Veer-Zaara (2004)

ÁNO: Pre silné a nespútané ženy, ktoré si však v pravý okamih vedia uvedomiť cenu tradícií a hodnôt, som mal vždy pochopenie a tak trochu aj slabosť. Aj keď dej plynie najmä vďaka mužskému elementu, dievčence dostávajú taktiež svoje dôležité miesto. Naviac, je tu zopár nápaditých vizuálnych premostení medzi spomienkami a súčasnosťou. NIE: Nuž, akosi lacne pôsobilo väzenie a vôbec všetko, čo sa odohrávalo v súčasnosti. Nepochopiteľných vecí a zvratov tu je tiež možno zopár nájsť. Na škodu veci sú pesničky. Tentokrát žiadna neoslovila.

Herkules (1997)

Láska, zrada a na mňa trošku prirýchle zmúdrenie Herkulovo. Príjemná zábava! Žral som to ako malý, žeriem to bez väčších výhrad aj teraz.

Angliština Engliština (2012)

ÁNO: Ľúbivý príbeh ženy, ktorá chcela dokázať sebe a svojmu okoliu, že dokáže viac, ako len stáť celý deň pri šporáku a usmievať sa. V ňom sa stretáme aj s krátkym pojednaním o porozumení, ktoré sa výborne odvíja na kontrastnom pozadí nezrozumiteľnosti. Navyše, kto bol niekedy v zahraničí bez výbornej znalosti tamojšieho jazyka, bude súcitne nazerať na nejednu filmovú situáciu. Ó a Amitabh Bachchan má perfektnú rolu, ktorú si evidentne užíva. Škoda, že nedostal viac priestoru. NIE: Celý čas hovoríme, aké je nespravodlivé a zraňujúce, keď spoločenskými reštrikciami tvoríme žienky domáce a nakoniec uznáme ich opodstatnenie. Vlastne, aby to nepôsobilo ako päsť na oko, dáme tam kúsok uznania za snahu a potom šup-šup k tomu, prečo sa oplatí byť poslušnou ženuškou. Neúprimné dielko, ktoré trpí prílišnou akcentáciou kultúrnych hodnôt. Pri iných bollywoodskych filmoch to neprekáža, ba odklon od inak všadeprítomného relativizmu skôr pôsobí upokojujúco a stabilizujúco, ale tu teda rozhodne nie.

Falešná hra s králíkem Rogerem (1988)

ÁNO: Ono to fakt spolu reže! Nie je to len prostoduchá ukážka toho, čo sa dá (animácia v hranom filme). Má to dej, sú tam zvraty a celé je to vlastne taká stará temná detektívka (noir?) s hrdinom, ktorého druhé meno je Jack Daniels :D Pritom je to stále vtipné a nájde sa tu aj zopár skutočne kreatívnych nápadov. Chľast, cigary, zbrane a k tomu tá sexy kosť... Toto ozaj nie je večerníček pre deti. NIE: Niektoré scény sú dosť nasilu (vtipné?). Pomerne ľahko sa dá stratiť v súvislostiach: prečo to (=zápletka) vlastne? Navyše sa obávam, že dnes Animákovo nevyrazí dych tomu, kto nevie, v čom bol tento film inovatívny.

Mlčení jehňátek (1991)

ÁNO: Sánka dolu, šéfe. Už ten začiatok s behaním dobrý. Ten mi inak pripomenul úvod z Maratónca. Pohyby kamery úžasné, podobne ako v Šiestom zmysle (Tak Fujimoto). Antony Hopkins ako chladný a na pohľad distingvovaný psychopat je výborný. Z pohľadu do jeho oceľovo modrých očí mrazí. Príbeh v ťaživej atmosfére sa odvíja správnym tempom. Obscénne a vulgárne pasáže nepôsobia rušivo, ale pomáhajú vykresliť prostredie. NIE: Tak zľahka nad 80%. Ono pri starších filmoch s veľmi vysokým hodnotením na čsfd netreba mať zas prehnané očakávania. Ja mám napríklad pocit, že tomu predsa len niečo k dokonalosti chýbalo.

Trochu inak v SND s Adelou Banášovou (2013) (pořad)

Super! Zaujímavý hostia (nie v zmysle, že jediné, čo v živote dokázali, je ústami prijať guľôčku, ktorú následne vystrelia nosom do obecenstva, ani to, že dokážu vygrgať svoje meno odzadu v arménskom dialekte) a Adela taká seriózno-vtipná (nie je tam s ňou Sajfa, takže na prasačinky a debaty o najdlhšom chlpe z nosa zabudnite). Ale chápem, aj tých, ktorým sa to nepáči. Adela sa síce snaží nebyť všade, ale žeby zišla z očí sa povedať nedá. Obrazovo to je také, no nemastné. Záznam je z divadla a veľa vecí sa tomu podriaďuje, takže kamera (a očividne ani režisér) veľa vody nenamútia. Drží si to však svoju kvalitu bez výkyvov.

Princ Egyptský (1998)

ÁNO: Animácia tohto typu dokáže stále pútať pozornosť. Plavné pohyby jednoducho stále majú svoje čaro. Dobre sa tu pracuje so vzťahom medzi Ramzesom a Mojžišom. A tie temné veci, ktoré sa v príbehu dejú! No a čo, že je to rozprávka, je to úchvatné. NIE: Ak ste zarytý ateista, antisemitista alebo obdobne, tak nevidím dôvod, prečo by ste to mali pozerať. Potom je tu mnoho nenávistných komentárov, ktoré s týmto animákom ako filmovým dielom ani nesúvisia. Ale všeobecne vám môžu prekážať spevácke vsuvky. Podľa mňa sa tam nehodia a ešte som mal aj problém porozumieť. Raz darmo, čeština spievaná fistulkou, je ťažký oriešok.

RRRrrrr !!! (2004)

Komédia, bez prívlastku romantická, dramatická. Jednoducho komédia. Aj keď uletená, ale vtipná, občas aj nápaditá (sen o práčke, šťastný lov aj rybolov...) a plná hlášok.

Vesnice (2004)

ÁNO: Výborné. Určite nečakané vyvrcholenie. Ktosi tu jednoducho píše o podivných hereckých výkonoch, ale nerozvádza to. Oponovať mu budem tiež jednoducho: herecké výkony dobré. A nie len tie, veď kamera je parádna. Atmosférovo som cítil ponurý anglický vidiek, ktorý v kontraste s romantickou linkou pôsobivo funguje. Nerozumiem, prečo to tu nie je v červenom šate so 75%. NIE: Shyamalanove filmy, ktoré som doteraz videl, stoja hlavne na pointe. Vyvrcholenie ale neprichádza s takou silou, v akú dúfate, respektíve očakávania, ktoré pri sledovaní zvolených filmárskych postupov nadobúdate akosi neprichádzajú. To následne vedie k pocitu sklamania.

Mulit (2003)

Zábavná paródia. Záverečné popisky top. Určite na dve zhliadnutia. Pri prvom sledovať príbeh a pri druhom sa sústrediť na siluetu fľašky.