Garfield ve filmu (2004)

Když jsem byl malý pívo (9 let), přišlo mi to neskutečně vtipný a toho kocoura jsem miloval. Teď, deset let poté, už to není takový. Nicméně pod tři hvězdy bych nikdy nešel, už jen kvůli nezapomenutelnému Čechovu (nechť je mu zem lehká) dabingu.

Vlk z Wall Street (2013)

Při pohledu na stopáž se mi řádně protočily panenky. Ale tuto výzvu tříhodinového čtení titulků nezbývalo, než přijmout. A rozhodně to chyba to nebyla, za celou dobu filmu jsem se podíval na hodinky jednou, což lze považovat za jistou Scorseseho výhru. Tato sonda do kapitalismu se vás chytne a nepustí. Docela si dokážu představit obraz, kdy se po dokončení filmu sešel celý štáb a každý se shodnul na tom, že 180 minut je moc. A tak dumali, dumali, až přišli na to, že vystřihnout nic nepůjde. Skutečně, každý záběr má své místo, a kdybychom jeden výjev z filmu vystřihli, spadlo by vše jak domino. I když o relevanci některý scén můžeme pochybovat, například ztroskotání jachty či dušení kouskem šunkové rolky, které toho mají s realitou společného asi tolik jako čabajka s racionální výživou, ale to už je tak trochu i výraz Scorseseho osobitosti. Jediný problém je tak v obsahu Jordanových slov. Řekne toho víc než dost, ale utkví vám tak maximálně třetina (a z té třetiny je alespoň půlka nepublikovatelných). Co se zde ale povedlo, tak je výběr vedlejších rolí. Ty totiž k DiCapriovi výborně zapadli, a ač jsem si podle původních informací myslel, že budou tvořit jeho křoví, není tomu tak. Co je rozhodně nezapomenutelné, tak to je epizodní úloha McConaugheyho. Resultát je tedy někde mezi čtyřmi a pěti hvězdičkami, ale díky neuvěřitelné kráse Margot Robbie jdu s hranicí výš :-)

Drive (2011)

Jednou jsem četl na youtube pod titulní písní Drive výstižný komentář: Ryan, stop make me gay! A je to tak, za normální situace by se tento film vyškrábal na tři hvězdy, a to ještě s hodně přivřenýma očima, ale s Goslingem je to minimálně o třídu výš. Tento charismatický herec, kterého jsem poprvé zaznamenal v Okamžiku zlomu, kde sice vypadal jak učeň Hopkinse, nicméně už tenkrát mi bylo divné, že se o něm nemluví jako o herci I. kategorie, zde naplno projevil své kvality. O jeho zařazení mezi onu hereckou smetánku již nikdo nepochybuje. Mysterióznost, kterou ve filmu dávkuje svým uhrančivým pohledem, pohltí nejen ženy, ale i muže. Celých 100 minut vám připadá, že se díváte na více než film, jelikož zde je ještě jeden aspekt – soundtrack. Nepamatuji se, že bych zažil tak souznívající komplexní dílo, kde hudba doplňuje obraz a obraz doplňuje hudbu. Hudební podkres soutěží o primariát v tomto filmu s Goslingem, což je sice k výše napsanému odvážné tvrzení, nicméně nevyvratitelné. Drive alias „romanťák i pro chlapy" je pecka. Po skončení jsem si šel pustit na internet soundtrack a nezbývalo než do obrazovky řvát ono: Ryan, stop make me gay!

Stážisti (2013)

Očekávání nenaplněno, obavy ano. Představte si, že se díváte na hodinu a půl dlouhou reklamu - Google dýchá z každého slova, pohybu, kulisy. Přitom představa, že to takhle v této korporaci funguje, je víc než naivní. Vše jako kdybychom už navíc někde viděli, dva postarší přijdou o práci, děj je vykresluje jako loosery, kteří se mávnutím proutku proměňují ve vůdce, nové lásky, bla bla bla. Scénář na originalitě moc nepobral, naopak z něj divák nabývá dojmu, že byl sepsán na koleni při maximálně 4-denní střevní chřipce. Vince Vaughn si bohužel nevzpomněl s Owenem Wilsonem na Wedding Crashers, kde excelovali. Když je sledujete, divíte se, asi jako když potkáte sáňky v létě, že mohli něco takového vzít. Ale velikosti Google měšce by asi podlehla i větší esa. Film nestojí za víc než jedno zhlédnutí, ale to není zřejmě jeho účel. Ten naplníte, pokud si po skončení filmu zapnete telefon s Androidem, na Chroomu kouknete, co nového ve světě a nejlíp ještě stáhnete něco z Googlu play.

Gauneři (1992)

Tarantinova prvotina - můj poslední rest v jeho tvorbě...a jsem velice rád, že jsem si ho odbyl. Kolem Reservoir dogs jsem dlouho dobu chodil, ale nějak po jejich zhlédnutí netoužil. Trochu mě od toho odradila i počítačová gamesa, která se mi dostala do ruky nějakých pět, šest let zpátky. Nyní jsem se k tomuto dílku konečně dostal a teď sedím v křesle s otevřenou pusou, na kterou jsem si před chvílí málem namlátil. Jak jsem tenhle klenot mohl přehlížet?! Tak zaprvé, natočit v jedné garáži takovou pecku, už jen to by stálo za nějakou tu hvězdu. Atmosféra na vás vytryskne z každého záběru (stejně jako nějakej ten litr krve). Herecký výkony pana Růžového a Světlého bez chyby, ostatní se drží rozjetého vlaku se ctí, ale výkon těchto dvou převládá. Světlému jsem jeho chladnokrevnost věřil ještě dvě hodiny po filmu. Nezbývá než smeknout a možná se trošku zarazit, že se tomuhle film nedostává alespoň stejných ovací jako Pulp fiction. Pokud ještě váháte, děláte chybu, takovýchto filmů je asi jako prstů na ruce vysloužilého lesního dělníka po několikaleté práci se všemi druhy pil.

Já, padouch 2 (2013)

Když máte sedmiletou ségru, která kolem vás měsíc běhá a říká "zadek, zadek, zadek", nedá vám to a začnete hledat původ. Poměrně překvapivý je zjištění, že za jejím zoufalým každodenním zadkováním, který vás už chvilkami dokáže naštvat, je tenhle film. Po čase jsem se k němu přemluvil a byl jsem nadšen. Vyklubalo se z toho odlehčených 90 minut příjemného animáku, který vám dokáže zkrátit odpoledne i zpříjemnit večer. Zápletka není složitá, děj přímý a lehce předvídatelný a na konci nechybí ani nějaké to ponaučení (ano, děti, láska i hory přenáší :-). Pokud máte doma malé ratolesti, rozhodně jim tohle animované dílko nenechte uniknout a pokud ne, tímto filmem rozhodně zklamáni nebudete ani s partnerkou či o samotě. A i když to nedělám, tak musím uznat, že zde se povedl i dabing. Zasloužené 4 hvězdy.