• Krátkometrážní

Ožehavé peníze (2000)

Maravillosa! Někoho milujete a možná právě proto ho podvádíte. Honí se za vámi policie ze dvou států a vy stále věříte, že uniknete. Slibujete si lepší život a zatím se hrabete v marastu a zjišťujete, že sůl nad zlato. Příběh zajímavě protíná vztahy hlavních postav s klasickou gangsterskou zápletkou. S latinskoamerickým temperamentem doslova vyřvává otázku o tom, co vlastně ve svém životě řešíte? Sami sebe, nebo svoje problémy, nebo obojí? A co když se to všechno prolne? Pak přijde epické finále, které vám nedává dvacet minut dýchat (jak aktérům, tak divákům). Stylové a přitom civilní drama, které ukazuje, že vztahy jsou vždycky potíž, ať jste pacifista, nebo grázl.

Slepičí úlet (2000)

Tenhle film mě vždycky donutí přemýšlet o vegetariánství...

Americká krása (1999)

Tak dokonalé spojení komedie a dramatu jsem neviděl dlouho (jestli vůbec), o to je působivější závěr snímku. Neřekl bych, že se dá ze stereotypu vytřískat tolik. Všechny postavy jsou svým způsobem prototypem různých lidí - kancelářská krysa, ambiciózní panička z předměstí, nevyrovnaná puberťačka, zelený mozek se sbírkou pistolí v obýváku, středoškolská sexbomba... To, že se časem začnou stereotypy hroutit tím, že se dostávají do stereotypních situací (paradox jak kráva), psychologický efekt filmu zdvoj a rovnou ztrojnásobuje - otec se zabouchne do dívky ve věku své dcery, manželka si najde úlisného karieristu ("Fuck me, Your Majesty." Tak tuhle větu jen tak z hlavy nepustím!). Jak by asi vypadala Americká krása po česku? Chlápek s pivním pupkem, žena u plotny, kluk, co poslouchá laciný rock a holka, která rebeluje kouřením trávy nebo chozením s "nevhodným" cápkem? Máme Ameriku ještě v mnohém dohánět. Její stereotypy jsou záživnější, i když drsnější, neoptimistické (přitom zábavné) a nebezpečné.

Kluci nepláčou (1999)

Kdyby to nebylo založené na skutečnosti, musel bych se přemlouvat, abych tomu uvěřil. Určité detaily nedávaly smysl, zvlášť ve chvíli, kdy začalo vycházet najevo, že Brandon je vlastně Teena. Brandon poskytl až moc důkazů o tom, že je někdo jiný a to by člověk, který se zoufale snaží skrýt, co je, asi neudělal. Drsné drama, které ve finále nešetří nikoho...spokojenost, jenže detaily moc nefungují.

Magnolia (1999)

Ještě se k tomu vrátím, ale asi se budu muset obrnit trpělivostí (tu u filmů ale mít nechci, k čemu taky?)

Matrix (1999)

Usínací nuda.

Návrat idiota (1999)

Velké nadšení na začátku, nijaký pocit na konci. Trochu nanicovatá tragikomedie se skvělými momenty a jalovým finále.

Notting Hill (1999)

Když se dívám na filmy, k nimž napsal scénář Richard Curtis, ani mě nenapadne, že bych neměl ztrácet čas romantickou komedií. Geniální dialogy a limonádový příběh s báječně kýčovitým finále. Co na tom lze nezbožňovat? Nic, proto pět hvězd.

Ospalá díra (1999)

Opravdu dobrý film s úžasnou atmosférou a perfektně červenou krví, která ve Sweeney Toddovi dosáhla ohavné dokonalosti

Pravidla moštárny (1999)

Knihu jsem nedočetl. Asi člověku stačí jeden Irving za život (v mém případě klasicky Garp), aby uměl docenit dvousetstránkové novely do emhádéčka. Film je ovšem skvělý. Drama s přesnou dávkou romantiky, cynismu, reality, fantazie.