Příběhy tatranských štítů (2011) (seriál)

Nahliadnutie do histórie dobýjania tatranských štítov. Vizuálne podmanivé, informačne zaujímavé. Nielen pre milovníkov Tatier či horolezctva...

Zázračná planeta - Série 1 (2006) (série)

Veľmi vydarený a vyvážený počin. Nádherné zábery a super informácie. TOP v dokumentoch o prírode.

Lůno (2010)

Film, v ktorom ani raz nevykukne slnko (nevadí) a v ktorom kameramanské, kompozičné spracovanie prevyšuje tematiku a otázky témou nastolené. Obrazovo silné, ale hodilo by sa viac psychologického vykreslenia.

Tanec v temnotách (2000)

Jeden z najlepších filmov aké kedy kto nakrútil. A jeden z najsilnejších. Čas od času človek (možno nie každý, ale mnohí) pre lásku obetuje naozaj dosť veľa alebo "v najhoršom" akosi "až príliš" (keď do toho vtlčieme čo najviac rozumu a egoizmu). Toto je jeden z tých príbehov, kde sa obetuje všetko a trošku nerozumne, ale keď to inak nejde... Dielo je do bodky realistické a zároveň s vykreslením snov hlavnej postavy vyznieva komplexne a dáva tiež čas na únik, ktorý si čas od času každý z nás dopraje, tak ako aj hlavná hrdinka. Svojím spracovaním film postupne vysvetľuje dôvody, postoje a pocity hlavnej hrdinky a divák má príležitosť pochopiť a akceptovať jej konanie. Vzhľadom na hudobnú zložku, možno niektorým filme nesadne, ja však Bjork môžem, takže ma to vďaka nej určite dostalo ešte o kus viac. Film ma síce zomlel na prášok, ale treba sa naučiť zvládať aj takéto veci, lebo na svete sa našťastie a zároveň nanešťastie stále dejú aj takéto "ťažké" veci (či už v dobrom alebo v zlom - tak ako aj v tomto filme). Inak, pre mňa brilantné spracovanie a v rámci tematiky sebaobetovania v prospech lásky k druhému, jednoznačne TOP film a momentálne rovno na prvom mieste.

Půlnoc v Paříži (2011)

Super, konečne zas Allenovka za plný počet! Jediné, čo bolo pre mňa trochu rušivé je obsadenie hlavnej roly Owenom Wilsonom, ale dokonca sa táto maličkosť v tieni filmu dá pohodlne prekusnúť. Neprezrádzam inak nič, ale tento film si rozhodne užite, ak ste čo len raz niektorú Allenovku žrali. V tejto totiž spojil to najlepšie zo svojich starších diel a to najlepšie z novších. Nemyslím tematicky alebo "vykrádačsky", ale štylisticky a "allenovsky". Smelo do toho!

Vévodkyně (2008)

Ja by som tento film dala ako takú malú povinnosť pre ženy. Netuším, či to len mňa tak neskonale vždy prefacká realita danej doby (a to sme ostali len pri tých najvyšších vrstvách), ale treba sa nechať. Prefackať a ísť ďalej vo svete, kde je to už o kus lepšie. No aj tak, zápolíme ďalej, s kdečím... Ai by bolo na mieste nezabudnúť, že je to nakrútené podľa životopisnej knihy od Amandy Foreman, ktorá roky pátrala po detailoch Georgininho života.

Lore (2012)

Silný film. Veľmi dobre spracovaný. Tému spracovanú z tohto uhla pohľadu som na plátne zatiaľ nevidela. Veľmi obohacujúce a otvárajúce oči - predsa len stotožniť sa s Lorininmi pocitmi, predstaviť si, že to jednoducho nemohla - nevedela vnímať inak. To otvorenie očí bolo pre ňu bolestivé. Niektorí ich však stále neotvorili.

Strážce divočiny (2009)

Jediný dôvod prečo som filmu Strážca divočiny nedala päť hviezdičiek je ten, že som krátko pred tým čítala súvisiacu knihu Posledná pevnosť, ktorá je TOP! V tomto prípade asi odporúčam opačnú postupnosť - film a až potom kniha, lebo keď som si teraz po rokoch film pozrela, stojí za päť hviezdičiek. A preto nakoniec po čase dávam tých päť!

