• Pohádka

Politická střelnice (2009) (pořad)

Řeči paní Bubílkové v tomto pořadu nejsou vůbec vtipné. Zároveň ale nejsou trapné. Aspoň tedy v tom jednom díle, který jsem viděl. Sledování tohoto pořadu však nedoporučuji. Vyplatí se raději sledovat něco kvalitnějšího.

Můj bratranec Vinny (1992)

Všichni čtyři hlavní hrdinové pocházejí z velkoměsta New Yorku. Dvěma mladým „Yankees“ při jejich cestě alabamským venkovem stejně jako Vinnymu při jeho pobytu se Alabama jeví jako divný a odlišný kraj, téměř jako úplně cizí země. Alabamu je pro ně zaostalá a buranská oblast Spojených států. Právě proto je zajímavé, že sám Vinny se v soudní síni ctihodného soudce sám chová jako buran. První polovina filmu je velmi kvalitní konverzační komedií. Z vtipných gagů vyniká především rozhovor plný nedorozumění při prvním setkání Vinnyho s kamarádem Vinnyho bratrance ve vězeňské cele a Vinnyho nedorozumění se soudcem při prvních soudních líčeních. Druhá polovina filmu komedii nepřipomíná, svou kvalitu si však uchovává jako drama. Z hlavního hrdiny Vinnyho, který v průběhu děje vystupuje jako advokát diletant, a jehož obhajoba neodvratně směřuje ke katastrofě, tedy k odsouzení nevinných, se najednou na poslední chvíli stává zázračný zachránce svých klientů, který navíc dodá šerifovi zásadní informace k zatčení skutečných pachatelů. Ze strýčka Vinnyho se stává americký hrdina, kterému navzdory obtížným životním podmínkám (nedostatek peněz a času) se splňuje jeho americký sen. Je z něj self-made-man, který v budoucnu bude bezesporu pracovat jako schopný a poctivý advokát. Film má rovněž jedno důležité sdělení. Jednotliví činitelé u soudu (soudce, státní zástupce, obhájce aj.) mají obrovskou moc nad lidskými osudy. Když jeden z nich (v tomto případě obhájce) je neschopný a chybující, může dojít ke katastrofě. Například k odsouzení nevinných na smrt. Co by se stalo, pokud by na konci filmu advokát Vinny zázračně nezmoudřel? Ještě štěstí, že z důvodu selhání jednotlivců je v systému justice možnost odvolání a kontrol.

Zahulíme, uvidíme (2004)

Scénárista měl divokou fantazii. Dokázal vymyslet všelijaké bizarnosti a šílenosti (hlavní dějová linie, tj. putování za hamburgry), šílený a hororový pár náboženského pomatence a jeho sexy družky, šílení zkorumpovaní policisté na policejní stanici, postava neprávem perzekuovaného černocha tamtéž, banda mladých výtržníků, jízda na gepardovi atd. Tento výčet by mohl být ještě mnohem delší. Jaká škoda, že po vymýšlení výše uvedeného scénáristu opouštěly múzy zrovna ve chvílích, kdy vymýšlel humor. Právě humor je to, co této komedii chybí nejvíc. Po konzumaci tohoto díla navíc zůstává pachuť po jedné nechutné fekální scéně a zůstává imaginární smrad po vykouřených jointech marihuany. Tento film je jeden z mnoha, který silně propaguje jako životní styl kouření trávy, který z kouření trávy dělá něco strašně cool, něco, co přináší jen zábavu, pohodu a dobrodružství, a (zdravotní) rizika zcela opomíjí.

Jezerní královna (1998)

Pamatuji si, že to mělo nesympatické hlavní hrdiny a nezajímavé zápletky.

