My (2019)

Ufff. Šel jsem s podhodnoceným očekáváním a otevřenou myslí. A otevřenou mysl jsem si zachoval až do konce a to byla moje smůla a měl jsem se radši uzavřít :-). Začnu pozitivně. Smál jsem se. Docela dost. Často spíš na místech, kde nebyl žádný humor, ale proč ne. Nenasral jsem se, snad hlavně díky sympatickým hereckým výkonům obou dospělých představitelů (děcka mi přišla jako takový šum). A jednotlivý scény jsou sem tam pěkně natočený. Kolem a kolem to asi není jednohvězdičkovej film. ALE. Ono je to tak blbý, že to ani víc nejde. Nic tam pořádně nedává smysl, je to slátanina horem dolem a celkově to chce být vším a není to vůbec ničím. Horror? Ale kde že. Paranoia - leda hovno. Komedie - po hříchu málo. Alegorie, metafora, sociální komentář - you wish Jordane. Na to, aby to byla mnohovrstevná alegorie čehokoliv, jsou základní pravidla neuvěřitelně hloupý, nedomyšlený, nedávají žádnej smysl. Peele pohazuje odkazy a vnadidla na něco víc, ale indicií k rozklíčování je zoufale málo, spíš to působí přístupem - hele mrsknu tam to a tohle a tamto, to bude chytrý, nebo to tak aspoň bude působit. Nedomyšlený, uspěchaný, bez tempa, se závěrečnou pointou, která tomu nasadí nesmyslů korunu. (odbočka - celou dobu jsem si vzpomínal na běhajícího černošského údržbáře, který měl vyděsit v Uteč - efektní, strašidelná, ale totálně nesmyslná scéna, která je pak vysvětlená SPOILER k Uteč - že dědeček rád běhal - nedává to vůbec žádnej smysl a My je jako tato scéna, natažená na dvě hodiny; vypadá to dobře, zajímavě, ale je to jenom na efekt a vůbec to do ničeho nezapadá). Když jsem si následně četl, co mi My mělo podle u.s. kritiků říct a dát, tak jsem se zasmál ještě jednou. Ano, ono to tam je, a asi taky dalších milion věcí, protože Peele bez Keye to natočil tak dementně, že si tam můžete najít, co chcete. Navíc v honbě za metaforou, všichni opomínají děje a scény, které v rámci filmu tu danou metaforu zabíjejí. Prostě slátanina na entou a zajímalo by mě, jestli Jordan ví, jak moc je to blbý a jebe diváky do ucha, nebo si opravdu myslí, že je to überchytrý. A nevím, co z toho je horší varianta. Za mě zatím vzhledem k potenciálu a zajímavě rozdaným kartám fail roku. PS: většina strašidelných scén z traileru mi připadá, že je tam jenom proto, aby se mohla dát do traileru. PPS: "If you wanna get crazy, we can get crazy" je hláška roku a doufám, že dostane nějakou MTV cenu.

Favoritka (2018)

Když nevíš, co říct, neříkej nic. Tím bych mohl skončit. Ale když se ten Yorgos tak snaží, posnažím se taky. V podstatě triviální zápletka/příběh, viděná Yoriho pokřiveným neúprosným pohledem. Předpokládám, že to, co jsem viděl, je to, co režisér natočil chtěl. Že to není nějaký studiový kompromis. Potom se ale ptám, co byl záměr. Natočit historický film jinak? Použít historické pozadí jako alegorii něčeho? Moct se kouknout Emmě Stone na ňadérka? Ani v jednom ohledu jsem nepadl na zadek a musím říct, že Podivný Lanthimerios sice natočil svůj nejpřístupnější film, ale zároveň film nejstandardnější (použil bych nejnudnější, ale to bych si musel nafackovat). Přes to všechno je to parádní atmosférická podívaná, super audiovizuální zážitek, zábavná a vtipná pecka a poslední minuty mě přikovali do sedačky a dobře mi nebylo.

