Útěk z Alcatrazu (1979)

Vcelku žánrově čisté, ale oproti např. podobnému Vykoupení z věznice Shawshank spíše nudné a bez invence. OK. 6/10

Carrie (1976)

Kdysi jsem četl i předlohu, je to typický King, je zajímavé, kolika různým režisérům se podařilo vytvořit opravdu povedenou filmovou adaptaci jeho románu. Carrie není vyjímka. Takhle to má vypadat. + Skvělá hudba. 8/10

Láska v hrobě (2012)

Helena Třeštíková vždy do příběhu svých dokumentů více či méně zasahovala. Tady pan režisér (záměrně ?) nezasahoval a příběh dvojice bezdomovců je díky tomu bezůtěšnější, mrazivější a osamělejší - a tedy blíže realitě. Velice silný zážitek, nebál bych se Lásku v hrobě doporučit komukoliv a ať si každý udělá názor sám, protože nic není tak černobílé, jak to na první pohled vypadá. Díkybohu za neskomírající českou dokumentaristiku. 8.5/10

Pí a jeho život (2012)

Pí a jeho život je barevný (až přebarvený) new age kýč, který se diváka snaží obloudit fascinující imaginativností s důrazem na dechberoucí vizuální orgie. --- A víte co? Se mnou se mu to podařilo. Symbolické hrátky mají vzhledem k pointě filmu své opodstatnění, moře se stává obrovským, nesmírně živým vesmírem a co se týče samotného boje o přežití - s tygrem na palubě je jednoduché z něj udělat sérii etud, díky které divák z plátna nespustí oči. Když odhlédnu od až příliš okatě "Montmartovského" narativního úvodu, trčících vložek (masožravý ostrov) a zbytečně naivně působící postavy spisovatele, zbývá mi dobrý pocit z tohoto dálkami provoněného gejzíru obrazů, fantazií a zjevné symboliky. Tak jako je pro někoho dirty pleasure číst romány Paula Coelha, tak je pro mě potěšením strávit dvě hodiny s tímto filmem. 8/10 PS: a ještě pár jednotlivostí - moc se mi líbil výkon Irrfana Khana, hlavní myšlenka filmu je prostinká, závěrečný "twist", pomocí kterého je malinko krkolomně dovršena, se ale povedl a udělal mi radost, nejsilnějším okamžikem filmu je proto určitě scéna, ve které hlavní hrdina na nemocničním lůžku podává alternativní výklad svého příběhu, narozdíl od méně uvěřitelné verze ale tuto nedoprovází obraz...

Láska (2012)

Jasné poselství, vhodná a čistá forma, skvělé herecké výkony hlavních představitelů, tísnivá atmosféra (vzpomněl jsem si na Bergmanovy Šepoty a výkřiky) - Láska je skvělý film, nepovedlo se mu jediné - výrazněji mě zasáhnout. Dávám 8/10, protože si ještě dobře pamatuju jak se mnou zamávala Hanekeho Bílá Stuha.

Nespoutaný Django (2012)

Snaha o "cool" blaxploatation film po Tarantinovsku podle mého názoru bohužel úplně nevyšla. Myšlenka, charaktery i provedení (hudba!) je skvělé, film ale postupem času mírně kulhá a nakonec se promění v předvídatelnou nudu. Tarantino to umí líp, tohle je o třídu horší než předchozí Hanební Parchanti... Jako fajn stylizovaná zábava na večer je to ale víc než dobré. 7.5/10

Hobit: Neočekávaná cesta (2012)

Tak jsem se toho trošku bál a neměl jsem proč. Hobit je čistý a věrný předloze a to nejlepší co se mu mohlo stát je Martin Freeman v hlavní roli. Jedinou vadou je to, že ho nakonec nesvěřili Del Torovi, na to bych byl hrozně moc zvědavý. 9/10

Samsara (2011)

Téměř na úrovni zázračné Baraky. Už se nemůžu dočkat, až začnu sjíždět soundtrack. 9/10

Vlákna (1984) (TV film)

Sugestivní a syrový polodokumentární snímek o důsledcích jaderného útoku na Velkou Británii. Je to docela silné kafe, ale myslím, že bylo nutné natočit realistický snímek na toto téma bez příkras, kudrlinek a patosu. Peklo na zemi, nedoporučuju pouštět útlocitným osobám, pokud nemají zájem o noční můry. 9/10