Chata v horách (2012)

Možno je pravde, že táto Chatka v horách je o niekoľko levelov vyššie ako väčšina novodobej americek hororovej produkcie. Nemyslím si však, že je to až natoľko dobrý film, aby mi z neho vlhli trencle, ako tu niektorým. Povedal by som dokonca, že keby sa tvorcovia uberali tým typickým klišoidným spôsobom hixploitation žánru a nakrútili by poriadnu lesnú pecku so štipkou humoru bol by som omnoho radšej ako po dopozeraní tejto zlátaniny. Alebo že by sa na povrch dral nový štýl upútania hororového fanúšika? Originalita za každú cenu? Ďakujem neprosím. Uznávam, pár dobrý hlášok sa tu skutočne našlo, ale pripomeniem že JA SOM ČAKAL NA HOROR!!! Nie na poloparódiu so slabým strihom, nevýraznými vraždami a takmer úplne bez akéhokoľvek napätia. Páni majstri hororový kriticki, spamätajte sa! Čomu to pre boha dávate tých 5*. Alebo ste už tak načisto zaslepení merketingovými ťahmi, že ste high z každého či i len trošku neobyčajného nápadu? A to dokonca tento ani nebol až tak neobyčajný. Nie je to nič nové, len sa bojím aby to nebodaj nejako nepokračovalo. Samozrejme aj mnou jeden z najočakávanejších hororov roku zaostal ďaleko za mojimi predstavami. No nič sa nedá robiť, v červenom to snáď aj tak dlho nevydrží. 55 %! (EDIT 12.11.2015) zvyšujem hodnotenie na 4* a 75 %!!

Blokáda (2005)

Unikátne a vzácne dobové zábery na jednu z najhrôzostrašnejších, no zároveň aj najzaujímavejších kapitol nemeckého ťaženia proti Sovietskemu Zväzu počas Druhej svetovej vojny, blokádu Leningradu. Tá trvala takmer 900 dní, pričom takýmto nanajvýš nehumánnym spôsobom sa snažil Hitler zničiť a vyľudniť jedno z najdôležitejších miest celej krajiny. Nechcel zbytočne míňať drahocennú muníciu, či riskovať prípadne vojenské neúspechy, zdĺhavé pouličné bitky a vysoké straty v radách Wehrmachtu. A tak sa rozhodol, že obyvateľov mesta jednoducho vyhladuje k smrti. Na niektoré zábery som pozeral s otvorenými ústami a takmer som aj zabudol dýchať, najmä na tie v druhej polovici snímku, kde už boli ľudia maximálne zdecimovaní a všade sa šírila beznádej a kopili hromady mŕtvol. Aj tak však kde tu postrádam aspoň pár viet, či minimálne sprievodné titulky približujúce konkrétne situácie a dokresľujúce určité zaujímavosti, fakty a celkové pozadie tejto strašnej udalosti. Vzhľadom na výpovednú, no najmä emočnú silu dokumentu, však hodnotenie znižovať nemienim. 90 %!

Psych 9 (2010)

Nezaujímavé, pomalé, otrepané a neoriginálne. Myslím, že pokračovať už viac ani netreba. Je mi len ľúto nevyužitého prostredia opustenej nemocnice, ktorá určite ponúka mnoho príležitostí na strašidelné, atmosferické scény, či už aspoň nejakú tu ľakačku. Pointa, ktorou sa nás tvorcovia snažili šokovať sa javila jasná už takmer od začiatku a tak aj táto posledná nádej na niečo zaujímavé vyfučala ako prepichnutý balón. Škoda toho, pretože námet úplne márny nebol a pri troche invencie a nápadu to mohla byť prinajmenšom napínavá žánrovka, ak nie aj niečo viac.