MOST! (2019) (seriál)

Všichni milují MOST! Už asi navž dycky! A já pomalu začínám nesnášet Kolečka. Kolečko je výbornej hláškopisec, umí napsat cool postavy a dobře vypointovaný krátký scénky. Ale celek to je mnohdy zlo. Stejně jako i u jeho předposledního počinu z poutě, i z Mostu trčí chlupy na všechny strany, je to neučesaný, tempo kolísá, zápletky vyšumí do prázdna a celkově mě to prostě sice hladilo, ale často proti srsti. Naštěstí je tady Prušinovský a Hofmann, aby to zachránili. Ten první svým řemeslným umem, smyslem pro načasování a (asi) i scénáristickým přispěním. Ten druhej drivem s jakým hraje Luďana, hovado s dobrým srdcem, primitiva, kterej není až tak úplně blbej, jen se přizpůsobil prostředí, ve kterém žije (naposledy jsem měl pocit, že postavě tak strašně rozumím u Tom Hardyho ve Warriorovi). Přes všechny fauly, který to na diváka provede, si vážím toho, že se pustili do tohoto tématu a byť je to asi na dlouhou debatu, myslím si, že tohle je opravdu cesta, jak víc integrovat cikány - ukázat jim, že jsou součástí společnosti, že o nich může být seriál, že se lidi s nima i jim můžou zasmát; a nám ukázat, že jsou to prostě jenom stejní dementi jako jsme my - někteří lepší, jiní horší, prostě jenom lidi, co chtějí taky nějak přežít. Celkově super čtyři hvězdičky, v mnoha ohledech se to blíží přelomové věci a v mnoha ohledech je to geniální. Ale celkově tomu prostě chybí trošku učesanosti, dramaturgie a kvalita celku (Kolečko) :-). Pro mě stále zůstává nejlepší český seriál moderní doby Okresní přebor (a v žádném případě nechci srovnávat, a v mnoha ohledech vypovídá o Češích daleko líp, lehčeji a přesněji) a myslím, že kdyby se jim tak nepovedl první díl (a nenacpali tam Poštu pro tebe - na tyhle parodický scénky my slyšíme), tak by Most! zdaleka nebyl takovej fenomén.

The Orville (2017) (seriál)

Začnu negativně. Jestli tohle je lepší než Star Trek, tak jsem rád, že jsem Star Trek nikdy pořádně nesledoval, protože něco tak hloupýho bych asi nedal. Seth opět ukazuje, že je geniální v jednotlivostech, ale celek se mu rozpadá pod rukama. Nevadí mi, že jeden díl je sci-fi (jako právě z onoho ST), druhej je vztahové drama, další romance atd. Nevadí mi ani (spíš naopak) ta žánrová neukotvenost - vtípky jako z parodie v totálně vážném ději. Co mi ale hodně vadí je scénáristická lenost a neschopnost, kdy polovina zápletek a děje, existuje pouze proto, že posádka jinak snad ve všem geniálních jedinců, je banda neprofesionálních dementů, nesvéprávných emocemi zmítaných hovad, co kolem sebe šlape jako slon v porcelánu. A vedle toho chce Seth, abychom věřili tomu, že jsou to hrdinové, kteří vše vyřeší díky svému umu a profesionalitě. Ne, vždycky všechno poserou a pak někdo řekne - mohli bychom přegratonovat pulsní mechablokátory a zaměřit duální fázové receptory, čímž způsobíme, že na planetě začnou pršet hovna a tím všechny zachráníme. Přes tuhle litanii, jsem to dokoukal zatím celý, protože co Seth umí, to je napsat postavy (a být sympaťák). Takže to prostě člověk chce dokoukat, i když mu to občas leze na nervy, protože ta parta degenů je prostě v mnoha ohledech fajn. Dobrej průměr řekl bych a nepřemýšlet záhodno.

