• Pohádka

Lichožrouti (2016)

Animace: originál, na jedničku. Rozjezd filmu: slibný. Pak - konec. Jasně, můžeme se utěšovat, že to je o řád lepší než Kozí příběh či Čtyřlístek. Ale s tím to asi nikdo srovnávat nebude - bude se srovnávat s (nejen americkou, že, Francouzi a Japonci) animáckou produkcí zahraniční, kterou jako abecedu znají děti od dvou let. Tedy a) s do detailu vymakaným příběhem, který drží pozornost jak dospělého, tak dítěte; b) s humorem, který je dobře načasován a dává filmu pravidelný rytmus na vlně napětí/oddych; c) dramaturgie, která to složí do dokonalého stroje, vše je tam, kde má být, vše funguje a divák nesleduje formu, propadne obsahu. A tady Lichožrouti selhávají, a) až c) je řemeslně nezvládnuto, a bez toho dobrý animák nejde udělat, i když se budeme zaklínat češstvím a Trnkou ostošest. Bohužel, a to jsem se těšil velmi.

Rodinný film (2015)

Nafoukněte bakalářskou příhodu pumpičkou, okořeňte intelektuálním kořením a místo koťátek dejte pejska. Úlet desetiletí.

Holub seděl na větvi a rozmýšlel o životě (2014)

Kdo viděl předchozí, stylem podobné a skvělé Ty, který žiješ a Písně z 2. patra, se ničeho nového nedočká, vypije druhý odvar a bude se ptát, proč ještě. Chtělo by to přestat vykrádat sám sebe, přestat vyrábět (mistrnou) formu bez obsahu a začít hledat novou cestu.

Infiltrátor (2014)

Ano, stokrát zpracovaný námět pro akční film. Ale ořezáno je tam vše, co by bylo zdůrazněno v hollywoodském pojetí, a zdůrazněno je tam vše, co by se naopak do hollywoodského pojetí nedostalo. I rozbíhající se milostná nitka musí být utnuta, o vztahu k matce ani nemluvě - obojí ve vhodný moment mizí, aby nás to neodvádělo od pochopení hlavní postavy. Zážitek: vidět akční film, který je ve skutečnosti náročným psychodramatem.

Tma přichází (2014) (TV film)

Aktuální dokument Night Will Fall (bude vysílat HBO) dal dohromady režisér André Singer, vypravěčkou se stala herečka Helena Bonham Carter. Představí raritní záběry včetně těch z filmového pásu, který byl považován za ztracený, výpovědi pamětníků i způsob, jakým britská armáda trénovala své vojáky v natáčení, díky kterému existují stovky hodin snímků doslova z první ruky. Spojenci v roce 1945 požádali mj. Alfreda Hitchocka, aby se dokumentu o osvobozování nacistických táborů ujal. Film však nikdy nebyl dokončený. Jeho torzo se až po letech promítalo na festivalu v Berlíně v roce 1984. (Podrobná recenze zde: http://www.theguardian.com/film/2015/jan/09/holocaust-film-too-shocking-to-show-night-will-fall-alfred-hitchcock) + Trailer: https://www.youtube.com/watch?v=lbB9NCYzQVU

After Fall, Winter (2011)

Film pro studenty filmové vědy. Když se postmoderně smíchají odkazy na kdeco, zavedené pořádky se obrátí jen proto, aby se obrátily, a z červené knihovny se dělá výtah k Parnasu, nedá se na to dívat - je to dobře smontovaná přehlídka filmové vědy, ale ne film.

Princezna a písař (2014) (TV film)

Tak nějak napůl. Akční scény českému filmu pořád nejdou, to snad i útěk v Pyšné princenzně byl lepší a gradovanější než tady střecha (o hupsnutí do bažiny, kde se místo napětí rokokově cvrliká, radši mlčím). První půlka se táhla, druhá to zase moc sekala. Líbila se mi režie a velké plus je Ruml, nečekal jsem to a patří k nejpovedenějším "princům" z pohádek za poslední dobu. Občas vyladěné detaily, občas zbytečné celky.

Kdyby byly ryby (2014) (TV film)

Negací všeho evidentně nevzniká klad. Pohádka, která není pro děti? Herci, kteří se pitvoří hůř než neherci na dětské besídce? Scénář s nápadem, který zůstal jen nápadem? V čem je to lepší než Troška - sám jsem překvapen, že se musím takhle ptát. :(

Interstellar (2014)

Spíš zklamání. Vizuálně nejde dál za Gravitaci, příběh slátanina, hlavně v druhé půli musí člověk zapomenout na logiku. Skvělý rozjezd, do odletu, pak tuctovka.

Něžné vlny (2013)

Průměrný až zbytečný film. Co mě zarazilo nejvíc, byl fakt, kolik motivů, postav a scén je drze a bezostyšně buď přímo překradeno z Báječných let pod psa, nebo překradeno a modifikováno. To je dneska možné? Hu, to je Pan Scénárista.