Osvětim: nacisté a konečné řešení (2005) (seriál)

Po formálnej stránke určite jeden z najlepších dokumentov na danú tému. Je dobre spracovaný, s pozerateľnými scénkami, peknými zábermi kamery a nádherne smutnou hudbou. Z každej časti dýcha profesionalizmus a každá má čo ponúknuť. Veľa nových vecí som sa síce nedozvedel, ale to bude asi tým, že sa o túto problematiku vo voľnom čase už hodnú chvíľu intenzívne zaujímam. Pre človeka, ktorý však nemá s fenoménom Osvienčim/holokaust veľa skúseností je to však celkom dobre spracovaný ucelený prehľad a určite postačuje ako základ vedomostí do tejto problematiky. Trochu ma však znepokojujú niektoré polopravdy či nepreukázané informácie, ktoré sú v dokumente prezentované ako fakty. Tak sa napríklad hneď v prevej vete "dozvieme" že v Osvienčime zomreli 4 milióny ľudí. Áno, môže to byť chyba prekladu, ale ak nie nemalo by sa takéto niečo stávať. Na konci série sa zase pre zmenu už udáva doteraz platné číslo 1,1 milióna obetí. Ďalej ma zaujali samozrejme výpovede preživších väzňov tábor ale hlavne člena SS pôsobiaceho v osvienčimskej účtarni. 95 %!

Rubber (2010) odpad!

Dnes si už zrejme kde kto myslí, že môže natočiť film akokoľvek dementný, nič nehovoriaci a robiaci si z diváka idiota. To posledné možno dobre fungovalo napríklad vo Funny Games U. S. (2007) ale v tomto nudnom paskvile určite nie. Nie len že som sa absolútne nebavil ale aj maximálne nudil. Ak nám týmto chcel autor tohto "klenotu" niečo dôležité povedať, mal mi to radšej poslať v esemeske. Blud, hnus, hovadina...viac nemám čo dodať, aha no ešte samozrejme strata času. Prečo odpad? No Reason...

Holocaust: The Liberation of Majdanek (2006)

O dosť slabšie ako Liberation of Auschwitz a ešte s trochu horšou kvalitou obrazu. Ale to sa samozrejme na rok výroby dá pochopiť. Nečakajte však drastické obrázky na hromady mŕtvol, či masové hroby. Tento dokument mal slúžiť hlavne ako spojenecká propaganda v stále prebiehajúcej vojne (keďže Majdanek bol oslobodený ako prvý KT ešte v lete roku 1944). To však neznamená, že by v niečom zavádzal, či nebodaj klamal. Ani uvedené čísla obetí tu nie sú tak prehnané ako v ešte nedávno štvormiliónovom Osvienčime. Zaujali ma hlavne autentické výpovede dôstojníkov SS, ktorí ako inak za nič nemohli a museli poslúchať príkazy z Berlína. Ďalej tu máme priamu konfrontáciu väzňa z tábora a esesáka, čo som videl prvý a asi aj posledný krát v živote, a veru bolo to veľmi zaujímavé a aj trošku iné ako by človek očakával. Na záver je tu zachytený proces s dozorcami z Majdanku z novembra a decembra 1944, z ktorých všetci boli provizórnym poľským súdom odsúdení na trest smrti a obesení pri ruinách bývalého krematória v tábore. Zaujímavý a poučný dokument, ktorý si rozhodne zaslúži viac ako jedno hodnotenie na CSFD!

Bengálský tygr (2010)

Animal horory rozhodne nepatria medzi moje obľúbené. Veď ich veľa kvalitných ani nakrútených nebolo. No tento si budem rozhodne pamätať. Až na menšie výčitky, ako napríklad absencia viacerých postáv, čím by sa zväčšilo aj množstvo "vrážd" a krvavých momentov, som sa celkom dobre bavil. Hlavná hrdinka nebola chvalabohu tak hlúpa ako pekná, hoci jej podarený braček ma, ako mnoho iných pekne štval. Na moje prekvapenie som vo filme naďabil na dosť veľa napínavých scén a od chvíle kedy "vstúpil" tiger do domu príbeh odsýpal a zastavil sa prakticky až na konci, takže nudiť sa ani nebolo kedy. 70 %!