Pátrání (2018)

U Searching je základ nezačít přehnaně přemýšlet a přistupovat k němu jako ke spotřebnímu zboží pro krátkou potěchu. Jako kriminálka bez větších ambicí pak obstojí úplně parádně, napětí vytvoří, dokáže vtáhnout, pobaví, odsýpá a to je tak všechno. Chvílema se ukáže nepatrný přesah v podobě zobrazení společnosti "doby internetové", kdy je v nepříjemně mrazivá (viz. byla to má nejlepší kamarádka), žádnou sociální kritiku ale nečekejte. Když to budu brát jako poctivý trochubéčko, je to super. Ale nic víc, nic míň, nečekejte žánrové orgie, inovace, nic takovýho. John Cho je fajn a konec mě trochu zklamal, ale OK, dejme tomu, já vám to kluci filmařský uznám. A vy diváci, prosím vás, hlavně u toho nepřemýšlejte víc než je záhodno! Slabý čtyři a je pouze spravedlivé, že hodnocení s postupem času klesá.

Příšerky z vesmíru (2018)

Ale tak proč ne... Existuje spousta jiných animáků, renomovanějších a úspěšnějších studií, které mi lezly na nervy daleko víc než EU příšerky. Je to prostě jen totálně průměrný snad úplně ve všem, od scénáře po animaci (ta je možná trochu podprůměrná). Ale dětem se to líbilo, mě to neuráželo, takže bych tomu narval slabší tři a do domácího dětského portfolia to nezařazoval. PS: matrace, co masíruje až do stupně 11, mi udělala radost....doufám jen, že to byl záměrný odkaz.

The Eric Andre Show (2012) (pořad)

To se snad ani nedá hvězdičkovat a doporučil bych to jako síto na kamarády. Jestli se vám to líbí a chcete zjistit, jestli si budete s člověkem rozumět, pusťte mu to. Něco vyhraněnějšího se snad ani najít nedá. Totální dada šílenost, zvrácenost, která má tak geniální momenty, že budete kroutit hlavou (Sub Zero Hadouuuuken :-D). A nebo to po dvou minutách znechucení vypnete. Jediný, co mi vadí, že Eric to prezentuje, že hosté nevědí do čeho jdou. A to se mi tak úplně nezdá, u některých interview OK, ale něco mi přijde nascriptovaný.

Conan (2010) (pořad)

Možná trochu přepálím z těma pěti hvězdama. I Conan má svoje slabý místa, všechny vtipy nedopadnou na úrodnou půdu a některý rozhovory jsou slabší a trochu křeč. Ale Conan je buďto zdaleka nejupřímnější tv host nebo z nich všech nejlepší herec. Parádní ironicky sebezhazující humor, který je nejvíc patrný v jeho scénkách "mimo studio", perfektní fórky, poslední zbytky nekorektnosti, které v US. televizi zbyly. Jeho Uber z Kevinem Hartem, scénky s Jordanem i celým štábem, Conan texaským rangerem, videa z jeho cest do zahraničí, to jsou věci, který si pustím rád znovu a znovu, právě díky Conanovi a jeho výbornýmu komediálnímu timingu.

The Ellen Show (2001) (seriál)

Očividně jsem jeden z té menšiny, komu Ellen přijde tuctová, nezajímavá a mě ještě celkově divná, jak kdyby za tím úsměvem skrývala zlo nezměřitelného rozsahu.

Roma (2018)

Začnu tím, že to asi v budoucnu vytáhnu na pět hvězd. Alfons je PAN filmař a to co předvádí na plátně tentokrát, je opět něčím výjimečné. Jednotlivé scény (a že jsou často dechberoucí, i když zachycují realitu všedního dne) ve mě zrajou a nechávají zapomenout na pocit, který jsem měl v první polovině filmu - že je to sice parádně natočený, ale že je to vlastně docela o hovně. Vrtají mi hlavou dvě věci - kde sakra Netflix bere na takový filmy (navíc brutálně nedivácký) a proč častěji neuklízeli ty hovna po tom psovi. Těch hoven je tam fakt hodně, navíc na dlažbě, kde je to ještě o kus nechutnější. Ale pecka film a byl bych rád, kdyby Alfonso točil víc a častěj.