Pěna dní (2013)

Boris Vian má fantáziu, ale akou fantáziou je obdarený Michel Gondry? Nemusíte jeho fantáziu poznať z predošlých filmov, aby ste zistili, že dokáže nadviazať na fantáziu iných, okoreniť ju a ešte prehĺbiť. Samozrejme, kniha je v tomto oklieštená, na stránkach popíše len to, čo chce, režisér však musí dokresliť ešte aj všetko ostatné, čo kniha opomína, ale na scéne je vidieť. Pre fanúšikov knižnej predlohy by všetko malo ostať vo Vianovom duchu, resp. by sa to malo zhodovať s Vianovo-ich poňatím. Ale ono je to vo Vianovo-Gondryovom duchu a to sa žiaľ nemusí zhodovať s Vianovým resp. Vianovo-ich poňatím. Napr. podľa mňa sa dosť vecí nesnúbi s Vianovým, resp. budem objektívna s Vianovo-mojím vnímaním knihy. Ale ak zabudnete na tieto Vianove a svoje interpretácie, podarí sa Vám vychutnať a odhaliť tie Vianovo-Gondryové. Aj tie stoja za to, tak už nijaké zaplietanie sa... PLUSY: hudba a striktné nedodržanie atmosféry knihy, lebo aj vďaka tomu má film pre diváka hodnotu. Keby sa jednalo len o prerozprávanie, keby Gondry niečo nespravil inak ako Vian, film sám o sebe by nemohol obstáť a viackrát by ste si film určite nepozreli.

Fulmaya, děvčátko s tenkýma nohama (2013)

Keďže som čítala kedysi aj knihu Doroty Nvotovej Fulmaya, mala som celkom jasno, kde sa v živote nachádza a čo robí. Film je akýmsi pokračovaním a podobne ako kniha je to pecka. Filmársky (technicky) je to zvládnuté fajn, no premisa, ktorá z filmu trčí, až to je tá pravá šupa. O tom, že by sme mali byť do istej miery idealistami a pokúšať sa zmeniť svet a o tom, ako to žiaľ nie vždy vyjde, lebo niektorí ľudia sú jednoducho ... Jednoduchá krutá realita, s ktorou sa musíme zmieriť, no napriek tomu by sme mali vždy nájsť silu a bojovať ďalej, nech je svet lepším. Reálne zdokumentované na výreze z Dorotinho života. Len prosím nepozerajte na to tak, že Dorota sa hrá na nejaký vzor, je to jednoducho žieňa ako každé iné, je svojrázna a snaží sa uchopiť svoj život a viesť ho nejakou tou správnou cestou pre seba. Možno to nie je váš štýl, ale my tu nie sme na to, aby sme to súdili, skôr aby sme sa poučili zo života iných a uvideli ďalší kus sveta, ako to tam ne/funguje. Dokument zobrazuje človeka, ktorý sa snaží prebojovať a nájsť ten svoj kus miesta na zemi. Je síce pravda, že Dorota vo svojom súkromnom živote, aspoň z môjho pohľadu, nielen príliš riskuje a chybuje (častokrát podľa mňa naivne, ale každý sme iní, to je naozaj jej vec, že to cíti práve tak a nechá sa zviesť), no vo filme je dôležitejšia tá druhá línia jej života, ktorou sa otvára verejnosti. Turistom, deťom v Happy Home či priaznivcom jej hudby. Dokument sa sústreďuje predovšetkým na Happy Home, kde Dorota pomáhala a aj keď nakoniec všetko vystrelilo inak, lebo ľudia nie sú na svete len dobrí a nevinní, podstatné je ako sa zachováme my. Myslím, že Dorota to zvládla, pomáhala od začiatku do konca ako vedela. Stálo ju to nejaké nervy, pichlo ju riadne pri srdci. Páči sa mi, že svoje pocity neskrývala, keď ju niečo ranilo bolo to vidieť rovnako ako keď bola nadšená. Dokument tak verne dokázal zachytiť emócie, ktoré nám život prináša a zároveň príjemne nakopáva, aby sme sa ďalej snažili!