X-Men: První třída (2011)

Beru, že toho musel Vaughn odvyprávět fakt hodně a film je tak chvilkama uspěchaný a nárazový. (Nejmarkantnější je to u můziky, které v post-produkci nejspíš uřezali veškerá intra. Hudba tak emoce neuvozuje ani neumocňuje, ale jenom upozorňuje - "Smutek! Slzičku, diváku, kurňa!" "Epičnost, otevři hubu, je to wow!". Výsledek tak není úplně košér.) Ale co už, mám 32 zubů a tuhle věc s uspěchaností jsem ještě překousnul. Ale že si Matthew nebyl schopný pohlídat občasné bolavé faily mě překvapilo. V Kick-Assu sice několikrát neodolal a totálně zabil atmosféru ubohým vtípkem, ale tady už mu dialogy šustí papírem (od malých děcek na začátku pak rovnou školní besídkou) a občas pro mě bylo celkem šokantézní, kolik trapnosti nechal na plátno proklouznout (Magnetův kostým na konci? Srsly?). Nebo Ježíši Kriste, výběr postav: Vážka, ultrazvuk a pohlcovač energie - trapnější mutanty už X-Men univerzum nenabízí? Některé chyby nejspíš nebyly ve Vaughnově režii, ale ve filmu se objevily a je tak za ně třeba lynčovat. Stejně tak je ale třeba napsat, že X-Men JSOU dobrý film a stojí za to se na ně podívat. Jenom jedou tak rychle, že mají v zubech trochu moc much.

Lovec trolů (2010)

Pořád samý [REC] a Blair Witch, ale co třeba Zombieland (a vypelichaný sokol)? Natürlich, Trolljergen má stejně jako první dva jmenované filmy nějaké ty neodiskutovatitelné řemeslné kvality. Se Zombielandem jej ale pojí to, že autoři si jenom tak jezdili s kamerou po světě, příležitostně upatlali vtip nebo napínavou scénu, ale nikde pořádně nedupli na plyn a suprovní potenciál neždímali, co to šlo. Abych ale hororu s Zuckerbergem v hlavní roli, mým oblíbeným etalonem nevyužitých filmových šancí, úplně nekřivdil, musím napsat, že Trolljergen je o dost nudnější a nenapínavějšejší. De facto bych jej tak měl jmenovat králem Etalonem II.

Srážka s mimozemšťanem (2011)

A Oskara za tvorbu s největším množstvím lásky a fanouškovského nadšení získávají autoři Paula. Je mi fakt líto, že nedávám 4. pěticípou, ale prostě tam nebylo dost srandy a scénáristi byli celí pryč ze svojí kosmické lodi. Chvilku při psaní letěli tématicky tam, pak zase jinam a nikde se pořádně nezastavili a neždímali až na morek. Máme co dočinění se "Zombieland: Reloaded", úpe total naprosto fatal. Super námět, zpracování taky ne úplně normální a hromada nevyužitého potenciálu. Ach jo a 7/10.

Rio (2011)

Je to sice meta-konformní uber-klišé, ale protože na Csfd nemám na výběr z 10 hvězdiček, střelím Riu 15 cípů. Autoři se totiž dostatečně vyblbli na mikro-vtipech a side-postavičkách a tak jsem se jenom vezl na feel-good vlně a nevnímal tu klišé-nevyhnutelnost happy-endu. P.S.: Za ty pseudo-předpony film nemůže.

Neznámý (2011)

Bourne po dvaceti letech a se CGI od Patrika Vogla. To ale vůbec nevadí! Tempo je zvolené solidně a laciné efekty člověk překousne. Problém je v Neesonově postavě a jejím chování. Papa Jason měl jasnou a obsáhlou linku o tom, jaké měl motivace, proč zabíjet, složit se, ztratit paměť etc. Důvody doktorova jednání v Unknown mně přišly přinejmenším totálně prdlé a ze strany autorů levnější než a whore on meth (a že se v jejich cenových nabídkách vyznám). Povedená komornost s čuprovním Liamem a nádhernou Diane tak odchází trochu pocákaná kaňkou ze scénáristova brka. Příště s ním tak nemáchej, chlape.

Past (1996)

A jak je to nakonec hutné a vyšponované! Nemastný, neslaný začátek totiž člověka zrovna nechytne. Za 30 minut trpělivosti jsem ale dostal Wachowštinu jako tur - v dialozích nebo kameře ty dva nejde přehlédnout. Z herců sice totálně ční jenom Joe Pantoliano, který si krade celou druhou půlku filmu pro sebe, ale zbytek ansámblu se taky nenechá zahanbit. Na Nolanovo Following to třeba nemá, ale Temný Rytíř zase těsně nemá na Matrix, takže jsou si autoři kvit :-)

Kostka (1997)

Jak originální a stylový film! (taky trochu kostrbatý, ale co už) Člověk odpustí i tu matematickou nesmyslnost (nic jsem si nepřepočítával, ale vsadím boty, že to není postavené na hočijakém fest matematiš základu). Kombo špatných hereckých výkonů a hodně slabého střihu sice člověka bije do očí neustále a na milosrdenství z mojí strany už tak nedosáhne (David Hewlett z toho nakonec vyšel jako jediný rytíř hereckého stolu), ale hergot, té originality a stylu měla Cube kotel, ergo 4*. P.S.: Je trefné, že Csfd dává ve výčtu žánrů horor až jako poslední - za celou dobu se servíruje jenom jedna "brutální" a jediná napínavá scéna.

Auta (2006)

Sice máme co dočinění s uber klišé coming-of-age(±) filmem o hledání správných životních hodnot, jenže za ním stojí Pixar. Takže je všechno perfektně napsané, zrežírované, zahrané a narvané humorem, který autoři vytěžili z alternativného světa. Po druhém zhlédnutí tak už na Pixary nejsem tak naštvaný, že jejich nejnovější film budou právě Cars 2. Snad ne moc naivně věřím , že to bude originální a osobitá podívaná.

Eddie Izzard: Glorious (1997) (divadelní záznam)

Kdyby se Eddie první půlhodinu nesnažil být extra vtipný tak usilovně, paradoxně by byl. Naštěstí se po chvíli uvolnil a jel klasicky úžasně. Začátek ale na jinak výbornou show háže takovou ne úplně košér kaňku.

An Evening with Kevin Smith 2: Evening Harder (2006)

Moderní Menšík - výborný vypravěč a navíc totálně nekorektní. Chvilkama možná štvou trápné výstupy fanoušků, ale ty už člověk s radostí překousne. Tolik vtipných a výborně podaných historek během "jednoho eveningu" se totiž jen tak nevidí.