Konkurenti (1992)

Nechápu vyjímečnost a vysoké hodnocení tohoto filmu. Trvá 100 minut a téměř celou dobu se postavy navzájem uráží a agresivně na sebe křičí. A proč? Co je smyslem tohoto filmu? Pokud je to poukázání na fakt, že v realitních kancelářích jsou podvodníci a některým manažerům jde jen o prachy a zisk, tak se nejedná o nic světoborného. Má to být kritika zvráceného kapitalismu, který je špatný, protože dopouští, že v jeho realitních kancelářích jsou podvodníci? Pokud ano, tak to je kritika velmi vzdálená a povrchní. Navíc mnoho dialogů je příliš dlouhých a rozvleklých. Jejich smysl by se dal shrnout či zkrátit do dvou tří vět. Herci hrají dobře, avšak mají smůlu na špatný scénář.

Brána k domovu (1975) (TV film)

Styl nevypadá jako dramatické umění,nýbrž jako hraný dokument skutečných událostí. Je to plné patosu (např. scéna, jak dva mladí českoslovenští spojaři jsou zraněni, jeden je v bezvědomí, druhý leží na zemi se zraněnou paží a i v tomto stavu zastřelí tuším 12 "fašistou" a nakonec oba zachrání chrabrá hlídka na koni chrabré Rudé armády, která je pochopitelně ihned navrhne na vyznamenání). Samozřejmě neschází komunistická agitace. Bojové scény jsou obstojné. Ve výsledku se na to dá koukat.

Počítání mrtvých (1999)

Velmi jednoduchý děj je uměním mistra povýšen na kvalitní temný thriller, v němž v hlavní roli hraje město. Město temné, noční, nebezpečné, nevyzpytatelné, kruté, ošklivé a zároveň krásné a plné sociálních případů. Newyorský Manhattan známe především jako čtvrť s nejvyšším počtem mrakodrapů, jako sídlo burzy, brokerských firem a mnoha obřích společností. Ve dne se objevují bohatí a úspěšní v drahých oblecích. V noci bezdomovci, úchylové, feťáci, kriminálníci a násilníci. A také záchranáři na noční službě, kteří křižují Manhattan sem a tam jako noční andělé. Praví andělé jsou bytosti s nadpřirozenými schopnostmi. Záchranář Frank Pierce (Nicolas Cage) by rád byl andělem s nadpřirozenýmischopnostmi, avšak je jen smrtelným člověkem, který trpí únavou, syndromem vyhoření, krizí středního věku a depresemi. Z nadpřirozena se u něj projevují jen vidiny zemřelých, což by se však možná dalo vysvětlit vědecky v rámci vědy zvané psychiatrie. Záchranář Frank Pierce je pronásledován svou minulostí, v níž se dopustil profesních chyb. Získá nakonec vykoupení?

Vrtěti psem (1997)

Toto anglické rčení a film samotný se dostaly do širokého povědomí. Znají ho politici, politologové, novináři, lidi z marketingu, lidi z médií, učitelé angličtiny, učitelé občanky… Znát tento film a význam jeho názvu se od jeho premiéry staly součástí všeobecného vzdělání. Film měl díky svému námětu rozsáhlý celosvětový společenský dopad, protože se s nadsázkou pokouší ukázat, jak velkou moc média mají. Přes skutečnosti uvedená výše má film samotný překvapivě dosti nízkou kvalitu. Samotný námět je úžasný, avšak jeho zpracování chabé: Film je nedokonalý už od svého scénáře. Nedokonalosti v detailech jako je nezajímavá a nudná skladba, která má svou kvalitou získat celý národ. Tato skladba je soulová, přestože světu a Americe už celá desetiletí vládne pop. Děj je šílený, nereálný a absurdní. Obsahuje mnoho šíleností a nadsázek, mezi nimiž má ústřední postavení hlavní dějová linie: Umělé vyfabrikování neexistující války proti Albánii za účelem odvedení pozornosti od prezidentova sexuálního skandálu s mladou skautkou. Tyto šílenosti a nadsázky mají být jakousi kostrou pro humor. Vzhledem k absolutní absenci humoru jsou však tyto šílenosti a nadsázky obnaženy jako nereálné blbosti a tím pádem se film celkově jeví jako nereálná blbost. S humorem by byl tento film povýšen na absurdní komedii.

