Bastard (2015)

Na moje prekvapenie bol Bastard viac ako zaujímavý filmík. Striedalo a prelínalo sa tu niekoľko hororových subžánrov celkom vkusne namixovaných do chutnej krvavej polievky. Niektoré dejové línie síce maximálne postrádali zmysel a účel, ale tvorcovia sa zrejme snažili nejako vyplniť čas. Chválihodné je, že ho nevyplninli nudou a to sa počíta. Za mňa má Bastard palec hore. 65 %!!

Howl (2015)

Veľmi slušný vlkodlačí horor, kde nebyť tak hlúpeho a typicky hororového chovania postáv idem s hodnotením kľudne aj na 4*. Už len samotné umiestnenie deju filmu do nočného vlaku je plusovým bodom. Takéto prostredie (naviac, keď sa vlak pokazí uprostred lesov) vždy dopomôže atmosfére akéhokoľvek hororu. Nudiť sa nebolo kedy, už po pár povinných, úvodných minútach sa začalo s vlkodlačou hostinou a vďaka vysokému počtu cestujúcich, sa dal očakávať aj vysoký bodycount. Naviac bol celý film kvalitne nasnímaný a scény boli priehľadné. Žiadna rozstrasená kamera či tmavé obrysy. Howl je jednoduchá alé zábavná hororová jednohubka z Anglicka a konečne nejaké európske osvieženie v obrovskej záplave amerických hororov. Poprosím viac takýchto chuťoviek. 65 %!!

Deb a noc oživlých mrtvol (2015)

Zombie žáner má u mňa vždy určitú protekciu, takže aj menej vydarený horor tohto subžánru, vždy rád zhliadnem. Tento prírastok má zopár slušných scén a nápadov, ale ako celok pôsobí rozpačito a nevyrovnane. V jednu chvíľu je Deb milé, chutné a sympatické dievča, kým za pár okamihov by ste ju najradšej roztrhaly v zuboch, taká je otravná a hlúpa. Chválim však veľké množstvo zombíkov a slušné gore, ktorého bolo taktiež dostatok. Naviac Ray Wise s brokovnicou, to sa počíta. 60 %!!

Circle (2015)

Toto bolo veľmi slabé. Nudná predvídateľná dialógová hra bez spádu a nápadov. Každé 2 minúty tá istá smrť, hádanie sa blbých postáv a príbeh absolútne bez atmosféry. Na drámu to bolo hlúpe, na horor bez napätia a na sci-fi málo pútavé. O ničom. 30 %!!

They Found Hell (2015) (TV film)

Pri pohľade na názov produkujúcej televízie SyFy a meno režiséra, ktorý ma za sebou kúsky ako Bermuda Tentacles (2014) a Hercules Reborn (2014), by asi nikto nečakal nadupaný psycho horor s parádnou atmosférou a skutočným reálnym gore. A ani to tak nie je. Ale aj tak pôsobí tento nenápadný televízny počin osviežujúco a zábavne. Je tu toľko nápadov natesnaných do krátkej stopáže, že divák nemá takmer žiadnu šancu sa nudiť. V jednu chvíľu naháňajú hlavných hrdinov krvilačné (CGI) príšery, v ďalšej sa zase musia brániť pred zombíkmi. Postavy prechádzajú cez rôzne portály do rozmanitých pekelných svetov plných hrôzy a temných postáv, ktoré sú maxmálne nebezpečné a nepriemné. Niekoho možno odradí až do oči bijúca lacnosť TV produkcie: umelé kulisy, počítačové, digitálne monštrá, či chabé herecké výkony. Ale ja som presne toto čakal, keď som si They Found Hell púšťal, takže žiadne prekvapenie. 4 * je trošku viac ako si tento horor zaslúži, ale za tú zábavu a odľahčenie v duchu Sooby-Doo v pohode nadhodnotím. Ďalší to zase zrazia... 70 %!!

Prokletý klaun (2014)

Na tak dobrý námet až príliš nevýrazné a bežiace si vo svojich mantineloch. Ani to "šokantné" násilie na deťoch sa mi nezdalo ako niečo extra a niečo, kôli čomu by mal byť Clown pre mňa viac zaujímavý. Ako moderný konzistetný kino-horor je však Clown viac ako jednohubkou na jedno pozretie. Predovšetkým herecké výkony Stormarea a Rotha dodávali tomuto filmu punc kvality. Sem tam nechýbal ani náznak kvalitnej hororovej atmosféry. Clown je predovšetkým typický A-čkový Made in USA horor so všetkými kladmi ale aj neduhmi tejto produkcie. Dá sa na to v pohode kuknúť a zabaviť sa s priateľmi, ale na druhej strane nespĺňa tie atribúty kvalitného a vyrovnaného hororu, ktoré u mňa vyvolávajú nadšenie. Takže silnejší priemer. 65 %!!

