Lidská stonožka 2 (2011) odpad!

na jednotke sa dalo aspoň smiať. tom six je chorý človek.

Prometheus (2012)

ja si skutočne nemôžem pomôcť ale ten film u mňa absolútne boduje. jednak tým, ako správne v pozadí dýcha na nás xenomorf a Giger, ďalej skvelou myšlienkou o ,,pomocníkoch z vesmíru" a celkovo scenáristická idea človeka, ktorý chce poznať viac než je mu dané a ktorý ide vycestovať za svojim ,,bohom", postavenie človeka ako ,,chybný produkt".. Fassbenderov copyright na Lawrenca z Arábie bol skvelý, rovnako ako niekoľko scén s Noomi Rapace.. áno, sú tu zbytočné veci (kurva NAČO ten Guy Pearce alebo celá tá pasáž o tom ako je Elisabeth neplodná), ale oveľa viac oceňujem snahu akejsi variácie na faustovský príbeh. myslím že ten film je žalostne nedocenený, ja osobne dúfam a verím v pokračovanie.

Nesnesitelná lehkost bytí (1988)

Kunderov román podľa môjho názoru patrí k vrcholom svetovej literatúry, čítam ho takmer pravidelne každý rok, každý krát ma dokáže prekvapiť, idea ho sfilmovať je nielen odvážna ale priam samovražedná- tá kniha sa sfilmovať nedá, ibaže by ste boli možno Jiří Menzel alebo Stanley Kubrick, alebo možno ešte Anthony Minghella. Tie myšlienky sa preložiť nedajú, film je mocné médium ale obrazy ktoré Kaufman vytvoril sú nepreniknuteľné, cez to všetko ak si ten film pozriete nezávisle od knihy, iba ako niečo čo je tým inšpirované, tak to funguje. a nič to nemení na tom, že Lena Olin tu podáva oscarový výkon a je presne tou Sabinou, akou som si v knihe predstavoval, to sa stane málokedy.

Captain America: Návrat prvního Avengera (2014)

posledné mesiace v sebe znovu objavujem vášeň pre komiksové filmy a superhrdinov, nie je to len s blížiacim sa novým Batmanom, resp. Justice League, ale nejako si pripomínam veci, ktoré definovali moje detstvo. prvý Captain America je mi sympatický kvôli jeho prahsprostej naivite- je to hlúpe, detinské, naivné a strašne čiernobiele, obal future-retro mu len svedčal a ja som od radosti ochkal- konečne návrat hrdinu ktorý verí, že ľudia sú dobrí a že svet je vlastne fajn miesto. nie len ten depresívny pohľad Christiana Bala, resp. neskutočné backgroundové stories vo Watchmenoch. bol to príjemný oddych. dvojka Captaina Americu kombinuje prahsprostú naivitu, s úžasným ,,buddy" feelingom ktorý som mal z Avengerov a trošku, ale naozaj len trošku prikorenili z tých zadumaných pohľadov depresívnejších kolegov. Chris Evans je TOP, Scarlett táto postava podľa mňa slúži ako hodiny jógy- strašne si užíva každú sekundu no a Robert Redford.. matka zem, celý Winter Soldier mi bol ukradnutý, Robert Redford TO bol záporák jak z veľkej knihy. SPOILER ak by sa film skončil pri tom ako ho Bucky vytiahne z rieky, bol by som z toho možno ešte viac na větvi. A Ezekiel na Furyho hrobe je perfektný joke. skvelý letný film.

Čínská čtvrť (1974)

filmárčina per exellence. žáner definujúci film.

Jump street 21 (2012)

naozaj dávno som sa takto schuti nezasmial. na plno to splnilo účel. a milerád aj repete.

Nebe nad Berlínem (1987)

Nebo nad Berlínom patrilo medzi moje najväčšie filmové dlhy vôbec, asi som potreboval trošku viac času aby sa stopa z Mesta anjelov stratila a nebol tým nejako ovplyvnený, čo sa vždy stane keď si pred knihou pozriete film a tak podobne. Wenders natočil film o samote, o hľadaní zmyslu života a lásky. prvá hodina funguje takmer ako metafyzická meditácia, počúvame len myšlienky okolo nás a pozorujeme Anjelov ako niektorých ľudí držia za ruku, alebo objímajú keď sa trápia. veľmi postupne a veľmi pomaly sa dostávame k postavám samotným a k samotnému príbehu. na také filmy dnes nie sme zvyknutí, tak ako hovorí starček- o mieri nie je atraktívne hovoriť. silný zážitok. scéna skoku a vyznanie na koncerte nicka cava.. nezabudnuteľné

Liga spravedlivých: Záchrana světa (2013)

tieto animáky sú zákonite guilty pleasure ale toto spolu s Dark Knight Returns nejako vyčnieva, príbeh je fakt skvelý, dokonca si myslím že keby sa tohto drží plánovaný flm tak to môže byť celkom pecka. má to skvelý humor- veľmi som sa bavil na najhomosexuálnejšom vtipe na svete : ,,Flash once again I AM THE TOP and you´re the BOTTOM!" a celé je to tak nejak chytré. bavilo

Vymítač ďábla (1973)

univerzita atmosféry a jednoducho najlepší horor všetkých čias.