Fabrika (2018)

Jednu hviezdu prihadzujem za atmosféru a interiéry starej postsocialistickej továrne. Verím tomu, že tam moc veľké úpravy ani nemuseli robiť. S jednaním a pohnútkami niektorých postáv som mal občas problém, ale u ruského čeloveka все возможно. Spomenul som si pritom na zvesť, ktorá sa mi dostala do uší nie tak dávno, kde vo VW fabrike v Kaluge, neďaleko Moskvy odbachol jeden zamestnanec manažéra rovno pri páse. Asi moc mudroval. Ešte dobre, že to nebolo robené v spolupráci s amíkmi. Tí by tomu krky vykrútili. Dík za titulky katrab.

Loli paradička (2019)

Úplne chápem, že kino Mladosť vo Vranove sa 4 x vypredalo a publikum sa náramne bavilo, so zopár východniarmi totiž robím (ci pana!). Ja som snímok ale od prvých tónov (cigánsku hudbu mám rád a tu mala výrazný podiel na atmosfére) vnímal ako poéziu a myslím, že som dobre urobil. Mám rád snímky kráľa "cigánskyh" filmov Tony Gatlifa, hlavne pre ich autenticitu a poéziu. Tu mi ju ale trochu (trochu dosť) kazil rečovým prejavom Michal Iľkanin, ktorý miešal spisovnú slovenčinu s východniarčinou, čo vyznelo, ako keby východniar už zabudol po východniarsky, alebo nevýchodniar, čo sa naučil zopár fráz v miestnom nárečí (hviezda dole). Zachraňoval to Michal Soltész, ktorý bol presvedčivý a zožral som mu to aj s navijakom. No a samozrejme Kamilka Mitrášová, ktorá bola poeticky nevinne očarujúca (ta ňe?). Škoda len, že to po tom useknutom konci nemalo aspoň náznak happyendu.

Srdcová královna (2019)

Trine Dyrholm odviedla (ako vždy) excelentný herecký výkon. Takéto role jej vyslovene sedia.

Vyměněná (2018)

Presne takého šedého kocúra máme doma. Po tom, čo sa naučil otvárať dvere (od seba, aj k sebe) sme sa museli doma začať zamykať. Sviečky na torte zatiaľ sfukovať nevie, ale to len preto, že ešte k narodkám žiadnu nedostal. Uvažoval som o bielej myši, ale som si to rozmyslel, čo keby si ju potom pýtal aj na meniny, 1. mája a Deň mačiek? Aj keď s nami všetky filmy nepozerá, táto komédia sa mu celkom páčila a tuším sa aj usmieval. Samozrejme pod fúzy. Dík za titulky Yusek.

Složka 64 (2018)

Myslím, že "Oddelenie Q" chytilo dobrý vietor a napreduje správnym smerom. Dúfam, že sa dočkáme ďalšieho "dielu". K tomuto nemám v podstate výhrady... teda až na toho chlapíka v úvode s tým päťkilovým kladivom. Ten nielenže ho v živote v ruke nedržal, ten snáď ani nevedel, čo to je.

Legenda jménem T-34 (2018)

Neviem čím to bude, ale pri týchto ruských hrdinných eposoch sa viem odosobniť a vypnúť skúmanie reálií. Myslím, že dej filmu najlepšie charakterizuje opakované úslovie vodiča tanku Vasilionka "Xочешь чуда, будет чудa" (ako správne preložil jahra "Chceš zázrak - máš ho mať").

Apostasy (2017)

Zaujal ma námet filmu, pretože zatiaľ čo napr. o sekte amišov bolo už zopár snímkov natočených, o sekte jehovistov som zatiaľ nezaregistroval žiadny. Preto to považujem za záslužný čin. Súhlasím s KevSpa, mal som tiež tú česť pracovať s kolegom, ktorého manželka bola jehovistka (chudák dcéra), ale aj s kolegom, ktorý bol v ich rebríčku postavený na vyššej priečke. Ešte za socíku mu "komunita" pomáhala dovážať z Juhošky náhradnú látku za transfúznu krv pre syna, pretože u nás vtedy ešte nebola. Nedokázal mi ale odpovedať na otázku, čo ak by transfúziu potreboval súrne, nechcem si domýšľať. Súhlasím tiež s hygienikom, pretože si myslím, že každé prílišné ľpenie na náboženských dogmách môže napáchať viac škody, ako úžitku. A vôbec teraz nenarážam na v ostatnej dobe vytiahnutý do popredia dogmatizmus islamu, ale napr. aj dogmatizmus katolíckej viery. Týmto ale nechcem nikoho od akejkoľvek viery odhovárať.

Láska bez bariér (2018)

Drží si to štandard "slušných" francuzkych komédií, na aké sme boli navyknutí, lebo za ostatné obdobie mám dojem, že to išlo kapánek dolu.

Jehelníček (2017)

Ľudia (a zvlášť tínedžeri) vedia byť zlí... najmä voči bezbranným. Presvedčivá Lily Newmark v roli Iony. Dík za titulky hygienik.

Paříž 15:17 (2018)

Nemyslím si, že sa Clint na staré kolená zbláznil. Myslím, že chcel týmto filmom len vzdať hold tým trom chalanom. A tým, že ich nechal hrať ich vlastné role, posunul to o stupeň bližšie od ilúzie k reálii. Myslím, že tí traja si to vážia viacej, ako vyznamenania od Hollanda.Škoda len, že tam nebola aspoň načrtnutá motivácia onoho Maročana (napr. namiesto trip travel story). Ale Clint si to môže bez výčitiek dovoliť a každý mu môže fúkať.