Ďábelský dům (2015)

Nudná duchárska CGI hovadina pre decká v predpubertálnom veku. Pri konkurencii posledných rokov v podobe drahých komerečných hororov ako The Conjuring, Insidious, alebo Sinister, pôsobí tento lacný béčkový šííít smiešne. Ožiarený duch vystupujej z podlahy, zo steny, zo stropu u naháňa členov rodiny po dome. Koho už toto má v dnešnej dobe zaujať, alebo nedajbože vystrašiť? The Diabolical je krátky horor, ale nudiť ma dokázal aj tak. Nepozerať, odporúčam, ušetríte čas... 25 %!!

Kosti a skalp (2015)

Vďaka bohu za takýto filmík. Pretože v záplave bezduchých hororových počinov poslednej doby, kde nepočujete jeden zmysluplný alebo zamyslenia-hodný dialóg, pôsobí tento Zahlerov westernovský zárez ako balzam na dušu. Niektorí môžu namietať, že sa tu po väčšinu stopáže takmer nič nedeje ale to nie je pravda. Deje sa tu toho veľa. Film mi svojim vyzuálom, štylizáciou a výstavbou deja a postáv veľmi pripomínal tarantinovské majster-štiky posledných rokov. Nádherne nasnímané lokácie majstrom kameramanom Benjim Bakshim, výborne zahraté postavy a oči hladiace exteriéry. Bone Tomahawk má na svoju nadpriemernú dĺžku len veľmi málo negatív a tie ani nemienim rozoberať, pretože si to tento film nezaslúži. Už len za tú odvahu natočiť v dnešnej filmovo ne-umeleckej dobe kombináciu western-horor dávam dva palce hore. Zahler je macher a teším sa čo predvedie do budúcna. Vie budovať atmosféru, vie písať dialógy, vie stavať dej tak, aby sa divák nenudil ani tam, kde by sa pri iných scenáristoch prepadával do ríše snov. A ako čerešničku na torte vie aj gore. Záverečná pol hodina hravo schováva do vrecka nedávny Rothov kanibalský kúsok, ktorý pri Bone Tomahawk vyzerá ako výstrel do prázdna. A to sa Zahler neštylizuje ako gore majster. Tento film sa mi kurevsky páčil a nechýbalo veľa k plnej palbe. Možno príde po druhom, či treťom pozretí, ktoré určite s radosťou uskutočním. Zatiaľ slušných a zaslúžených 80 %!!

Vymítání Molly Hartleyové (2015)

A zase ten exorcimuz. Niekomu by to už mohlo poriadne liesť na nervy, no mňa tento temný hororový subžáner ešte neomrzel. Molly Hartley je už lepší kúsok ako nedávne The Vatican Tapes. Príbeh je dobre gradovaný a scény s posadnutou, k lôžku pripútanou Molly sú nakrútené slušne. Takisto ma potešil v hlavnej roli hrajúci Devon Sawa, chlapec z pôvodného Final Destination, ktorý to všetko odštartoval. Inak však akúkoľvek originalitu od tohto snímku neočakávajte. Jedná sa o klasický vymietačský príbeh, aké sa nakrútili už stovky. Tento má oproti ostatným menej vydareným kolegom však aspoň pár pozitív v podaní dobrej remeselnej práce a temnej atmosféry blázinca. Nič preborné, ale fanúšikov subžánru môže potešiť. 60 %!!

Nebezpečné pokušení (2015)

Na mňa príliš soft na to aby som bol nadšený, ale zase dosť zábavné na to aby som nebol nasratý. Pozrieť sa to dalo, aj keď Roth to mohol zobrať aj z iného konca a spraviť z toho poriadne exploitation, kde by tie dve úbohého Keanu hodinu vkuse mučili a na konci rituálne rozštvrtili a dali zjesť jeho manželke a deťom. Alebo tak nejak... Paradoxne tak po nevýraznon priebehu deja zaujme koniec, ktorý tomotu home invasion hororu na môj vkus celkom pasoval. Aj zasmiať sa tu dá. Hlavne na Keanu Reevsovi, ktorému táto rola vôbec nesadla. On je skôr Constantine alebo Neo, ako uprataný domáci ženáč. Babenky boli obidve k nakusnutiu, hlavne Ana je kus. Silnejšie tri hviezdy, ale pridať aspoň trochu nechutnosti a krvi, nedbal by som ísť s hodnotením aj vyššie. Preto škoda nevyužitého potenciálu. 60 %!!