Profesionálové (2008) (seriál) odpad!

Slovenští Profesionáli slouží jako předloha a vzor českým Profesionálům. Jejich scénáře se liší pouze v jazycích. Stejně jako u českých Profesionálů jsou na slovenské verzi nejlepší úvodní znělka a skvěle výtvarně zvládnuté obrazy s policejními věcmi (obušek, pouta aj.), které slouží k oddělování filmových obrazů. (Je špatné, když na sitkomu je nejlepší zrovna tohle…) Na slovenské verzi je úplně příšerný uměle přidaný smích diváků. Při jehož poslechu se samovolně otvírá kudla v kapse, protože se jedná o neposlouchatelný anti-muzikální zvuk připomínající padající jemné kamínky či štěrk. Česká verze je odpad 110%. Slovenská verze je o něco lepší: Odpad odhadem „pouze“ 109%. Slovenská verze má o něco lepší herecké projevy a to kromě hereckého projevu uřvané a verbálně agresivní Heleny Krajčiové. Avšak i kdyby měla herecké projevy sebegeniálnější či dokonce nejlepší v dějinách světové kinematografie, pořád by hodnocení bylo na odpad, protože scénář je absolutně nevtipný a nekonečně trapný. (Navíc já jsem viděl dva díly, které byly zrovna zbytečně moc vulgární a sprosté, přičemž jejich vulgarita neměla opodstatnění.) Jinými slovy Z hovna bič neupleteš.

Profesionálové (2009) (seriál) odpad!

Nejsem v tomto výčtu komentářů jedinečný. Tím mám na mysli, že ani moje hodnocení, ani můj komentář, se neliší od těch ostatních uživatelů. Tento seriálový kus si totiž bohužel nic jiného než odpad nezaslouží. Jediné, co je na tomto seriálu skvělé, je úvodní znělka a obrazy hýbajících se policejních věcí (razítek, pendreku aj.) na šedivém pozadí, kteréžto obrazy slouží k oddělování některých obrazů děje. Hudba ujde a ujdou uniformy, výprava a studio. Aby byl film koukatelný, potřebuje toho však mnohem víc koukatelného než to, co je vyjmenováno výše. Úplně nejhorší ze všeho je scénář. K popsání toho, jak příšerný je scénář, mně chybí slovní zásoba vzhledem k tomu, že nechci být sprostý. Zajímalo by mě, co nosí v hlavě ti scénáristi. Co jsou zač. Zdali se stydí za tuto práci brát odměnu. Podle všeho si myslí, že vtipnost je třeba to, když Liška a Hádek svůj dialog třikrát po sobě zopakují. Zápletky trapné, hlášky a nápady žádné či trapné. Hledat ve scénáři tohoto braku nějakou pořádnou pointu je marné jako nabírat vodu sítem. Na konci dílu mají být vyvrcholení (katastrofy) všech (2-3) dějových linií. Tyto katastrofy dějových linií jsou opravdu katastrofy, ovšem bohužel jen a pouze v jiném smyslu slova. Celkově je scénář jen desítky minut trapného nevtipného kecání, které je někdy přerušováno pohyby a chůzí herců. Herecké výkony jsou také strašné. Ovšem vzhledem k příšernému scénáři je už celkem jedno, jakým způsobem to herci odříkají a odpohybují. Poznámka k původní slovenské verzi: Rozhodně není lepší než tato česká. Obě jsou na odpad. Na konci si rýpnu do několika Slováků, kteří hodnotili průměrně slovenskou verzi a odpadem českou verzi. Mně se zdá, že tito Slováci hodnotí neobjektivně. Vadí jim MOŽNÁ, že 1)Češi na slovenské verzi parazitují (něco jako když jedna kinematografie natočí krásný film a jiná kinematografie z toho krásného filmu udělá hnusný remake), že 2)Fakt, že Slováci jsou od r. 94 horší ve vytváření sitkomů a seriálů.