Princ z Persie: Písky času (2010)

Je to přesně to, co to má být - nenáročná oddechová podívaná s fajn kulisami a kostými. Jen ten Dastan by mohl vypadat víc jako chlap a ne jak smutné štěňátko.

Počátek (2010)

11. místo v TOPce? Achjo... U Nolanových filmů mi připadá, že sám se svým dílem není pořád spokojen a tak točí věci se stále stejným jádrem, námětem a stylem a snaží se to vypilovat a najít tam to pravé něco, aby byl konečně tím, co si představuje. Od Mementa, před Insomnii a i Dokonalý trik mám tenhle pocit. Když si to tak vezmete, ty filmy jsou si hrozně podobné s těmi náměty vrstevnatých nebo jiných realit, iluzivních světů, hrou s myslí, pamětí, sny...ale pořád tam něco chybí...to zvláštní NĚCO, co by ten film opravdu vyšvihlo, dalo mu tu pravou hloubku a upřímnost. A jakoby to Nolan cítil a tak se snaží dál a dál točit tyhle filmy a najít to tam, dostat tam to NĚCO. To je samozřejmě dobře. V případě Inception mi ale připadá, že už si opravdu neví rady a hledání toho něčeho ho svedlo na úplně jinou cestu. Film nápad má, i když nijak převratný, byl tu už několikrát i když třeba ne tak rozvinutý. Ale třeba ta "ochranka" v hlavě a myšlenka s vetřeleckou buňkou byla opravdu originální. Tenhle nápad by se krásně dal rozvinout a naprosto vypilovat v nějakém méně megalomanském filmu (dokážu si to představit způsobem jako třeba Věčný svit neposkvrněné mysli - i když to je absolutně jiná krevní skupina), ale tady naprosto zapadne a rozmaže se mezi všechny ty akční scény, samoúčelné efekty a hlavně zbytečnou doslovnost. Pro mě k tomu ještě zbytečně dlouhá stopáž, kdy jsem se v kině vrtěla a říkala si, když už bude konec. Zase jeden sezóní kasovní trhák, ale zítra už o něm nevím....PS: A souhlasím s Morien.

New Yorku, miluji Tě! (2008)

Stařeček se stařenkou a malá holčička vítězí na plné čáře. Zbytek dobrý, ale nic extra výjmečného a zapamatovatelného.

Anténa (2007)

Vizuálně bezesporu krásné, atmosférické, se spoustou výborných nápadů jako je práce s písmem apod. Jenže je to celé tak strašně zdlouhavé, jednoduchý příběh, stokrát viděný, čtený a znalý je vyprávěn přehnaně doslovně a se spoustou zbytečných detailů, bez kterých by se to obešlo a divák by měl větší možnost zamyšlení se. Zvláště, když je jasné, jak příběh dopadne a vy jen čekáte, kdy už se k tomu konečně dostane. Všechny ty skvělé nápady, symboly, stylizace a znovuoživení techniky němých filmů se pak utopí v té zbytečně dlouhé stopáži.

Upírův pomocník (2009)

Tohle trošku bolí. Knížky jsem v pubertě četla a pamatuji se, že tam bylo spousta vtipu, ale i (na knížky pro děcka) velká porce krve a celkem silných brutalit. A hlavně atmoška, postavičky z cirkusového obludária měli fakt šmrnc a styl, tady ve filmu jsou z nich spíše kašpaři, hlavně upír Larten vypadá úplně mimo - špatně zvolený typ herce. Příběh tu působí sakramentsky chudě a někam se vytratila celá ta děsivá fantasknost a spíš to hraje na trochu jinou teenage komedii. Na druhou stranu musím pochválit skoro detailní dodržení spousty věcí z předlohy a to, že mi film připomněl spoustu zapomenutého.

Letopisy Narnie: Lev, čarodějnice a skříň (2005)

Tak začátek je velmi fajn, film nás rovnou hodí do války, žádné záběry na šťastnou rodinku se nekonají. A já si říkám, že to možná nebude tak zlý, jak jsem čekala. Bohužel, tohle po půl hodině vyprchá a nastoupí pohádkovo-televizní nemastnost a neslanost. Z děcek si žádné neoblíbíte, leda trošku faun je sympaťák a outfit královny taky stojí za řeč. Ovšem ostatní příšerky v dnešní dokonalé animaci vyloženě tahají za oči nezvládnutostí.

Výplata (2003)

Zajímavá mi přišla akorát myšlenka "když jsme to viděli v budoucnosti, musí se to stát a tak to raději uděláme sami". Zbytek průměrovatý průměr.

Mimzy (2007)

Mandaly, "božská" geometrie, levitace, interdimenzionální most, krystalické struktury a data v nich, zvukové vlny, vidění ve snech a Pink Floydi (ve sluchátkách matky, na tričku učitele a v titulkách) ? To vše zabalené v balení pro nenáročné, konzumní a dětské publikum? A ještě k tomu v hlavním vysílacím čase na Nově? No to si někdo dělá p.....! Vážně, díky skrytým informacím (oni vlastně vůbec skryté nejsou, ale moc lidí je stejně nepozná) v tomhle obalu, nevím, co si o tom mám myslet. No, to je jedno. Jakožto dětský film to naprosto v pohodě obstojí, i přes špatné herecké výkony (zejména těch dětí) a pár kiksů (FBI: Fakt sorry, omlouváme se, a vůbec vám nechceme rozkrájet mozek na kousíčky). Ne, vážně, jestliže jste aspoň trochu uvolnění, tak je to fajn film.

Ať vejde ten pravý (2008)

Atmoška je perfektně studená a nehnutá, pozornost člověka si to udrží, i když je to místy táhlé. Ale příjde mi strašně líto toho tak málo vymačkaného motivu - přátelství šikanovaného chlapce s andělsky bělostnou tvářičkou a starého upíra ukrytého v těle malé holky. Je tam tolik motivů, které by si zasloužili dotáhnout, např. dívčin otec, takhle jsou jen naznačené na čtvrtině cesty a díky tomu brzy upadnou v zapomnění. A velký problém je nemožnost si nějak postavy oblíbit, nebo se s němi sžít, nevím proč, ale prostě to nejde. Tohle je bezesporu zajímavé, ale co se podivné vztahové upířiny týká, tak je lepší o rok mladší film Thirst.

Vodní svět (1995)

Jeden z těch blbých filmů, kterej vlastně máte rádi, ale skoro se to stydíte říct.