil a nemám námietky. 75 %!!

Turbo Kid (2015)

Snáď jediné čo mi na Turbo kide vadilo bol samotný Turbo kid a jeho vytreštená spoločníčka. Ale bohužiaľ týto dvaja boli na scéne 80 % trvania filmu. Neviem si pomôcť ale zaboha som sa nevedel stotožniť s hlavnými postavami a vžiť sa do ich rolí. Vo finále mi tak bolo maximálne ukradnuté, čo sa s nimi stane. A to veru nie je dobrá vizitka pre ktorýkoľvek film. Naopak jednoruký cowboy, záporák Zeus aj jeho vraždiaca pravá ruka (ktorá mi neviem prečo vzdialene pripomínala Leatherface z pôvodného TCHM), ma pomerne slušne bavili. Mordy boli v pohode, bolo ich veľa a boli nápadité. Scén kedy sa nič nedialo, ale hlavní hrdinovia kecali a putovali pustinou bolo však na môj vkus príliš veľa a boli príliš nudné. Ale ako pohodové post-apo retro s vynikajúcou elektronickou hudbou minulého tisícročia funguje Turbo kid vcelku svižne, nápadito a zábavne. Hlavne posledných 20 minút je nárez ako sa patrí. Krvi tu strieka na hektolitre, lietajú vnútornosti a postavičky sa masakrujú všetkými možnými spôsobmi. Bol by som za aby niekto natočil film s podobným námetom, ale na serióznej báze. Tá predstava kedy bola už v roku ´97 civilizácia v troskách sa mi pozdáva. 60 %!!

Hellions (2015)

Za prvú, home invasion polovicu, dám kľudne zo tri hviezdy, škoda že sa potom Hellions dostali do nejakej bizarnej, ružovým filtrom nasnívamej, pseudo-artovej sračky. A pritom to nezačínalo vôbec zle. Aj tá kamera sa mi pozdávala, aj pekné prostredie, aj atmosféra Halloweenu. Mohlo to byť slušné béčko, ktoré pobaví. Takto z toho mám veľmi zmiešané pocity, ale väčšinou negatívne. Nový kúsok Brucea McDonalda, režiséra známeho Pontypoolu, je slabý film, ktorý ani netreba vidieť viackrát... 35 %!!