Horton (2008)

ÁNO: Animácia vcelku ujde. Vtipu je tu tak (snáď) presne toľko a presne takého, aby vyhovoval deťom. Aj slovenský dabing tu je pekný (A. Hajdu ako Horton o.k.), ale to je málo. NIE: Klbko jednoduchého príbehu nám odvíja rozprávač. Čo by inde mohlo pomôcť zvýšiť pomer humoru, sa tu obmedzuje len na strohé objasnenie a posúvanie deja ďalej. Horton je primárne aj sekundárne určený tým najmenším, takže ak máte viac ako 8 rokov, veľmi sa smiať nebudete. Niekoľko postáv, ktoré mali na to byť ozvláštnením tohto animáku (sup, modrý hlodavec), trpí nevyťažením svojho potenciálu. To tiež hviezdičky z hodnotenia len uberá.

Firma (1993)

ÁNO: V celku svižne to ubieha na to, koľko to má minút. Zaujímavý námet, ústredný pár a napínavé chvíľky. NIE: Skôr by som povedal, že ide o kĺbenie trileru s romantikou, než s drámou. Miestami Firme dochádza dych, čo sa akcie týka. A občas je rozprávanie príbehu až príliš jednoduché (možno až hlúpučké).

8 MM (1999)

ÁNO: Výborne nakrútené. Až človek cíti tlak na hrudi a ťažšie sa mu dýcha. Scenár tiež výborný: zvraty, napätie, dialógy. NIE: Minutáž. Človek nejak tak čaká vyvrcholenie v tom hangári, či kde to boli, ale ono nepríde, takže začne vnímať plynutie času. Ďalej je to film aj o otrasných veciach, ktoré niekomu vyhovovať práve nemusia. "Páter, aj keď tancuješ s diablom, diabla nezmeníš. Diabol zmení teba."

Rain Man (1988)

ÁNO: Celým Dažďovým mužíčkom sa nesie krásna hudba, ale to nie je jediná krásna vec. Silný príbeh, môj obľúbenec Dustin Hoffman a dobrý Tom Cruise s finálnym dojazdom, ktorý vôbec nepôsobí ako dojazd, ale ako pekný záver. NIE: Ak je pacient s takouto diagnózou skutočne taký závislý na rutine, tak sa mi niektorým veciam nechce uveriť.

Gulliverovy cesty (2010)

ÁNO: Šablónovitá zábavka, ktorej šťavu dodával šibnutým výkonom Jack Black. Odkazy na popkultúru niekedy príjemne prekvapili (viceprezident Yoda). Aj celkový vizuál je na dobrej úrovni, bez chýb. A zamiloval som sa do Emily Blunt! NIE: Lenže Hviezdnymi vojnami a kdečím možným sa tu často strieľa len tak, bez rozmyslu. Čo je určite na škodu, pretože sa to míňa efektu. Dej a konanie postáv predvídateľné až hanba, ale nad tým sa netreba veľmi pozastavovať, lebo inak vám to zničí aj ten krehulinký pocit príjemna. A potom tá vec, cez ktorú som sa ani za nič nevedel preniesť: Emily Blunt v obtiahnutých nohaviciach by inak bola bomba, len by nemohla byť v stredovekých reáliách.

Apocalypto (2006)

ÁNO: Niečo ako hrdinský epos, či legenda, alebo jednoducho "rozprávka" o nezlomnom Indiánovi, ktorý toho zvládol viac než dosť. Je to zasadené do konkrétneho prostredia a zobrazené tak, aby to vo vás vyvolalo rovnaké pocity, ako keby vám to večer, v tichu, pri ohni rozprával starejší. NIE: To by mohlo ospravedlniť scény s explicitne zobrazeným násilím. Ale aj tak som si najprv myslel, že ide o film historický, no to z neho robí iba zasadenie príbehu do minulosti. Dosť tomu ubližuje aj kvalita kamery (pôsobí to ako nahrané na nejaký digitál.)

Hledání nesmrtelnosti (2010) (TV film)

Spracovanie podľa mňa pokrivkáva za témou a všetkým tým, čím sa dokument zaoberá a aké otázky akoby pomimo nastoľuje. Určite by som si ho pozrel znova, ako som to urobil aj dnes, keď som ho v TV zastihol (videný teda 2x). Prečo starneme? Prečo vlastne nie sme potenciálne nesmrteľní? Mohli by sme byť? Ak áno, kedy by sme boli ochotní umrieť? A boli by sme ochotní umierať v mladom tele? To je zopár otázok pomimo hlavnej témy, ktoré ma veľmi zaujali. Škoda, že sa nie na všetky odpovedá.

Zrození Planety opic (2011)

Poriadna akcia, ktorá však len kĺže po povrchu psychologického prerodu. Natrieskaného je tam toho však dosť. Človeku však vyrážajú dych dve veci, ktorých nepomer, mohol byť skôr v prospech akcie alebo samotného prerodu: akcia a technické spracovanie (opice sú ako živé), naproti nelogickým chobotinám (opice si odlamujú kovové časti ohrady ako kúsky čokolády, lietajú cez sklo ako cez vodu ...). Nie je to zlý film, ale ani ma to nedostalo.

Děti moje (2011)

ÁNO: Dojem z jednotlivých celkov filmu varíroval od priemerných k výborným, konečný dojem z celého filmu je veľmi príjemný. Páčili sa časti, ktoré boli komické a postava Sida, to je snáď samostatná kapitola. Až sa občas zdalo, že tam nie je na odľahčenie, ale že si z toho tvorcovia robia srandu. NIE: Tomuto filmu by pomohlo, keby bol ešte dodatočne prestrihaný. Áno, snaží sa vykresliť kontrast medzi osudmi a prírodou, ale je to nefunkčné, respektíve zbytočné, keďže priamo na kontrast s rajom sa upozorňuje v expozícii. Takto zábery prírody pôsobili nudne, spomaľovali vývoj a oslabovali dojem z filmu, kde ide najmä o vzťahy. Osobitý význam to malo v časti, keď si boli pozrieť pozemky. Takisto ma vytáčajú tie vzďaľovačky, robené zrejme transfokátorom - to bolo ako z nejakého starého amerického seriálu. Našťastie som napočítal len dve.

Show Jana Krause (2010) (pořad)

Človek tak nejak chtiac-nechtiac porovnáva s Karlom Šípom. A v tomto dueli u mňa jednoznačne vedie Karel. Možno sa mi to len zdá, ale spätne mám pocit, že Jan Kraus v Uvolněte se prosím nebol až taký agresívny (pre niekoho len asertívny). Každopádne, rád sa vždy pozriem aj na túto tolkšou.