Adam Chaplin (2011)

Páni, netušil som že ma môže splatter až takto baviť. To čo sa sprvu zdalo ako ďalší poloamatérsky brak nakrútený nejakými hororovými nadšencami za pár drobných, sa napokon ukázalo ako brutálne krvavá love-revenge jazda, ktorá nepozná zľutovania s nikým. Dokonca ani s divákmi. Síce som mal niekde v polovici filmu mierne obavy, keďže príbeh strácal tempo a tým aj moju pozornosť, no vzápätí nabral také grády, že som sa nestačil čudovať. Režisér Emanuele De Santi, ktorý si stihol strihnúť aj hlavnú rolu ja asi fakt blázon. Nakrútiť totižto niečo také, chce poriadnu dávku vyšinutosti. Adam, ktorému upálili manželku sa vydáva na cestu pomstiteľa (nepodobného J. C. van Dammovi či S. Seagalovi) a masakruje každého, kto mu príde do cesty. Vystačí si pri tom väčšinou len s holými rukami, ktorými doslova rozoberá telá svojich súperov na márne kúsky. Ľudské telá sú rozsekávané, rozmačkávané, trhané na franforce, či napichované na kôl. A netreba samozrejme zabudnúť na skvelú hudbu, ktorá sa tiahne celým filmom, najviac však vynikne pri záverečných titulkoch. Ak má niekto chuť a prostriedky nakrútiť niečo ako splatter, odporúčam inšpirovať sa týmto filmom. Vo svojom subžánri takmer dokonalé... 85 %!

Pád do tmy (2005)

The Descent má zo začiatku síce trochu pomalšie tempo a menej akcie ako mám rád (až na dve drsné a napínavé krátke scény) a navyše sa dosť dlho nedeje nič, vďaka čomu by sa mohol tento film pýšiť škatuľkou horor. No aj keď sa zatiaľ nedeje nič, z čoho by mi stavali vlasy dupkom, nedá sa povedať, že by som sa nebavil alebo nebodaj nudil. Krásne nasnímané lesné lokácie, či prostredie lesnej chaty, to skutočne môžem a nie len vo filme. Ozajstný pád do tmy sa však začína, až keď šesť hlavných hrdiniek vstúpi do čiernočiernych podzemných priestorov. Niel Marshall fantasticky buduje úzkostlivú, klaustrofobickú atmosféru a divákovi sa môže zdať, že stiesnené priestory jaskynných tunelov obklopujú práve jeho telo. No a potom príde samozrejme to, na čo všetci čakali. A to je práve pomyselná čerešnička na torte tohoto filmu. Príšery vyzerajú naozaj hrôzostrašne, sú rýchle, silné a krvilačné. Neviete odkiaľ vyskočia či kde sa práve objavia. Nechýbajú ľakačky, napínavé dlhé scény, krvavé súboje, či aj nejaké to gore. Všetko to zaklincuje nekompromisný záver, ktorý ma donútil pohrávať sa s myšlienkou ešte vyššieho hodnotenia. No napokon som predsa len odolal. Dokonalé to ani zďaleka nebolo. Najmä vďaka pomalšej prvej polovici. Aj tak som však viac ako spokojný. 75 %!

Grotesque (2009)

Japonci sa znova predviedli. Jeden z mála torture-porn exploitation, ktorý sa dostal u nás do distribúcie, a okolo ktorého sa zdvihla veľká diskusia. Neoprávnená, Grotesque nie je v podstate ničím výnimočná tortúra, akých sú mraky. No to neznamená, že nemá svoju kvalitu. Mučenie je absolútne rozmanité, čo obzvlášť oceňujem. Odrezané prsty či ruky, vypichnuté oko, odrezaný penis... Nekompromisne brutálny doktor sa nezastaví proste pred ničím. A keď si už myslíte, že je po najhoršom príde niečo, čo vás úplne zrazí k zemi. Dojem zo snímku mi trochu skazil záver v štýle kung-fu splatterov, ale aj tak som s ním viac ako spokojný. Vo svete exploitation, aj keď neoriginálna, ale bomba!